Jak pępowscy gimnazjaliści rocznicę chrztu Polski obchodzili…

W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski. Aby poszerzyć wiedzę uczniów naszej szkoły na temat tego niezwykle ważnego wydarzenia, nauczyciele historii wraz z uczniami przeprowadzili szereg działań edukacyjnych, na który składały się wycieczki, konkursy, wystawy i projekcje filmowe oraz podsumowujący powyższe działania apel patriotyczny.

22 kwietnia grupa 40 gimnazjalistów pod opieką p. A. Wojciechowskiej, p. M. Bigaj i p. T. Jarusa udała się na wycieczkę edukacyjną do Poznania. Uczniowie zwiedzili m.in. Ostrów Tumski z najstarszą w Polsce katedrą, w podziemiach której oglądali pozostałości po pierwszych murowanych budowlach we wczesnopiastowskim grodzie, jaki znajdował się w tym miejscu w czasach Mieszka I – pierwszego historycznego władcy Polski. Następnie podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy nowoczesne muzeum - „Brama Poznania”, przybliżające zwiedzającym początki państwa polskiego za pomocą róznorodnych środków multimedialnych.

W kwietniu, w ramach cyklu działań związanych z rocznicą chrztu Polski, uczniowie gimnazjum wzięli udział w dwóch konkursach; konkursie plastycznym i konkursie wiedzy. Konkurs plastyczny przeprowadzony został w dwóch kategoriach: prezentacja komputerowa i plakat. Prezentujemy ich wyniki:

Wyniki konkursu historycznego „Chrzest Polski. Pamiętamy”

W kategorii prezentacja multimedialna  Komisja konkursowa w składzie: p. Mirosława Bigaj i  p. Tomasz Jarus  spośród 40 prac wyłoniła następujące grono laureatów:

1. Tomasz Kopciński  kl. IIIb (Kształtowanie się polskiej administracji  kościelnej do poł. XIw.)
  2. Julia Fabisiak  kl. IIb (Archeologiczne i historyczne dowody na chrzest Polski)
  3. Patryk Grzelczak  kl. IIIb (Wierzenia Słowian przed przyjęciem chrztu Polski)

Maria Andrzejewska kl. IIb (Wierzenia Słowian przed przyjęciem chrztu Polski)

Martyna Siama kl. IIb (Zabytki sztuki romańskiej w Polsce w X-XII w.)

Zuzanna Kubiak kl. IIa ( Wierzenia Słowian przed przyjęciem chrztu Polski)

Maciej Markowski kl. IIIb ( Archeologiczne i historyczne dowody na chrzest Polski)

Weronika Miedzińska kl. IIb (Zjazd w gnieźnieński  i jego znaczenie)

Agnieszka Grzelczak kl. IIb (Zabytki sztuki romańskiej w Polsce w X-XII w.)

Aleksandra Skrzypczak kl. Ia  ( Zjazd gnieźnieński i jego znaczenie)

Wojciech Waleński  kl. Ia (Postępy chrystianizacji w Polsce do poł. XI w.)

Mikołaj Plackowski kl. Ia (Wierzenia Słowian przed przyjęciem chrztu Polski)