No module Published on Offcanvas position

„My, Jana Pawła uczniowie
    słowa ojca w czyn chcemy przemieniać...”

Choć czas pandemii nie jest czasem łatwym to udało nam się zorganizować ten niezwykły dzień. Staraliśmy się stworzyć program, który pozwolił nam na pracę w nowych warunkach Praca zdalna – to często nowe wyzwanie, dla nas i naszych uczniów. Z racji tego święta wszyscy uczniowie byli zaangażowani do realizacji powierzonych zadań. Prawie na każdym przedmiocie nauczyciele przygotowali bogaty program aby uczcić naszego patrona. Na lekcjach języka polskiego dzieci recytowały wiersze Jana Pawła II jak i dokonali interpretacji przemówień papieża. Na geografii poznali ukochane miejsca w Polsce Karola Wojtyły, szczegółowo dowiedzieli się o państwie Watykan oraz analizowali przebieg pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i Światowe Dni Młodzieży. Na religii układali modlitwy do Jana Pawła II jak i również na plakacie przedstawili papieża z Maryją. Ochoczo pracowali na plastyce wykonując pocztówkę do JPII z pozdrowieniami z Pępowa. Karol Wojtyła od najmłodszych lat lubił sport, szczególnie piłkę nożną dlatego na lekcjach wychowania fizycznego chętni uczniowie wykonali prezentację nt. Papież sportu. „Barka” była ulubioną pieśnią oazową naszego patrona, ten utwór zdobył nie tylko jego serce ale i naszej szkolnej społeczności. Wraz z hymnem Rodziny Szkół JPII wszyscy uczniowie na muzyce śpiewali te pieśni z wielkim zaangażowaniem. Nauczyciele informatyki oraz wychowawcy zorganizowali quiz wiedzy o patronie. Biografia filmowa: „Karol Wojtyła – nasz Papież” była niezwykle cennym materiałem na godzinie wychowawczej. Pod pomnikiem papieża zostały tradycyjnie złożone kwiaty i znicze .W ten sposób oddaliśmy hołd i wdzięczność naszemu Patronowi.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie podczas wspólnych działań.

2 kwietnia 2021 mija 16 rocznica śmierci Jana Pawła II naszego Patrona Szkoły. Odszedł człowiek wielkiego formatu jak pisały media w 2005 roku. Święty, Wielki Człowiek nasz Rodak. Był człowiekiem niezwykle pokornym. Niezłomny duchem i silnej wiary, którą niósł do różnych narodów pokonując tysiące kilometrów. Zostawił nam ogromne duchowe dziedzictwo: przykład świętego życia, cierpienia i śmierci oraz skarb swego nauczania. Przemierzył ziemię prawię całą, niosąc nam miłość i pokój z wiarą. Wszyscy na świecie już się radują, bo Jana Pawła II świętego mają! Uczniowie Szkoły pamiętają i wraz z Dyrekcją oraz nauczycielami składają wdzięczność za wspaniałego Patrona Świętego Jana Pawła II.

Prezentacje przygotowane przez uczniów:

Klasa IVa:

Klasa IVb:

Klasa Va:

Klasa VIa:

Klasa VIb:

Klasa VIc:

Klasa VIIb:

Klasa VIIc:

  W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona pod hasłem związanym z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości: "Jan Paweł II i Ojczyzna". Nasz ukochany Papież w sposób szczególny kochał i cenił tę jedyną Polskę. Mówił: "Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma (...) dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki-albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną."

  Aby odpowiednio uczcić to niezwykłe wydarzenie, przedstawiciele klas musieli przygotować jedną piosenkę lub wiersz związany z postacią św. Jana Pawła II. Oprócz tego każda klasa wykonała gazetkę w swojej sali powiązaną z hasłem tegorocznych obchodów.

  W poniedziałek, 30 kwietnia od rana uczestniczyliśmy we Mszy św. Po liturgii uroczyście wraz z pocztem sztandarowym udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie zapaliliśmy znicz oraz pod przewodnictwem  chóru szkolnego odśpiewaliśmy Hymn Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Następnie uczniowie wrócili do kościoła na drugą część obchodów, w której nastąpiła prezentacja przygotowanych utworów muzycznych i literackich. Wszystkie występy przeplatane były piosenkami wykonywanymi przez chór pod przewodnictwem p. Leszka Żelaznego. Całość doskonale zwieńczyło przemówienie pani Anny Raczkiewicz, która dodatkowo przybliżyła młodzieży tematykę złączoną z Ojcem Świętym. uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem "Barki" - ulubionej pieśni Jana Pawła II.

  To niezwykle ważne święto zwróciło uwagę na to, że wielcy ludzie, wielkie czyny i wielkie słowa zasługują na godną pamięć, a każdy z nas powinien odnaleźć w swym sercu miejsce na choć odrobinę tego dobra, które zostało nam bezinteresownie przekazane, które towarzyszyło naszemu Patronowi przez całe życie. Powinniśmy również pamiętać o słowach wypowiedzianych przez papieża w 1983 roku na Jasnej Górze: " Czuwam-to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje." Także my czuwajmy, mając na uwadze wydarzenia z ostatnich stu lat. 

  Nad całością obchodów czuwały panie: Anna Raczkiewicz i Danuta Szczęsna. Jesteśmy bardzo wdzięczni za kultywowanie obchodów tego wielkiego święta.

Wyjątkowy nastrój towarzyszył tegorocznym obchodom Dnia Patrona, który obchodziliśmy pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”

Do tego dnia przygotowywaliśmy się wszyscy bardzo starannie. W poniedziałek, 3 kwietnia  od rana uczestniczyliśmy we  Mszy św. po czym uroczyście wraz z pocztem sztandarowym udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II aby złożyć kwiaty, zapalić znicz oraz odśpiewać hymn Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Liturgię uświetnił swoim donośnym głosem nasz szkolny chór. W ramach tego święta braliśmy udział w dwóch akcjach organizowanych przez  poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio": PUSZKA DLA MALUSZKA oraz OPATRUNEK NA RATUNEK. Wszyscy bardzo chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. W każdej sali pojawiły się gazetki  związane z życiem osób, którym los innych nie był obojętny. Tego dnia również z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt.: FAUSTYNA.

Nasz Dzień Patrona przeszedł zatem do historii jako prawdziwe szkolne święto, które upłynęło w miłej atmosferze.

   W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona pod hasłem Jan Paweł II Patron Rodziny. 1 kwietnia Samorząd Uczniowski złożył kwiaty i zapalił znicze pod pomnikiem Jana Pawła II przy kościele. Ponadto  wszyscy uczniowie w ramach godzin wychowawczych obejrzeli film pt. Jan Paweł II człowiek, który odnowił oblicze świata. W salach lekcyjnych pojawiły się gazetki  tematycznie  związane z  tym wydarzeniem. Grupa gimnazjalistów przystąpiła do konkursu wiedzy o Janie Pawle II zorganizowanym przez ks. Jędrzeja Jaworskiego.

   Zawsze pamiętamy o naszym  Patronie, który bardzo kochał dzieci i młodzież, i to właśnie w nich widział przyszłość każdego narodu.

10 kwietnia 2015r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona pod hasłem: Jan Paweł II Świętymi Bądźcie. Nad obchodami pracowali od miesiąca wszyscy uczniowie wraz ze swoim wychowawcami. Przedstawiciele klas wylosowali jedną postać kanonizowaną lub beatyfikowaną przez Jana Pawła II a byli to:

  • Faustyna Kowalska

  • Piotr Jerzy Frassati

  • Edmund Bojanowski

  • Karolina Kózka

  • Maksymilian Maria Kolbe

  • Joanna Beretta Molla

  • Jadwiga Królowa Polski

  • Urszula Ledóchowska

  • Michał Kozal

  • Matka Teresa z Kalkuty.

Każda klasa wykonała gazetkę w swojej sali związaną tematycznie ze świętością danej osoby.

O godzinie 8.45 została odprawiona Msza św. z udziałem pocztu sztandarowego , której przewodniczył ks. J. Jaworski. Liturgię uświetniał swym śpiewem chór szkolny pod przewodnictwem p .Leszka Żelaznego. Następnie udaliśmy się pod pomnik Św. Jana Pawła II aby złożyć kwiaty i zapalić znicze oraz zaśpiewać hymn Rodziny Szkół Jana Pawła II.

Uczniowie wrócili do kościoła na drugą część obchodów, w której mogli wykazać się swoimi pomysłami i talentami aktorskimi, gdyż musieli pokazać fragment z życia swojego świętego. Młodzi aktorzy włożyli w powierzone zadania wiele serca i zaangażowania. Podczas uroczystości w tle towarzyszyła nam prezentacja multimedialna, która pomogła zgromadzonym jeszcze lepiej zrozumieć wagę oraz znaczenie świętości tak ważnych postaci.

Uroczystość okazała się niezwykle wartościową lekcją, gdyż pomogła zrozumieć słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II, w których stwierdzał, iż „święci nie przemijają i każdy może zostać święty”

Nad całością obchodów czuwały panie: Anna Raczkiewicz i Danuta Szczęsna współpracując z wychowawcami.

Strona 1 z 2