Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego-hańbą oczywistą”.

Franciszek Ksawery Dmochowski

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w różnych działaniach zaproponowanych przez nauczycieli języka polskiego:

• na drzwiach do klas pojawiły się plakaty nawiązujące do języka polskiego np. nobliści, związki frazeologiczne, zasady ortograficzne, gwara wielkopolska, słowniki...
  • podczas wyznaczonych przerw mogli sprawdzić się z ortografią w mini dyktandzie przygotowanym przez panie Joannę Góźdź i Marlenę Wachowiak.
  • uczniowie klas V i VI na lekcjach kształtujących kreatywność zmierzyli się z „łamańcami językowymi”, które okazały się świetną zabawą słowną, ale również dobrym narzędziem do doskonalenia dykcji,
  • chętni uczniowie wzięli udział w konkursie „Kto to powiedział?” Z podanych siedmiu cytatów na temat języka polskiego mieli za zadanie wybrać dwa, znaleźć ich autorów i starannie, odręcznie przepisać na kartce A-4, dodatkowo ją ozdabiając. Laureaci w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Klasy IV-V:

I miejsce: Maja Fabisiak (V a), II miejsce: Maja Roszak (V c), III miejsce: Anna Adamiak (V c)

Klasy VI:

I miejsce: Jagoda Orzechowska (VI d), II miejsce: Natalia Ficek (VI b) i Zofia Bzodek (VI b),

III miejsce: Nikola Mak (VI c) i Aleksandra Tyll (VI c),

Klasy VII-VIII:

I miejsce: Amelia Knuła (VII c), II miejsce: Nikola Hensel (VII b), III miejsce: Julita Naglak (VIII b)

Wyróżnienia: Natalia Jankowska (VI a), Natalia Ficek (VI b), Michalina Wycisk (VI b), Rozalia Golejewska (VI b), Ewa Marciniak (VI b), Aleksandra Brylewska (VI b), Wiktoria Marciniak (VI b), Jan Krajka (VI b), Michał Maciołka (VI c), Daria Kandzierska (VII b).

Prace laureatów można oglądać  w holu SP.

Wszystkie zadania miały na celu podkreślenie piękna polskiego języka i uświadomienie, że powinniśmy na co dzień dbać o poprawność mowy ojczystej. Dzień Języka Ojczystego to dzień godny świętowania i chcemy go wpisać w kalendarz uroczystości w naszej szkole.