My już jesteśmy gotowi na Wielkanoc

Już po raz drugi uczniowie z koła zainteresowań „To i owo” wzięli udział w świątecznych warsztatach kulinarno – rękodzielniczych zorganizowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Skoraszewicach. A wszystko z myślą o zbliżających się Świętach Wielkiej Nocy. W sobotę, 5 marca 2016 r. o godz. 1100, wszyscy zainteresowani spotkali się w miejscowej sali wiejskiej i zostali powitani przez organizatorów tego niecodziennego wydarzenia. Po krótkiej pogadance na temat tradycyjnych polskich dań wielkanocnych, przyszła pora na część praktyczną. Tym razem, uczniowie uczyli się, zarówno w teorii jak i praktyce, jak przygotować wyborny żurek na zakwasie i tradycyjną wielkanocną babkę. Aby praca przebiegała sprawnie, cała grupa, a liczyła ona 19 osób, została podzielona na kilka zespołów. Każdy z nich miał do wykonania określoną pracę, której było całkiem sporo. Nad całością czuwały panie z KGW, z panią Grażyną Kmiecik na czele, które przez cały czas służyły uczniom radą i pomocą. Przy takiej liczbie uczestników nie brakowało ani rąk do pracy, ani werwy i ochoty również. Z niecierpliwością, otoczeni smakowitymi zapachami, wszyscy czekali na finał. Jak się okazało, było na co! Zarówno żurek jak i babki udały się znakomicie i owych pyszności uczniowie mogli skosztować przy dużym, stole biesiadnym. Mieliśmy już przedsmak Wielkanocy. Po degustacji, rozpoczęła się druga część warsztatów, czyli malowanie i zdobienie jajek, pod czujnym okiem „zawodowej” rękodzielniczki, pani Aleksandry Przybył. Zanim jednak uczniowie przystąpili do pracy, pani Ola opowiedziała, w jaki przeróżny sposób można dekorować jajka, aby sprawić, że stół wielkanocny będzie niezwykły, piękny i barwny. Wszyscy obejrzeliśmy przywiezione przez panią piękne pisanki. Były to prawdziwe dzieła sztuki, od których nie można było oderwać oczu. Następnie przyszedł czas, aby i członkowie naszego koła zainteresowań wzięli się ostro do pracy i ozdobili jajka według własnej inwencji. Pomysłów jak zawsze nie brakowało, a że praca to żmudna i wymagająca precyzji, zajęła całkiem sporo czasu. W czasie pracy widać było duże zaangażowanie i pasję oraz chęć osiągnięcia celu. Mamy nadzieję, że czterogodzinne warsztaty świąteczne były niezwykle udane i przyniosły uczestnikom wiele radości i zadowolenia. Ich celem było przybliżenie i kultywowanie polskich zwyczajów wielkanocnych, głównie ozdabiania jajek oraz zachęcenie do poznawania i kosztowania staropolskich smaków. Nasze warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Żeglarskiej za pomoc w organizacji, paniom: Grażynie Kmiecik, Monice Przybył i Marcie Stanisławskiej za czas poświęcony przy nauce gotowania i pieczenia oraz pani Aleksandrze Przybył, która wygospodarowała „wolną chwilę”, by do nas przyjechać i zarażać nas dalej swoją pasją rękodzielniczą. Dziękujemy serdecznie państwu Zenonowi i Małgorzacie Matuszewskim, którzy obdarowali nas pysznym pieczywem idealnie pasującym do świetnego żurku. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt i wspaniałej atmosfery podczas wielkanocnego biesiadowania.