Warsztaty "zaczarowany świat wody"

Już po raz kolejny uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą Panią Izabelą Marszałek uczestniczyli w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Biuro Senatora Mariana Poślednika

Tym razem zajęcia dotyczyły tematyki ochrony wód. Uczniowie podczas zajęć przemierzając ocean, dotarli na bezludną wyspę. Znaleźli tam kuferki z monetami, na których znajdowały się przedmioty które są dostępne na bezludnej wyspie. Okazało się, że do wielu rzeczy dostępu nie mamy, jednak podstawowej rzeczy, której brakowało to woda nadająca się do picia. Najmłodsi zrozumieli, że mimo iż wody w koło mają dostatek to woda słona nie nadaje się do picia, spożywamy tylko wodę słodka, której zasoby na Ziemi są ubogie.

Przelewając, odlewając, mierząc dzieci mogły się przekonać ile, tak naprawdę jest wody do spożycia na świecie. Okazało się, że jest to bardzo niewielka ilość. Dzięki doświadczeniu najmłodsi już wiedzą, dlaczego tak ważne jest oszczędzanie wody – podkreśla Emilia Dąbrowicz prowadząca warsztaty.

Po podrózy na bezludna wyspę mali geniusze przenieśli się do swoich domów i starali się odpowiedzieć na pytanie skąd woda bierze się w naszych kranach. Czy musi daleką drogę pokonać? Skąd ją czerpiemy? I jak to się dzieje, że woda ta nadaje się do spożycia. Wykonując swój własny filtr do wody, dzieci mogły zobaczyć jak to się dzieje, że woda dociera do naszych domów już czysta. Uczniowie zobaczyli także co się dzieje z wodą gdy dodamy do niej detergenty i w jaki sposób tak zanieczyszczoną wodę oczyszcza się w oczyszczalni ścieków. Każdy z uczestników przypomniał sobie także na czym polega obieg wody w przyrobie i zasady rozsądnego korzystania z wody w naszych domach.