No module Published on Offcanvas position

2018/2019

Dnia 9 maja br. uczniowie naszej szkoły w liczbie 447 przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. pod hasłem „Przerwa na czytanie”.
Uczniowie młodszych klas czytali wybraną przez siebie książkę ze zbiorów biblioteki w salach lekcyjnych, natomiast uczniowie klas starszych prezentowali chóralnie wybrane fragmenty z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Akcja odbyła się w ustalonych przerwach: kl. IV-VI w drugą przerwę, a kl. VII, VIII i III gimnazjum - w trzecią przerwę.
Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Podsumowaniem wydarzenia były słowa p. dyrektor Cyryli Krajki, biorącej udział w spotkaniu, skierowane do uczniów na temat czytania i wartości książki w życiu każdego człowieka.
Akcja została wzbogacona cytatami o książce i czytaniu umieszczonymi na drzwiach wszystkich sal lekcyjnych.
Dziękujemy serdecznie uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu wydarzenia czytelniczego.

  Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę święto, ma na celu zachęcenie uczniów klas pierwszych do korzystania ze zbiorów i częstego odwiedzania biblioteki. Przyjęcie uczniów w poczet czytelników odbyło się dnia 27 i 28 lutego 2019 roku.
  Do biblioteki dzieci dotarły niezwykłym pociągiem. Wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” był inspiracją do pokonania drogi do celu. Pociąg zatrzymywał się „na stacjach”, na których pojawiali się bohaterowie bajek. Zadaniem pasażerów było odgadnięcie zagadki związanej z napotkaną postacią. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź , uczniowie otrzymywali kartoniki z literami: A, R, O, B, W. Poprawnie ułożone hasło- „BRAWO” było przepustką wejścia do biblioteki. W drzwiach powitała ich wróżka, która zaprosiła do zwiedzania krainy książek. Postacie bajkowe zaśpiewały piosenkę „Witajcie w naszej bajce” i zachęciły uczniów do wspólnej zabawy. W rolę postaci książkowych wcieliły się uczennice z klasy Vb, którym serdecznie dziękujemy.

  Na spotkaniu nie zabrakło rozmów z uczniami o księgarniach, domowych bibliotekach i ulubionych książkach. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Potrafili wymienić zalety książek oraz poznali zasady, jak należy się z nimi obchodzić.

  Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia. Uczniowie klasy pierwszej ślubowali, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika dużą kolorową zakładką.

  Na pamiątkę tego wydarzenia nasi nowi czytelnicy otrzymali książki pt. „Album czytelnika” oraz zakładki wykonane przez panie bibliotekarki. Zadowoleni uczniowie przystąpili do wypożyczania pierwszych książek ze szkolnej biblioteki.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

Dnia 12 marca uczniowie klas I-IV mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Petkiem. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy, wyprawach i różnorodnych zainteresowaniach. Poznaliśmy go nie tylko jako pisarza, ale także jako dziennikarza, podróżnika, organizatora wypraw i obozów survivalowych. Podróżnik z ogromną pasją i zaangażowaniem mówił między innymi o Kamczatce, Syberii i Ameryce Południowej, o spotkaniach z indiańskimi plemionami, o odmiennych kulturach i wyjątkowych miejscach.
Autor prezentował książki dla dzieci „Spokojne wakacje” i „Amulet pecha”, które zostały zakupione do biblioteki szkolnej. Opowiedział, skąd czerpał pomysły na ich treść i w jaki sposób zbierał materiały do napisania tych książek. Swoją opowieść uzupełniał zdjęciami z wypraw.
Po spotkaniu z autorem wszyscy chętni mogli zakupić książki i otrzymać autograf.

  Dnia 12 lutego br. w bibliotece szkolnej gościł podróżnik, publicysta, współtwórca książki "Podróże do granic", pan Robert Czerniak z Mosiny. 

  Pomysłodawcą spotkania była Biblioteka Powiatowa z Gostynia, która współpracując z Gminną Biblioteką Publiczną w Pępowie, zaprosiła autora do naszej szkoły. 

   Pan Robert Czerniak  rozpoczął opowieść od tego, jak z cukiernika stał się podróżnikiem i zaraził swoją pasją syna Joachima.

  Zarówno prezentowana książka, jak i całe spotkanie to relacja z podróży pana Roberta i jego syna po odległych kontynentach, gdzie przemierzyli wspólnie dwanaście krajów Ameryki Łacińskiej, z powrotu do Polski i walki Joachima z nowotworem mózgu a następnie  wyprawy i pokonania na rowerze 10 000 kilometrów australijskich bezdroży.

  Wspomnienia z podróży, walkę z przeciwnościami, dążenie do wyznaczonego celu nasz gość wzbogacił fragmentami filmów, zdjęciami, ilustracjami i eksponatami.  

  Na zakończenie spotkania bardzo gorąco zachęcał słuchaczy uczniów klasy VIIa do marzeń- czy tych bliskich czy odległych, a w przyszłości do ich spełnienia i realizacji.

  Wszystkich tych, którzy są pasjonatami wypraw w nieznane oraz zainteresowanych książką "Podróże do granic" zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Tradycyjnie już, każdego roku w czasie ferii zimowych w bibliotece gminnej  organizowane są zajęcia dla dzieci. W tym roku odbyły się dwa spotkania pod hasłem: „Dzień Babci i Dziadka” oraz „Zima.”

Panie pracujące w bibliotece zarówno gminnej jak i szkolnej, przygotowały różnorodne propozycje działań w formie: zabaw, tańca, piosenek, krzyżówek, kolorowanek. Dzieci wykonały również dla swoich babć i dziadków laurki z życzeniami oraz ciekawe prace plastyczne o tematyce zimowej.

Każde spotkanie panie rozpoczynają od krótkiej rozmowy na temat biblioteki, książek i roli czytania w życiu człowieka. Stałym elementem jest głośne czytanie książki lub fragmentu związanegoz tematem zajęć.  Tym razem były to opowiadania pt; „Martynka . Wakacje u dziadków” i „Zimowa stołówka” .

Pobyt dzieci w bibliotece pozwala im pożytecznie i w miłej atmosferze spędzić wolny czas, a bibliotekarzom daje okazję do zaprezentowania księgozbioru i zachęcenia najmłodszych do czytania. 

                                      Dziękujemy za liczny i aktywny udział w naszych spotkaniach.

Strona 1 z 3