No module Published on Offcanvas position

  Takie hasło było motywem przewodnim tegorocznego, XIX Powiatowego Konkursu Piosenki Przedszkolnej W Krobi, który odbył się w piątek, 10 maja 2024r. Organizatorami konkursu byli: Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi oraz Przedszkole Samorządowe „Pod Świerkami” w Krobi. W tegorocznym konkursie zaprezentowało się 25 uczestniczek i uczestników z 15 przedszkoli z terenu powiatu gostyńskiego. Odziały przedszkolne z Pępowa reprezentowały trzy dziewczynki: Zofia Leciejewska z grupy Misie oraz Natalia Dembska i Klara Szpurka z grupy Zajączki. Zosia zaśpiewała piosenkę pt. „Mądrość liścia", Natalka zaprezentowała się w utworze „Zielony dom” a Klara wykonała utwór „Ziemia – wyspa zielona”. Dziewczynki zaśpiewały przepięknie a Natalka zdobyła wyróżnienie. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę.

  Młodym wokalistkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  W piątek 10 maja dzieci z grup przedszkolnych „Misie”, „Zajączki” oraz „Jeżyki” wybrały się w odwiedziny do Ochotniczej Straży Pożarnej w Pępowie. Przedszkolaki podczas tej niecodziennej wizyty mogły zapoznać się z zawodem strażaka, z zasadami postępowania na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć specjalistyczne wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz strój w jaki ubierają się strażacy do akcji. Zwiedzały także wszystkie pomieszczenia znajdujące się w remizie. Z wielkim zaciekawieniem oglądały zdobyte przez strażaków dyplomy, puchary oraz sztandar strażacki. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście samochody bojowe, które wszyscy chętni mogli zobaczyć również od środka. Nie obyło się także bez lania wody z hydronetki. Wizyta w straży pożarnej to doskonała forma edukacyjnego uświadomienia dzieci o zasadach bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń. Dziękujemy strażakom za miłe i pouczające spotkanie. Życzymy wszystkim dalszej efektywnej służby i skutecznej realizacji nawet najtrudniejszych zadań.

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Przedszkolaki przebrane były za bohaterów z różnych bajek, filmów oraz za służby mundurowe. W salach przedszkolnych można było spotkać między innymi: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności przedszkolacy mieli możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych oraz do zdjęcia grupowego. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do salI balowej. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki wszyscy z wielką ochotą rozpoczęli pląsy i tańce. Przedszkolacy bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy” ,,krasnoludek” i inne.

Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele zadowolenia i uśmiechu. Każdy na pamiątkę z baliku otrzymał kolorowy balon. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

Dnia 9 lutego we wszystkich grupach przedszkolnych obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Przedszkolaki miały także możliwość stworzenia w grupach kolorowych, smakowicie wyglądających placków, używając do tego przeróżnych materiałów oraz stosując różne techniki plastyczne. Pomimo, iż pizze te były papierowe, bardzo rozbudzały nasze apetyty. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia było oczywiście zjedzenie przepysznej, domowej pizzy.To był niezwykle smakowity dzień!

„Gdy na góry lasy, biały śnieżek leci
To Święty Mikołaj pośpiesza do dzieci…
O dzieciach z przedszkola co roku pamięta,
I zawsze przybywa w dniu swojego święta,
Bo tutaj są grzeczni chłopcy i dziewczynki
Każdy z nich dostanie słodkie upominki…”


Mikołajki to szczególny dzień i długo wyczekiwany dla każdego dziecka. W tym szczególnym dniu dzieci ubrane na czerwono i w założonych mikołajkowych czapeczkach, wyczekiwały od samego ranka św. Mikołaja. Przedszkolaki powitały Gościa radosnym śpiewem. Po długiej pogawędce dzieci zaprezentowały w swoich grupach kolędy, tańce. Bardzo chętnie zapozowały też do wspólnego zdjęcia. Uwieńczeniem radosnego dnia był słodki upominek dla każdego chłopca i każdej dziewczynki. Drogi Mikołaju bardzo dziękujemy za słodkie upominki. :):):)

  30 listopada przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i konkursów, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania paputków, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, magicznych kolorów z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

  Grupa „Misie” przystąpiła do programu edukacyjnego „Mali Wielcy Odkrywcy”, organizowanego przez  Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.  Celem programu jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata.  Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji. Program podzielony jest na trzy etapy, które dotyczą trzech obszarów: energii, ekologii i roślin. 

  W minionym miesiącu nasza grupa otrzymała „pudełko naukowe” zawierające materiały niezbędne do przeprowadzenia doświadczeń naukowych. Dzieci z ciekawością rozpakowały „magiczne pudełko” zastanawiając się nad przeznaczeniem poszczególnych przedmiotów. W ubiegłym tygodniu (od 4 do 8 grudnia) przedszkolaki zrealizowały pierwszy blok tematyczny dotyczący energii. Dzieci poznawały różne rodzaje i źródła energii, dowiedziały się, jakie są przejawy energii w przyrodzie oraz jak powstają paliwa kopalne. Był to czas poświęcony na różnorodne eksperymenty. Dzieci tworzyły proste obwody elektryczne, budowały elektrownię wodną i wiatrową, poznali postać Ignacego Łukasiewicza oraz jego osiągnięcia. 

  Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. W ostatni piątek listopada przedszkolaki z grup „Misie”, „Zajączki” oraz „Jeżyki” uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim milutkim przyjacielem. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe oraz białe. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji - zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów, oczywiście nie zabrakło pracy plastycznej. Był to dzień pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

 

9 listopada obchodziliśmy w przedszkolu uroczystość odzyskania przez Polskę niepodległości. Było bardzo uroczyście. Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. " Polskie Symbole Narodowe ", który utrwalił wiadomości na temat symboli narodowych i wydarzeń historycznych naszej Ojczyzny. Nie zabrakło również prac plastycznych oraz zabaw zabawy przy piosence „Jestem Polką i Polakiem”. Tego dnia odbył się również „Koncert Patriotyczny” na którym każda grupa zaprezentowała taniec, wiersz lub piosenkę o Polsce. O godzinie 11.11. godnie przystąpiliśmy do akcji „ Szkoła do Hymnu”. Każdy przedszkolak przyjmując właściwą postawę „na baczność”, dumnie i głośno odśpiewał hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy prawdziwy patriota.

Grupa Biedronek:
 

Grupa Motylków:
 

Grupa Pszczółek:
 


Grupa Ślimaczków:
 

Grupa Żabek:
 

 

Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym Przedszkolu odbyła się dwa razy końcem października w "Motylkach" a początkiem listopada w "Żabkach". Od samego rana trwały przygotowania, a w salach gromadzili się goście. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Magdalenę Antkowiak. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt.„ Drzewo jesienne”. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej jesienne drzewko. Prace były fantastyczne, oryginalne i pomysłowe.

Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, co zaowocowało pięknymi pracami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gratulacje, kolorowe dyplomy i nagrodę w postaci kolorowanki o tematyce jesiennej.

Bardzo dziękujemy dzieciom za udział w konkursie oraz rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas.

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez nasze przedszkole.

20 października 2023r. do naszego przedszkola przybył pan leśniczy Bartosz Kulawinek z Nadleśnictwa Antonin – tata Gabrieli Kulawinek z grupy „Żabki”. Celem spotkania było: zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zaprezentowanie munduru, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania leśnych zwierząt w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wraz z nauczycielkami. Leśniczy opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedziały się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom przetrwać zimę. Pan leśniczy przyniósł do naszego przedszkola mnóstwo materiałów dydaktycznych, za które bardzo serdecznie dziękujemy oraz prześliczny karmnik dla ptaków i budki lęgowe. Serdecznie dziękujemy za przybycie i tak ciekawe spotkanie.

„Ja jestem Polką a Ty Polakiem…”

Dzieci z grup Misie, Zajączki i Jeżyki aktywnie włączyły się w szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Już we wtorek wychowankowie, odświętnie ubrani, wykonali hymn narodowy w ramach udziału w konkursie śpiewu hymnu państwowego dla dzieci ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Natomiast w czwartek pięcio i sześciolatki z wychowawczyniami oraz całą społecznością szkolną włączyły się w akcję „Szkoła do Hymnu” 2023.

W czwartek, 19 października, dzieci z grup Misie, Zajączki i Jeżyki pojechały na wycieczkę do sali zabaw „Zatoka Przygód Centrum Kreatywnej Zabawy” w Rydzynie. Celem naszej wycieczki była integracja rówieśnicza, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu na dobrej zabawie. Do dyspozycji dzieci był ekran interaktywny, baseny z kulkami, labirynty, zjeżdżalnie, bujaki i wiele innych atrakcji. Ponadto zabawy z dziećmi prowadzili wykwalifikowani animatorzy. Największą atrakcją okazały się kreatywne warsztaty „Las w słoiku”. Pięcio i sześciolatkowie uruchomili swoją wyobraźnię i powstały piękne i pachnące miniaturki lasu. Dzieci zadowolone wróciły do przedszkola z postanowieniem, że znowu niedługo tam wrócą.

  W dniu 29.09.2023 r. przedszkolaki z grup „Biedronki” i „Pszczółki” wybrały się do Krotoszyna na przedstawienie „Roszpunka”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się przygodom pięknej, długowłosej Roszpunki i złej czarownicy. Dzięki wyjazdowi dzieci miały możliwość zapoznania się z grą aktorów. Scena, muzyka, kolorowe światła oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę małych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Na zakończenie przedstawienia przedszkolaki nagrodziły wszystkich aktorów gromkimi brawami.  

29 września dzieci z najstarszych grup przedszkolnych obchodziły szczególne święto - Dzień Chłopaka. Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali odznaczeni medalami "Super Chłopak" oraz otrzymali drobne upominki. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat”. Dzień upłynął nam na wspólnym świętowaniu. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

 

  Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące… Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

  28 września przedszkolaki z grup „Misie”, „Jeżyki” oraz „Zajączki” obchodziły Dzień Jabłka. Celem tego dnia i wspólnej zabawy było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin, wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania oraz utrwalenie wiadomości na temat jabłek. Już od samego rana można było przypuszczać, że to wyjątkowy dzień, ponieważ „Misie” ubrane były na kolor zielony oraz czerwony. Obchody Dnia Jabłka  rozpoczęto od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz smaku, omówiono jego budowę i cykl rozwoju oraz walory zdrowotne. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Każda grupa wykonała pracę plastyczną przedstawiającą jabłko. Po emocjach związanych z zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był jabłkowy poczęstunek. To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.

   Dzieci z grupy przedszkolnej „MISIE” realizując pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ZABAWA SZTUKĄ” miały okazję dowiedzieć się, co łączy Froebla z amerykańskim architektem Fullerem. Być może dla wielu z Państwa jest to całkowicie nieznana tematyka, tymczasem nasze przedszkolaki nie tylko znają odpowiedź na to pytanie, ale i potrafią same skonstruować kultową pracę Fullera, czyli kopułę geodezyjną!Buckminster Fuller był architektem i konstruktorem. W swojej formule przypomina freblowskie konstrukcje i nic dziwnego, ponieważ Fuller opracował swoją kopułę już jako dziecko. Uczęszczał do przedszkola freblowskiego i to właśnie tam zrodziła się jego wizja, którą wcielił w dorosłym życiu, by przekształcić konstrukcję z grochu i patyków w budowlę. 

  Wykonanie freblowskich konstrukcji przez nasze dzieci poprzedziła prezentacja multimedialna z której dowiedziały się co to jest kopuła geodezyjna, kto ją stworzył i z czego jest zbudowana. Przedszkolaki wykonały własne konstrukcje wykorzystując ciecierzycę oraz wykałaczki. Było bardzo ciekawie i twórczo. 

  Najstarsze przedszkolaki z naszej placówki z grup „Misie”, „Zajączki” oraz „Jeżyki” wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL się do DRZEWA. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uwrażliwienie na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Nasza miłość do lasów jest w stanie ochronić je przed niebezpieczeństwem. 

  Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę 22 września przedszkolaki udały się na kasztanówkę. W czasie spaceru dzieci nie zapomniały o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez ulicę. Po dotarciu do celu obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie. Dostrzegły niezwykle piękne, jesienne barwy, które zdobiły drzewa i krzewy. Z zapałem zbierały kasztany. Przedszkolaki z czułością potraktowały drzewa, otoczyły je swoją miłością. Mamy nadzieję, że drzewa podczas naszej obecności czuły się bezpiecznie, a i my zyskaliśmy coś dla siebie - poczuliśmy spokój, harmonię wewnętrzną, odprężenie i beztroskę.

Więcej artykułów…

Strona 1 z 2