No module Published on Offcanvas position

2019/2020

25 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły obchodzili na różne sposoby Światowy Dzień Pluszowego Misia. O sympatycznych pluszakach nie zapomniała również biblioteka szkolna. Z tej okazji uczniowie oddziałów przedszkolnych odwiedzili bibliotekę. Zapoznali się z książkami o misiach wyeksponowanymi na wystawie w czytelni i wysłuchali opowiadań pt. „Marzenie małego misia”, „Nie ma jak dom!”, „Cierpliwy królik”. Na pamiątkę spotkania, chętni uczniowie mogli „stać się bajkowym misiem” i zostać uwiecznieni na zdjęciu.

Biblioteka szkolna, jak co roku, włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, a jego głównym przesłaniem jest: zwrócenie uwagi na ważną rolę bibliotek w życiu szkoły w procesie edukacyjno wychowawczym, rozwijanie zainteresowań książką oraz upowszechnianie czytelnictwa.

O tym fakcie poinformowała uczniów tablica, która pojawiła się w holu szkoły.

W bibliotece zostały zaprezentowane książki o tematyce jesiennej pod hasłem: „Światem zaczęła rządzić jesień”.

Wszystkich uczniów klas V i VI zaproszono do udziału w konkursie „Poznajemy zbiory biblioteki szkolnej”. Konkurs polegał na wyszukiwaniu tytułów książek, w których występują np: nazwy miejscowości, kolor, imię, liczba. Uczniowie biorący udział w akcji, docierali do książek zapomnianych lub nieznanych. Wiele tytułów było dla nich ogromnym zaskoczeniem, a często powodem do wypożyczenia wyszukanej książki. Duże zainteresowanie konkursem spowodowało znaczny wzrost odwiedzin biblioteki przez cały październik. W konkursie wzięło udział 71 uczniów. 

Osoby z największą liczbą wyszukanych tytułów to:

Nikola Ptak kl. VId  -  223

Wiktoria Szymczak kl. VId  - 161

Gabriela Nowacka kl. VB  - 154

Maria Dudzińska kl.VI d - 130

Stanisław Łagocki kl. VIa  - 111

Wyróżnieni  zostali  również uczniowie, którzy wyszukali ponad 70 tytułów.

Dnia 18.11.2019r. odbyło się podsumowanie konkursu i rozdanie nagród książkowych, ufundowanych przez Radę Rodziców.

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają,  bawią,  ale też wychowują.

 Z tej okazji zorganizowano w naszej szkole spotkania dla najmłodszych, w czasie których dzieci starały się wykazać  znajomością tytułów bajek, baśni oraz  wierszy. Uczniowie  bardzo dobrze poradzili  sobie z rozwiązywaniem zagadek i rozpoznawaniem bohaterów oraz tytułów na podstawie wylosowanych rekwizytów.

 Było kolorowo i wesoło, a wszystko dzięki chętnym  uczniom z klasy Vc, którzy tworząc korowód postaci bajkowych, ze śpiewem włączyli się do wspólnej zabawy. Bohaterowie bajek odwiedzili wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej oraz cztery grupy oddziałów przedszkolnych.

 Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest jedną z wielu okazji do promowania książek oraz zachęcania uczniów do czytania.

 

 

 

80. rocznica wybuchu II wojny światowej
 
„Czas wojny” – pod takim hasłem zorganizowano wystawę  książek literackich dla dzieci o tematyce wojennej. Sięgając po wyeksponowane pozycje, uczniowie poznają losy rówieśników tamtych czasów.  Pamięć o poległych i tych, którzy przeżyli tragizm wojny jest zobowiązaniem współczesnych pokoleń.
 
  
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Celem głośnego czytania jest m.in. rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa, wprowadzanie w ciekawy świat literatury.
 W naszej szkole zorganizowano ten dzień w poniedziałek 30. września. W bibliotece odbyło się siedem spotkań dla zaproszonych uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej była wskazówką do wyboru książek przeznaczonych do głośnego czytania.
Prezentowane fragmenty, zaczerpnięte z książek: P. Beręsewicza pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn” i E. Nowak „ Kto uratował jedno życie…”, nawiązywały do przeżyć dzieci w czasie wojny. Po wysłuchaniu utworów, uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie odpowiadając na zadawane pytania. Każde spotkanie zakończyło się śpiewaniem piosenki o charakterze patriotycznym pt. „Piechota”.