1 marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od kilku lat w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie gimnazjum w ZSSPiG im. Jana Pawła II w Pępowie angażują się w różnorakie działania, których celem jest z jednej strony kultywowanie wartości i ideałów, jakimi kierowali się żołnierze II konspiracji z lat 1944 – 1963, z drugiej zaś rozwijanie uzdolnień naszych uczniów. Na cykl działań związanych
z tematyką „żołnierzy niezłomnych” złożyły się w tym roku  wystawa, powiązany z nią konkurs wiedzy o żołnierzach wyklętych dla uczniów klas I gimnazjum, podsumowujący te działania apel patriotyczny oraz seans filmowy.

34 uczniów klas I gimnazjum wzięło udział w konkursie wiedzy o żołnierzach wyklętych. Ich zadaniem było wypełnić jak najprecyzyjniej kupon konkursowy z 10 pytaniami przybliżającymi tematykę żołnierzy niezłomnych. Najlepiej poradziła sobie z tym zadaniem uczennica klasy I a Karolina Paris, zdobywając nagrodę główną w konkursie – płytę Panny Wyklęte. II miejsce ex aequo zajęły Oliwia Nowacka z kl. I b i Roksana Twardowska z kl. I c, a  III miejsce – Magdalena Walkowiak z kl. I b.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła p. dyrektor Cyryla Krajka  podczas apelu patriotycznego w dniu 1 marca 2017 r. Oprawę artystyczną apelu stworzyli członkowie koła teatralnego pod kierunkiem p. M. Bigaj oraz szkolny chór pod batutą p. L. Żelaznego. Uczniowie starszych klas w ramach apelu patriotycznego obejrzeli film dokumentalny  AK Dzielny. Lekcja lokalnej historii, ukazujący działania żołnierzy wyklętych na terenie powiatu gostyńskiego.

Zainteresowani historią gimnazjaliści mogli obejrzeć również film dokumentalny Arkadiusza Gołębiowskiego Kwatera Ł, ukazujący pracę archeologów, antropologów i lekarzy sądowych badających szczątki ofiar komunistycznego reżimu pochowanych na tzw. łączce na Cmentarzu Powązkowskim w  Warszawie.