No module Published on Offcanvas position

Archiwum 2022/2023

11 maja w auli Przedszkola Samorządowego w Poniecu odbyły się eliminacje powiatowe do XXVI Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2023.
Do konkursu przystąpiło 16 uczestników, w tym troje przedszkolaków z naszego przedszkola z grupy Pszczółek. Marcelinka Durczewska zaprezentowała się w piosence „Kaczka Dziwaczka”, Filip Waleński zaśpiewał „Stokrotkę” wraz z towarzyszącym mu tancerzom: Emilką Bury i Adamem Małeckim. Trzeci uczestnik to Julia Bogdańska, która wykonała utwór: „Mała smutna królewna”. Dzieci wróciły zadowolone, bogatsze o nowe doświadczenia i przygody.

 

Omawiając blok tematyczny związany z życiem na wsi grupa Pszczółek i Ślimaczków odbyła wycieczkę do gospodarstwa rolnego, położonego w pobliskiej wsi Krzekotowice. Gospodarze posiadłości przyjęli Nas z ogromną życzliwością. Na tę okoliczność przybyła również Pani - przedstawiciel z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.  Dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy o hodowli zwierząt, uprawie roli, również mogły zobaczyć hodowane zwierzęta – krowy. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły gospodarzom podziękowanie. Przedszkolaki wróciły z wycieczki uśmiechnięte, zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia.
 

Chcieliśmy podziękować Sołtysowi wsi za miłe ugoszczenie nas i oprowadzenie po swoim gospodarstwie.

Agata Antkowiak, Klaudia Ciółko

W ostatnim tygodniu kwietnia dzieci z wszystkich grup przedszkolnych świętowały zbliżający się Dzień Strażaka. Stało się to za pośrednictwem jednego z rodziców z grupy Pszczółek, który zawodowo pracuje jako strażak w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. W ramach działań z zakresu prewencji społecznej, strażacy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz zaprezentowali sprzęt, który znajduje się w samochodzie bojowym wykorzystywanym podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Przedszkolaki mogły wejść do wozu i przez chwilę poczuć się jak strażacy podczas akcji przeciwpożarowej, mogły również przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary.
Podczas zajęć  przedstawiono również Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych, którego zadaniem jest przekazanie w sposób wizualny oraz dźwiękowy zagrożeń jakie mogą na co dzień wystąpić  w każdym domu. 
Dziękujemy Panu strażakowi Maciejowi Klepackiemu za współpracę, pomoc i chęć szerzenia wiedzy wśród najmłodszych.

24 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat języka angielskiego. Dzieci dowiedziały się, że jest to język międzynarodowy, umożliwiający komunikację w wielu krajach na świecie. Następnie podawały nazwy państw, dla których pełni on funkcję języka oficjalnego.  Dzieci poznały symbole Wielkiej Brytanii i wykonały plakat, przedstawiający przedmioty, które nam się kojarzą z tym krajem. Zadaniem dzieci było też wykonanie flagi brytyjskiej, używając różnego rodzaju materiałów plastycznych.

Realizując kolejne zagadnienie naszej innowacji mieliśmy okazję gościć w naszej sali dietetyka z Miejskiej Górki, panią Paulinę Dopierała. Na przeprowadzonych zajęciach dzieci dowiedziały się co należy jeść każdego dnia, aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Pani Paulina stworzyła wraz z dziećmi talerz zdrowego jedzenia, który dokładnie obrazuje schemat prawidłowego żywienia. W drugiej części dnia, wraz z mamą Milenki Mikołajczak wykonaliśmy zdrowe koktajle warzywno-owocowe, zachęcając dzieci do spożywania większej ilości warzyw i owoców każdego dnia. To był bardzo intensywny, ale wypełniony atrakcjami dzień.