Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek.
Z tej okazji przygotowano gazetkę okolicznościową – „okna”, które symbolizują, że "Książki są oknem na świat"
  Święto bibliotek i bibliotekarza były okazją do wyjątkowych spotkań -  grupy przedszkolne „Ślimaczki” i „Pszczółki” odwiedziły w tym tygodniu szkolną bibliotekę. Spacer  między regałami  był  świetnym sposobem na jej  poznanie. Szczególne zainteresowanie wzbudził dział z książeczkami dla najmłodszych. Przedszkolaki chętnie wypowiadały się na temat swoich domowych biblioteczek i potrafiły wymienić  zalety czytania książek. 
  Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zestaw książek do  obejrzenia przeczytania w salach oraz kolorowanki upamiętniające wizytę w bibliotece.

  Kobiety matki, lekarki, piosenkarki, córki, nauczycielki, koleżanki, pisarki, opiekunki, malarki, wojowniczki, naukowcy … Można wymieniać w nieskończoność. Spełniają się w różnych rolach i są w nich naprawdę dobre. Różnią się miedzy sobą, lecz także wiele je łączy!
  Zapraszamy Was do wypożyczeń i tym samym świętowania Dnia Kobiet w nietypowy sposób.  
Zachęcamy do przeczytania książki z kobiecą bohaterką w roli głównej!

  14 lutego biblioteka zaprosiła wszystkich czytelników, miłośników książek, do wspólnej walentynkowej zabawy – do wypożyczenia książki niespodzianki (ukryliśmy autora oraz tytuł książki). Dlaczego? Wybierając nową książkę do czytania, często kierujemy się autorem, opinią innych osób albo ładną okładką.
  Na uczniów czekały tajemnicze książki, owinięte w szary papier, ozdobione czerwonymi serduszkami. Losowaniu towarzyszył dreszczyk emocji. Walentynkowe literackie niespodzianki rozeszły się błyskawicznie. Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i uśmiechów, cieszyła się powodzeniem przekraczającym nasze najśmielsze oczekiwania!


Mamy nadzieję, że randka z książką była udana.
Przecież Walentynki to świetna okazja, by zakochać się w czytaniu!


  Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z informacjami  jak obchodzi się Walentynki w różnych krajach,  z symbolami tego święta oraz z wierszami różnych autorów o tematyce miłosnej. 
Na uczniów czekała książkowa fotobudka, w której każdy mógł zrobić sobie wyjątkowe zdjęcie. Chętnych było wielu…

  W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został zorganizowany konkurs fotograficzny „Z książką Ci do twarzy” skierowany do uczniów klas 7 i 8. Jego celem była promocja czytelnictwa i książki, zachęcanie uczniów do czytania oraz korzystania z zasobów biblioteki, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

  Zadanie polegało na wykonaniu zdjęcia przedstawiającego osobę z zasłoniętą przez książkę części ciała. Ważne było wkomponowanie okładki w pasujące do niej otoczenie tak, by powstało złudzenie optyczne jedności z książką. Dużą rolę odgrywała tu perspektywa, aranżacja tła, poza czy pasujący strój.

Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział. Wszyscy autorzy prac otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Brawo za Waszą pomysłowość i kreatywność!

  Każdy z nas na widok pluszowego misia uśmiecha się i wraca pamięcią do swojej przytulanki z dzieciństwa. Ulubione misie dzieci to nie tylko te nowe, ale wiernymi przyjaciółmi są również stare misie, które zasługują na swoje święto.
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Zaczęto je świętować od roku 2002 w setne urodziny misia.
  Z tej okazji gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z najstarszych grup przedszkolnych. Nasi mali goście poznali historię powstania misia, popisali się znajomością bajek o misiach, rozwiązywali zagadki. Głównym celem spotkania urodzinowego było wysłuchanie przez uczniów fragmentu książki „ Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej. Dzieci z wielkim  zaciekawieniem słuchały o losach misia. Wierzymy, że głośne czytanie będzie zachętą do poznania dalszych przygód bohatera. Na urodzinowym spotkaniu nie zabrakło również tańca. Miś Gummi Bear  porwał wszystkich do świetnej zabawy.
  Wspólne odśpiewanie „Dwieście lat” dla misiów i piernikowy tort były ostatnim punktem  przyjęcia. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zestaw książek o misiach do obejrzenia i przeczytania w salach.
  Było to wyjątkowe  spotkanie,  pełne wrażeń, radości, śmiechu i muzyki.

Zapraszamy do biblioteki -
czekają tu na Was książki o misiach „Misiowe lekturki”!

  Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosłą rolę  w codziennym życiu każdego człowieka. 
Życzliwości nie trzeba się specjalnie uczyć, wystarczy ją okazywać. Każdego dnia w domu, w szkole, w sklepie, na ulicy… Uśmiech, dobre słowo, uprzejmy gest, otwarcie komuś drzwi to mało, a jednak tak wiele.
  Biblioteka przygotowała na tę okoliczność wystawkę książek do wypożyczenia. Oprócz pozycji książkowych pojawiły „miłe słowa”, które każdy mógł zabrać i podać dalej.


Bądź życzliwy nie tylko od święta!

„Mała książka wielki człowiek,
który w niej odkryje skarb, 
więc nie czekaj ruszaj w drogę 
po przygodę,
a litery wskażą szlak”.

Pasowanie na czytelnika


  Tymi słowami piosenki powitaliśmy uczniów klas pierwszych z wychowawcami na uroczystym apelu. Dnia 7.11 2022r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Celem tego spotkania było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki, rozwijania umiejętności czytania.
  Podczas  spotkania,  dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek, mogły wykazać się także znajomością postaci bajkowych.
Nie zabrakło momentu głośnego czytania. Uczniowie wysłuchali fragmentu „Legendy o pieśni” Janusza Korczaka w wykonaniu pani Dyrektor. Następnie wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po którym zostali pasowani na czytelnika „Czarodziejską Zakładką” i otrzymali upominek „Pierwsze abecadło”.
Mamy nadzieję, że pełni zapału pierwszoklasiści będą częstymi gośćmi naszej biblioteki!!!!

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
                                                               Wisława Szymborska   

                                                     
  Październik jest ważnym miesiącem dla każdej biblioteki szkolnej, bowiem to właśnie w tym miesiącu biblioteki obchodzą swoje święto. Jak co roku, nasza biblioteka również obchodziła święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
  Celem corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej.
Biblioteka szkolna  przygotowała dla czytelników ciekawe akcje, zabawy i konkursy. 

kl. I-III- słuchowisko „O Sierotce Marysi” + zabawa quiz
 
kl. IV „Czy odgadniesz tytuł książki?”.
 
kl. V „Tytuły zaklęte w emotikonach”
 
kl. VI- „Poszukiwacze zaginionych tytułów”.
 
kl. VII-VIII- Konkurs fotograficzny „ Z książką Ci do twarzy”.
 
Efekty działań uczniów wszystkich klas mogliśmy podziwiać na gazetkach szkolnych korytarzy.


Gratulujemy uczestnikom wykonania pięknych prac!
Dziękujemy Nauczycielom oraz Uczniom za zaangażowanie i udział we wspólnym świętowaniu.