"Ta pamięć jest w nas" – Akcja "Żonkile" w 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów w czasie II wojny światowej.

Akcja "Żonkile" to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji. Dlaczego żonkile? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Dla upamiętnienia bohaterów getta uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami po raz kolejny włączyli do Akcji " Żonkil". Na lekcjach historii poznali historię i znaczenie tego wydarzenia, obejrzeli filmy. W tym dniu uczniowie spotkali się w holu szkoły z pięknymi żonkilami, wykonanymi na lekcjach techniki, samodzielnie w domu, czy przyniesione z ogródka.

Pokazaliśmy, że Łączy nas pamięć!