Gra terenowa „Śladami powstańców”

4 czerwca uczniowie klas VI, VII oraz III gimnazjum wzięli udział w grze terenowej „Śladami powstańców”, opracowanej przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Pępowie. Gra miała na celu upamiętnienie bohaterskich czynów mieszkańców ziemi pępowskiej, którzy walczyli o wolność Ojczyzny w powstaniu wielkopolskim, oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród  młodzieży.

Rano przedstawiciele klas udali się do Urzędu Gminy, gdzie z rąk pana wójta S. Krysickiego odebrali biało-czerwone flagi z którymi później ruszyli w trasę. O wyznaczonej godzinie, przebrani za powstańców uczestnicy gry, wyruszyli ze szkoły w kierunku centrum Pępowa. Pierwsze zadanie było związane z napisem na tablicy pamiątkowej, która znajduje się na frontowej ścianie „szpitalika” (w czasie powstania w tym miejscu zorganizowano mały szpital wojskowy i punkt opatrunkowy na 12 łóżek). Następnie, kierując się wskazówkami z otrzymanych przewodników, uczniowie poszli na wschód – do stanicy rowerowej „Skrzydlaty zakątek”, obok wiatraka. Tam każdą klasę czekało kolejne zadanie oznaczone biało-czerwoną chorągiewką – najpierw należało odgadnąć, co łączy fotografie, a później wpisać odpowiednią literę do hasła głównego. Potem zespoły klasowe udały się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, po odczytaniu napisu na tablicy uczniowie odnaleźli kolejne litery oraz zapalili znicze, oddają hołd uczestnikom powstania wielkopolskiego oraz męczennikom i bojownikom walki z faszyzmem. Twórcy gry terenowej nie pominęli także Gminnej Biblioteki Publicznej, w której spośród wielu książek o powstaniu wielkopolskim trzeba było znaleźć jedną o podanym tytule, a w odnalezionej pozycji odszukać właściwą stronę, aby poznać kolejną literę. Następne zadanie polegało na wskazaniu na pępowskim muralu nazw miejscowości, w których walczyli mieszkańcy Pępowa. Naprzeciwko strażnicy OSP czekała już pielęgniarka szkolna, pani. J. Nowacka z nietypowym poleceniem – należało założyć opatrunek „rannemu powstańcowi”. Warto dodać, iż każda klasa była wyposażona w plecak powstańca, w którym znajdowały się m.in. materiały opatrunkowe, koc, nożyczki. Kierując się wskazówkami z otrzymanych broszurek, grupy dotarły do gębickiego parku, gdzie niedaleko kładki czekało na wszystkich zadanie matematyczne. Ostatnim punktem gry terenowej był test sprawnościowy na boisku szkolnym. Po przejściu całej trasy i prawidłowym wpisaniu liter zmęczeni piechurzy z radością odczytali hasło główne gry terenowej: STO LAT NIEPODLEGŁEJNa zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy posilili się  kiełbaskami i odpoczęli w cieniu drzew.

Podczas całego wydarzenia panowała miła atmosfera. Gra terenowa spodobała się uczniom oraz wychowawcom, tym bardziej, że w tym dniu dopisała pogoda. W ciekawy i niestandardowy sposób społeczność szkolna uczciła pamięć rodaków, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnym i niezależnym państwie. Pępowska młodzież aktywnie spędziła tegoroczny Dzień Dziecka, włączając się jednocześnie w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego.