Podkategorie
Wydarzenia - szkoła 2024/2025 Liczba artykułów: 51
Kreatywna matematyka Liczba artykułów: 4
Wydarzenia - przedszkole 2024/2025 Liczba artykułów: 14
Pedagog/Psycholog 2024/2025 Liczba artykułów: 9
Wydarzenia - biblioteka 2024/2025 Liczba artykułów: 1
Pedagog specjalny Liczba artykułów: 6
W fabryce bombek choinkowych
- Szczegóły
- Autor: Jolanta Durczewska, Violetta Rolnik
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
4 grudnia klasy 2a i 2b pojechały zwiedzać Fabrykę Bombek „Celtic”w Lesznie. Zwiedzanie obejmowało kilka etapów.
Pierwszy to dmuchanie szkła – dzieci zobaczyły jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.
Kolejny etap to srebrzenie, gdzie w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, a bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji.
Następny krok to zwiedzanie lakierni. Tam bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. W „lakierni” podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw i jak nanosi się na bombki farby, które nadają im unikalnego wyglądu.
Następnie udaliśmy się na dekoratornię. Wykwalifikowani dekoratorzy nadawali bombce wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Podpatrzyliśmy tu, jak kulki nabierają pięknych barw, a także jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, co sprawia, iż każda bombka jest wyjątkowa.
Podczas warsztatów uczniowie własnoręcznie wykonali swoje, unikatowe bombki.
Na samym końcu mieliśmy możliwość obejrzenia aktualnych trendów, które będą dominować w okresie świątecznym. Oczywiście istniała możliwość zakupu pięknych i oryginalnych produktów.
Każdy uczeń otrzymał w prezencie wspaniałą, imienną bombkę.
Wyprawa ku przeszłości…
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
5 listopada 2024 r. w Poznaniu, w Parku im. K. Marcinkowskiego, po 80 latach od zakończenia II wojny światowej odsłonięty został Pomnik Wypędzonych Wielkopolan, których III Rzesza ograbiła z dorobku całego życia i zamieniła w niewolników. Ludzie ci przeszli piekło. Dopiero w 85. rocznicę pierwszego wypędzenia tysięcy polskich mieszkańców Wielkopolski, nazwanej przez niemieckich okupantów „Krajem Warty”, Poznań doczekał się godnego ich upamiętnienia. Z terenu gminy Pępowo wysiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa lub wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec zostało co najmniej 935 osób. Dlatego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Urzędem Gminy w Pępowie zorganizowaliśmy grupowy wyjazd na to niezwykłe wydarzenie. Wzięło w nim udział 12 dorosłych mieszkańców naszej gminy, w większości potomków wysiedlonych, ale też osoby zainteresowane historią ziemi pępowskiej oraz grupa młodzieży szkolnej – 7 laureatów II Gminnego Konkursu Historycznego Bohaterowie "Mrocznego czasu".
Zainteresowana historią młodzież, dla której ten wyjazd był główną nagrodą w konkursie, pod opieką p. M. Bigaj udała się do Poznania z samego rana, aby zwiedzić Fort VII – „Konzentrationslager Posen”, w którym śmierć poniosło ok. 20 tysięcy Wielkopolan. Uwięzieni w nim Polacy byli torturowani i mordowani lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie tym już w październiku 1939 roku, po raz pierwszy w Europie, użyto gazu do mordowania ludności cywilnej. Zwiedzenie miejsca kaźni tysięcy Wielkopolan było dla młodych uczestników tej wyprawy dużym przeżyciem, zwłaszcza, że mieliśmy świetnego przewodnika, którego słowa głęboko zapadały w pamięci słuchaczy.
Po zwiedzeniu Fortu VII, pojechaliśmy na miejsce uroczystości odsłonięcia pomnika, gdzie połączyliśmy się z grupą dorosłych uczestników gminnego wyjazdu, która do Poznania dotarła na godzinę 12:00 (autobusem ufundowanym przez poznański oddział IPN). „Moment odsłonięcia pomnika był niezwykle uroczysty. Słuchając wzruszającego przemówienia świadka wysiedlenia, zdałam sobie sprawę, iż nigdy nie chciałabym doświadczyć tego, co miało miejsce podczas wojny” – stwierdziła Marta Begale - jedna z uczestniczek wyjazdu.
Po uroczystości odsłonięcia przeszliśmy do pobliskiego „Domu Żołnierza im. Marszałka J. Piłsudskiego”- siedziby LOK, aby rozgrzać się nieco ciepłą herbatą i posiłkiem ufundowanym przez organizatorów uroczystości oraz wziąć udział w VI Wielkopolskim Forum Pamięci Narodowej „Wielkopolanie Wypędzeni” przygotowanym przez poznański IPN i Miasto Poznań ". Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby posłuchać wspomnień i dyskusji na temat niemieckich wysiedleń.
Około godziny 16:00, ruszyliśmy w drogę powrotną, wioząc ze sobą sporą dawkę wiedzy na temat losów Wielkopolan w czasie II wojny światowej oraz ufundowane przez poznański oddział IPN nagrody dla laureatów Gminnego Konkursu Historycznego Bohaterowie "Mrocznego czasu” (książki, komiksy, gry edukacyjne i gadżety), które zostały im wręczone dwa dni później – 7 listopada – podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości, przez wójta gminy Pępowo, p. Grzegorza Matuszaka oraz p. Magdalenę Antkowiak - dyrektora pępowskiej szkoły. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez p. Tomasza Jarusa.
Wyjazd klas VI do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt. ”Szatan z VII klasy”
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
W czwartek, 28 listopada 2024 r. uczniowie klas VI, pod czujnym okiem swych pań polonistek, udali się do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt. ”Szatan z VII klasy”, będący adaptacją teatralną powieści Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule. Pięciu aktorów przedstawiało perypetie Adasia Cisowskiego pomagającego wyjaśnić tajemnicę znikających z dworu w Bejgole drzwi. Akcja spektaklu była dynamiczna, scenografia pomysłowa, a widzowie zaciekawieni. Po spektaklu uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze piękną gotycko - renesansową bazylikę św. Jana w Krotoszynie, a następnie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Bal Andrzejkowy Dyniowo-Misiowy klas 1-3
- Szczegóły
- Autor: Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
21 listopada w naszej szkole odbyły się dla klas 1-3 Andrzejki. Z tej okazji zaproszono zespół muzyczny „Maskotki”. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich składów muzycznych dla dzieci. Wokalistą tego zespołu jest Łukasz Szpakowski, a jego największy hit to piosenka "Kółeczko" czyli "Ja gram na gitarze". Piosenki zespołu są rytmiczne a łatwe teksty zachęcają najmłodszych do wspólnego śpiewu i zabawy. Każde dziecko wyczekiwało tego dnia z niecierpliwością. Dużąniespodzianka było dla nich, że zaproszono tak znanego wokalistę, który zapewnił im moc atrakcji. Prócz tańca, był pokaz iluzji oraz baniek mydlanych. Dzieciom dopisywały humory a zabawa była przednia. Na zakończenie odwiedził dzieci Duży Biały Miś, którym były zachwycone. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
Jesienny spacer
- Szczegóły
- Autor: Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Uczniowie klas pierwszych i drugich wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się na „kasztanówkę”, na lekcję przyrody, która dostarczyła dzieciom nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Podziwiali przyrodę w jesiennej szacie, rosnące drzewa i krzewy. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście. Zbierały najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany. Znaleźliśmy również chwilę, aby odpocząć przed drogą powrotną.
Spacer posłużył uczniom także w utrwaleniu znaków drogowych, sposobie oznakowania przejść dla pieszych. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas wyjścia.
Powitanie jesieni
- Szczegóły
- Autor: Arleta Sierszulska, Agata Milewska
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Dnia 23 września 2024r. uczniowie klasy 2c powitali jesień spacerując ulicami Pępowa. Miejscem docelowym przemarszu grupy był kompleks pałacowo-parkowy. Dzieci miały okazję podziwiać niezwykłe i bogate wnętrza pępowskiego pałacu, zajrzały do parku i pozostałości dawnej ogrodowej oranżerii, odwiedziły konie – jak się okazuje dawny i współczesny symbol Pępowa.
Była to niezwykła wycieczka, ponieważ niektóre z tych miejsc nie zawsze są już dostępne dla pobliskich mieszkańców.
Po atrakcjach zwiedzania był czas na mały posiłek zorganizowany przez rodziców oraz swobodne zabawy na profesjonalnym parkurze.
Serdecznie dziękujemy właścicielom pępowskiego pałacu – państwu Darii i Miszelowi Gwiazdowskim za umożliwienie zwiedzania kompleksu oraz pani Joannie Matyli za oprowadzenie nas po pięknych wnętrzach pałacu.
Empatia w Akcji - wydanie świąteczne
- Szczegóły
- Autor: Arleta Sierszulska
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
Uczniowie klasy 2c od początku roku szkolnego odbywają szereg zajęć i uczestniczą w różnorodnych przedsięwzięciach mających na celu rozwój umiejętności społecznych , empatii oraz świadomości emocjonalnej dzieci. Podejmowane działania mają służyć lepszemu rozumieniu zasad współżycia w grupie, umiejętności konstruktywnego uczestnictwa w interakcjach oraz budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami. Okres przedświąteczny idealnie wpisuje się w założenia innowacji pedagogicznej ,,Empatia w Akcji”.
Powyższe cele dzieci miału okazję doskonalić dnia 17 grudnia 2024 roku podczas zajęć zorganizowanych poza szkolną salą. Tym razem było to wspólne kolędowanie, i nie tylko…
Wizyta na chórze pępowskiego kościoła umożliwiła przybliżenie tajników gry na organach oraz pokazała wachlarz możliwości tego instrumentu. Wspaniale było razem posłuchać pięknej muzyki oraz pośpiewać kolędy i pastorałki. Następnie klasa przeszła do restauracji PianoForte na zajęcia z zakresu kulturalnego zachowania się przy stole oraz w przestrzeni publicznej- to ważne zawsze, ale szczególnie w okresie poprzedzającym rodzinne świętowanie. Był czas na rozmowy o wartościowym i radosnym spędzaniu czasu z rówieśnikami, przyjaciółmi i rodziną. Po wspólnym posiłku odbył się quiz świąteczny gwarantujący poszczególnym drużynom otrzymanie gwiazdkowego upominku.
Szczególne podziękowania kieruję w stronę Sióstr - Adrii i Marleny oraz Pani Mileny Roszak za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Wszystkim udzieliła się prawdziwa magia nadchodzącego Bożego Narodzenia!
KONKURS PLASTYCZNY „PANI JESIEŃ”
- Szczegóły
- Autor: Grażyna Kaczmarek, Lidia Machowska, Romina Jańczak
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
Uczniowie z klas 1-3 brali udział w szkolnym konkursie plastycznym „Pani Jesień”. Celem konkursu było rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne i techniczne w różnych materiałach, formach oraz technikach. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo pięknych prac. Wybór zwycięzców był trudny, ponieważ każdy wykazał się pomysłowością. Podczas oceniania jury brało pod uwagę kreatywność, różnorodność wykorzystanych technik oraz samodzielność wykonania. Ostatecznie zdecydowało przyznać dziewięć wyróżnień, które otrzymali:
- Zuzanna Kaniewska kl. 1a,
- Amelia Nowak kl. 1a,
- Agata Frąckowiak kl. 1a,
- Wojciech Dopierała kl. 1a,
- Aleksander Bury kl. 1b,
- Helena Ptak kl. 2b,
- Zuzanna Waleńska kl. 3a,
- Alan Puślednik kl. 3b,
- Paulina Durczewska kl. 3c.
Dnia 6 grudnia br. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, podczas którego laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy zostali też nagrodzeni za włożony ogrom pracy. Wszyscy otrzymali także gratulacje z rąk pani wicedyrektor Agaty Milewskiej. Prace zostały wyeksponowane na drugim piętrze naszej szkoły. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Pragniemy również podziękować Radzie Rodziców za ufundowanie wspaniałych nagród dla uczestników szkolnego konkursu plastycznego.
Świątecznie w przedszkolu
- Szczegóły
- Autor: Wychowawczynie grup przedszkolnych
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
Grudzień to wyjątkowy miesiąc dla naszych przedszkolaczków. To magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Sale przedszkolne za sprawą pięknych własnoręcznie wykonanych ozdób przybierają nietuzinkowy wystrój, świątecznego charakteru dodają choinki, każda piękna, wyjątkowa. W powietrzu unosi się zapach pierniczków wykonanych i ozdobionych przez dzieci. Najważniejszymi grudniowymi bohaterami, wyczekiwanymi przez dzieci są Św. Mikołaj i Gwiazdor. I tak dnia 6 grudnia zawitał do nas Św. Mikołaj z dalekiej północy, oczywiście z workiem pełnym prezentów. Dźwięk dzwoneczków poruszył nasze przedszkolaki i wprawił w ekscytację. Uśmiechów i radości było co niemiara na widok wysokiego, siwobrodego Św. Mikołaja. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne, w podziękowaniu za piękne prezenty. Zaledwie po kilkunastu dniach, a dokładnie 17 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu Teatrzyk Blaszany Bębenek ze spektaklem o tematyce świątecznej. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały występ aktorów. Po spektaklu każda grupa udała się do swoich sal, gdzie czekał Gwiazdor z prezentami. Był to czas spotkań wigilijnych, wspólnego kolędowania i dzielenia się opłatkiem. Czas, który zbliża, jednoczy, czas, w którym „gasną wszystkie spory”.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy spokojnego, świątecznego odpoczynku.
Niech ten magiczny czas wypełniony będzie miłością, radością i zadumą.
Pracownicy Przedszkola
Chatka Świętego Mikołaja i Kraina Elfów
- Szczegóły
- Autor: Nauczyciele klas 3
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
Uczniowie klas trzecich, dnia 11 grudnia 2024r. odwiedzili niezwykłe, bajkowe miejsce jakim jest „Chatka św. Mikołaja i Kraina Elfów” w Dolsku. Już sama nazwa brzmi ciekawie, więc można oczekiwać, że miejsce to dostarcza niesamowitych wrażeń. I rzeczywiście tak jest. Dzieci już na wejściu zostały przywitane przez kolorowe elfy, które wprowadziły ich w bajkowy świat i towarzyszyły im podczas całego pobytu. Najpierw uczestniczyły w interaktywnym przedstawieniu, podczas którego, były angażowane do tańca i śpiewu. Wielką atrakcją był taniec w bańkach mydlanych. Później odbyły się warsztaty składania sań 3D. Oprócz tych atrakcji na dzieci czekały również pyszne przekąski: popcorn, nachosy, chrupki kukurydziane oraz czekoladowa fontanna. Kolejną atrakcją była duża dmuchana magiczna kula do której można było wejść i bawić się wśród kolorowych balonów. To był niezwykły dzień dla wszystkich dzieci, czego dowodem były ich uśmiechnięte buzie i doskonały humor.
Spotkanie przedszkolaków z sierżantem Pyrkiem
- Szczegóły
- Autor: Agata Milewska, Katarzyna Banaszyńska
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
W listopadzie dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję spotkać się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, wraz z nimi przybył do nas gość specjalny – sierżant Pyrek maskotka Wielkopolskiej Policji. W trakcie spotkań omówiono zasady bezpiecznego zachowania się na przejściu dla pieszych oraz zwrócono uwagę na istotną funkcję używania odblasków w ruchu drogowym. Poruszono również tematykę bezpiecznego podróżowania dzieci w fotelikach oraz konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Policjanci zwrócili uwagę przedszkolaków na ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi. Niebywałą atrakcją było pozowanie do wspólnej fotografii ze szczególnym gościem – sierżantem Pyrkiem.