KÓŁKO "MAŁY EUROPEJCZYK"
- Szczegóły
- Autor: Lidia Machowska, Maria Tomczak
- Kategoria: Koła zainteresowań 2015/2016
Kółko „Mały Europejczyk” liczy 18 uczestników. Rozpoczęło swoją działalność w miesiącu październiku. Spotkania odbywały się raz w tygodniu po lekcjach, w wymiarze jednej godziny. W zajęciach uczestniczyły dzieci z edukacji wczesnoszkolnej z klasy Ia,II a ,IIb. IIIa . Zajęcia prowadzone są w formie zabawowej metodami dobranymi do możliwości grupy (np. metody podające, problemowe, metoda „Burza mózgów”, metody dramowe). Każde spotkanie to podróż do określonego kraju, ale zanim wyruszymy za granice, poznamy to, co nam najbliższe – środowisko lokalne, region, kraj.
Do koła ,,Mały Europejczyk’’w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczało szesnaścioro uczniów z klas 1-3. Zajęcia były prowadzone metodami aktywizującymi. Omawiane były na nich zagadnienia dotyczące Europy i Unii Europejskiej, a także regionu –naszej ,,Małej Ojczyzny’’. Uczniowie zapoznali się z położeniem geograficznym, ciekawostkami dotyczącymi krajobrazu i kultury tych krajów. Korzystali z różnych źródeł informacji. Swoją wiedzą dzielili się ze wszystkimi chętnymi umieszczając ciekawe informacje na gazetce szkolnej. Od października do czerwca przemierzyli wirtualnie całą Europę. Była to dla nich fascynująca podróż. Uczniowie przychodzili na kółko po lekcjach o godzinie 15.00 i byli potem odbierani przez swoich rodziców , którzy chętnie współpracowali z opiekunkami koła ,, Mały Europejczyk’’.
Serdecznie wszystkim dziękujemy!
"Złote rączki"
- Szczegóły
- Autor: Elżbieta Andrzejewska, Zuzanna Neuhoff-Ley, Paweł Andrzejewski
- Kategoria: Koła zainteresowań 2015/2016
Szkolna Wytwórnia Ozdób Świątecznych
Tradycją już jest, że uczniowie, którzy uczestniczą w dodatkowych zajęciach rękodzielniczych, sami wykonują ozdoby świąteczne, wykorzystywane następnie do udekorowania naszej szkoły. Pomagają im w tym koledzy z klas II i III Gimnazjum oraz klas V i VI SP, którzy na zajęciach technicznych także parają się wytwarzaniem przeróżnych dekoracji. Od listopada trwały przygotowania, by nadać naszej szkole zimowo – świąteczny wystrój. Uczniowie przygotowali świąteczne kartki, zimowe drzewka, ręcznie malowane bombki, quillingowe śnieżynki oraz wypychane watą materiałowe choinki, gwiazdki i serduszka. Wszystkie wytwory uczniowskich rąk znalazły swoje miejsce na choinkach, girlandach, lampach i świątecznym kąciku na I piętrze SP.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Odliczamy już dni, kiedy zasiądziemy do wigilijnego stołu. Z tej okazji, życzymy naszym szkolnym rękodzielnikom wszystkiego, co najlepsze, dużo zdrowia i wielu, jeszcze ciekawszych pomysłów dekoratorskich w nadchodzącym Nowym Roku.
Misterne i piękne.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są okazją, aby nadać szkole świąteczny wygląd i stworzyć podniosłą atmosferę. Koło rękodzielnicze od kilku lat kultywuje tradycje przygotowywania ozdób świątecznych. Jak co roku, już na przełomie października i listopada zaczęliśmy tworzyć różne świąteczne dekoracje. Był to czas niezwykle pracowity i efektywnie wykorzystany. Rezultaty naszych działań są widoczne na I piętrze SP i holach obydwu szkół. Wykonaliśmy najróżniejsze ozdoby, które wymagały bardzo misternej pracy, począwszy od quillingowych śnieżynek, poprzez ręcznie malowane bombki, na materiałowych serduszkach, księżycach, gwiazdach i choineczkach kończąc. Dzięki tym ozdobom, świąteczne drzewka w naszej szkole wyglądają niezwykle uroczo. Dodatkowo, świąteczny kącik na I piętrze SP zdobi wystawa kartek świątecznych, które wykonali uczniowie Gimnazjum na lekcjach zajęć technicznych. Wszystkim tym, których udało się „zarazić” pasją rękodzielnictwa serdecznie dziękujemy. Dzięki Waszym ozdobom wszyscy możemy poczuć świąteczny klimat w naszej szkole.
Jesienne dekoracje
Jesień, to wyjątkowa pora roku, która zasypuje nas swoimi darami: kasztanami, żołędziami i mnóstwem kolorowych liści, z których tworzy przepiękne kobierce. Uroki nasze Złotej Polskiej jesieni warto utrwalać i zachować, tworząc kolorowe dekoracje. Tak też uczynili nasi uczniowie podczas warsztatów jesiennych zorganizowanych w ramach kół zainteresowań „Złote rączki”, „To i owo” oraz w ramach zajęć technicznych. Zaangażowani w projekt uczniowie wykonywali z kolorowych papierów jesienne liście, którymi następnie ozdobili gałązki, tworząc śliczne drzewa. Na nich, pojawiły się także, ręcznie wykonane, piękne sowy z szyszek. „Jesienny kącik” na I piętrze Szkoły Podstawowej ozdobiły wazony w barwach złota, zieleni i brązu wypełnione jesiennymi bukietami. W holu Gimnazjum natomiast, pojawiła się jesienna girlanda przyozdobiona kolorowymi wiankami z szyszek, orzechów, żołędzi, głogu i jarzębiny. Cieszy fakt, że uczniowie chętnie wykonują jesienne dekoracje i angażują się w różne przedsięwzięcia. Celem, który sobie założyłyśmy tworząc z uczniami jesienne kompozycje, było pokazanie uroku i piękna otaczającej nas przyrody. Przy okazji, pochmurne i deszczowe ostatnio dni, mogliśmy spędzić w niezwykle twórczy sposób.
"To i owo"
- Szczegóły
- Autor: Elżbieta i Paweł Andrzejewscy
- Kategoria: Koła zainteresowań 2015/2016
Pięknie i smacznie
Dzień 24 listopada 2015 r. na długo pozostanie w pamięci podopiecznych Koła Zainteresowań „To i owo”, którzy to wtorkowe popołudnie spędzili niezwykle ciekawie, atrakcyjnie, twórczo i zarazem „smakowicie”.
O godzinie 15.00 w Sali wiejskiej w Skoraszewicach rozpoczęły się zajęcia rękodzielniczo – kulinarne. Warsztaty rękodzielnicze poprowadziła dla nas pani Aleksandra Przybył – rękodzielnik i pasjonatka, specjalizująca się w malowaniu bombek bożonarodzeniowych. Kiedy w okresie przedświątecznym oglądamy witryny sklepowe, zauważamy sztuczne choinki i plastikowe ozdoby, które potem najczęściej zdobią wnętrza naszych domów. Coraz mniej osób zdobi choinki prawdziwymi, szklanymi bombkami, ozdobionymi ręcznie za pomocą farb. W związku z tym, postanowiliśmy zachęcić uczniów do samodzielnego wykonania pięknej ozdoby choinkowej. Zaprosiliśmy panią Aleksandrę Przybył, która od wielu lat zajmuje się profesjonalnym malowaniem bombek, aby opowiedziała nam o swojej pasji, zademonstrowała kilka ciekawych prac swojego autorstwa oraz podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, udzielając rad i wskazówek, jak prawidłowo i ładnie ozdobić swoją bombkę. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał dużą, gładką bombkę, którą mógł pomalować według własnego pomysłu, wykorzystując do tego farby, lakiery i brokat. Motywy, które najczęściej pojawiały się na bombkach naszych uczniów to zimowe chatki, bałwanki, choinki i gwiazdki. Każda praca była niepowtarzalna i wyjątkowa.
Po dwugodzinnej, niezwykle twórczej pracy, dołączyliśmy do pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Skoraszewicach, by rozpocząć kolejne zajęcia, tym razem kulinarne, pod hasłem „Zdrowo się odżywiam”. Ich celem było zachęcenie uczniów, a poprzez nich również ich rodzin, do zdrowego odżywiania się i rozwijania wśród młodych ludzi zainteresowania sztuką kulinarną. Prowadzącą warsztaty była pani Grażyna Kmiecik, która podzieliła uczestników na 5 zespołów. Każdy z nich otrzymał przepis na wykonanie konkretnej potrawy, a były to: sałatka owocowa, surówka z kapusty pekińskiej, sałatka wiosenna z różnego rodzaju sałat, kanapki z chleba razowego i smaczne naleśniki. Wszystkie zespoły zabrały się ochoczo do pracy i pod okiem pań z KGW z zapałem przygotowywały smakołyki. Podczas pracy uczniowie świetnie się bawili i jednocześnie sprawdzali swoje zdolności i preferencje kulinarne. Kiedy już wszystkie potrawy były gotowe, ułożona je na „szwedzkim stole” i zaczęła się prawdziwa uczta, która trwała do późnych godzin popołudniowych, niemal wieczornych. Każda potrawa zachęcała do konsumpcji swoim zapachem i wspaniałym wyglądem. Takie potrawy powinny gościć na naszych stołach dużo częściej i wypierać z naszego menu „jedzenie śmieciowe” i fastfoody.
Serdecznie dziękujemy pani Ewie Żeglarskiej – koordynatorce naszego „maratonu warsztatowego”, za szczególne zaangażowanie w życie szkoły i bezinteresowną pomoc w realizacji wielu przedsięwzięć organizowanych przez Zespół Szkół w Pępowie.
Równie pięknie dziękujemy paniom z KGW w Skoraszewicach – Grażynie Kmiecik, Monice Przybył i Marcie Stanisławskiej, za serdeczne przyjęcie, wspaniałą atmosferę, cenne rady i wskazówki podczas zajęć kulinarnych „Zdrowo się odżywiam” oraz pani Aleksandrze Przybył, za przeprowadzenie warsztatów rękodzielniczych, podzielenie się z nami swoją pasją i przekonanie nas, jak piękne i ciekawe może być twórcze spędzanie wolnego czasu.
24 listopada grupa gimnazjalistów wzięła udział w warsztatach artystyczno - kulinarnych zorganizowanych przez państwa Elżbietę i Pawła Andrzejewskich. Zajęcia odbyły się na sali wiejskiej w Skoraszewicach.
Spotkaliśmy się z dekoratorką bombek, która zaprezentowała nam swoje przepiękne prace. Następnie każdy z nas otrzymał bombkę i mógł udekorować ją według własnego pomysłu. Wszyscy przystąpili do malowania. Przy świetnej zabawie, każdy wykazał się dużą kreatywnością. Po około 1,5 godzinie nasze prace były gotowe. Wprawdzie nie dorównywały bombkom naszej artystki, ale na swój sposób były wyjątkowe. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, udaliśmy się do kuchni, gdzie z pomocą pań z KGW w Skoraszewicach przystąpiliśmy do przygotowywania sałatek, kanapek i naleśników. Zostaliśmy podzieleni na 5 zespołów i każdy z nas z zaangażowaniem wykonywał powierzoną mu pracę. Czynności kulinarne nie sprawiały nam żadnych problemów, więc bardzo szybko potrawy były gotowe. Z ciekawością i przyjemnością przystąpiliśmy do degustacji, i wszyscy byliśmy zgodni, że były bardzo smaczne. Podczas zajęć panowała miła i przyjazna atmosfera. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minęły ponad trzy godziny. Zadowoleni, bogatsi o nowe umiejętności udaliśmy się do domów.
Zajęcia bardzo nam się podobały. Było to ciekawe doświadczenie. Przyjemnie spędziliśmy wolny czas. Warsztaty były miłą odskocznią od codzienności. Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą organizowane częściej.
Martyna Sarbinowska i Martyna Cieplik z klasy III b.
Dnia 24 listopada br w Skoraszewicach odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla uczniów koła „To i owo”. Mieliśmy okazję pomalować swoją własną bombkę oraz pobawić się w kucharzy robiąc sałatki i naleśniki.
Na początku jedna a pań pokazała nam w jaki sposób możemy udekorować swoją bombkę. Podziwialiśmy dokładność i precyzję jaką trzeba się wykazać malując ją. Każdy z nas starał się by jego arcydzieło wyszło jak najlepiej. Śmiechu było przy tym co nie miara. Po zakończeniu pracy nad świątecznymi bombkami przeszliśmy do kuchni, gdzie miała odbyć się druga część naszych warsztatów. Grupa podzieliła się na 5 mniejszych ekip i każda przygotowywała inne danie Po zakończeniu prac na stołach znalazły się 3 rodzaje sałatek warzywnych, sałatka owocowa, kanapki oraz naleśniki. Na zakończenie spotkania odbyła się wspólna uczta, na której kosztowaliśmy potrawy przez nas przyrządzone.
Warsztaty były naprawdę ciekawe i interesujące. Bardzo mi się podobały.
Julia Fabisiak kl. II b
Mali zdobywcy
- Szczegóły
- Autor: Beata Kaczmarek, Jolanta Durczewska
- Kategoria: Koła zainteresowań 2015/2016
Od 5 października 2015r. trzydziestoosobowa grupa uczniów edukacji wczesnoszkolnej wraz z opiekunkami paniami Jolantą Durczewską i Beatą Kaczmarek ponownie rozpoczęła systematyczne wyjazdy na ściankę wspinaczkowa do Krobi. Wyjazdy odbywają się w co drugi wtorek w godzinach popołudniowych w ramach koła zainteresowań Mali zdobywcy. Koszty przejazdu opłacane są ze środków Urzędu Gminy w Pępowie, a rodzice opłacają bilet wstępu do obiektu. Zajęcia mają na celu wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka, kształtowanie postaw prozdrowotnych, wyzwalanie aktywności ruchowej przez zabawę. Ponadto zachęcają uczniów do podejmowania nowych form aktywności ruchowej.
Wspinaczka rozwija się jako sport uprawiany w gronie znajomych; w atmosferze dobrej zabawy. Obowiązuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, nad którym czuwa wykwalifikowana obsługa ścian wspinaczkowych. Są to panowie Wojciech Wenderski i Mariusz Fórmanowski.
Ostatnie zmagania
Trzeciego czerwca członkowie koła zainteresowań „Mali zdobywcy”
po raz ostatni w tym roku szkolnym udali się na ściankę wspinaczkową
do Krobi.
Ostatnie zajęcia miały charakter współzawodnictwa - uczniowie wspinali się na czas. Najwyższe wyniki osiągnęli:
dziewczynki
I miejsce – Nikola Paluszkiewicz klasa 2c
II miejsce – Maja Roszak klasa 1c
III miejsce – Ania Olejniczak klasa1c
chłopcy
I miejsce – Bartosz Kowalkowski klasa 2c
II miejsce – Aleksander Błaszyk klasa 2c
III miejsce – Rafał Przybył klasa3a
Na zakończenie wszyscy członkowie koła otrzymali dyplomy za aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz upominki. Uczniowie wraz z opiekunkami koła podziękowały panom Wojciechowi Wenderskiemu i Mariuszowi Fórmanowskiemu za współpracę, czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów podczas zajęć i zaprosili do wspólnego zdjęcia.
Chór szkolny
- Szczegóły
- Autor: Leszek Żelazny
- Kategoria: Koła zainteresowań 2015/2016
Prowadzący: Leszek Żelazny
Chór szkolny rozpoczął swoją działalność w październiku 2011r. Obecnie liczy 60 osób (10 chłopców i 50 dziewcząt). Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają trzy godziny. Do chóru należą uczniowie z gimnazjum. Głownym celem chóru jest rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień muzycznych uczniów. Na próbach przygotowywany jest zróżnicowany repertuar ze względu na okoliczności w jakich chór występuje. Są to pieśni i piosenki patriotyczne, religijne, ludowe i biesiadne oraz o tematyce rozrywkowej. Wdrażane są także ćwiczenia emisyjne rozwijające zdolności muzyczne uczniów.
Chór czynnie uczestniczy w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych:
13 października 2015r. Występ chóru podczas obchodów Święta Edukacji Narodowej.
10 listopada 2015r. Występ chóru podczas obchodów Święta Niepodległości.
10 grudnia 2015r. Udział chóru w spotkaniu literackim
pn. Wieczór Mariana Orłonia w 25 rocznicę śmierci pisarza.
18 grudnia 2015r. Występ chóru podczas wigilii dla osób samotnych i gości z Holandii.
17 stycznia 2016r. Występ chóru podczas Koncertu Noworocznego w Skoraszewicach.