No module Published on Offcanvas position

Poznajemy Polskę

  Dziesiątego czerwca bieżącego roku uczniowie klas trzecich wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę do Dobrzycy i Gołuchowa. Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Ziemiaństwa i Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy. Podczas lekcji muzealnej „Tajemnice pałacowych komnat” trzecioklasiści odbyli wędrówkę po pałacowych salach. Dowiedzieli się, jakie funkcje pełniły pierwotnie poszczególne komnaty, co się w nich znajdowało i co uległo zmianie wraz z upływem lat. Nieznane przejścia, małe schowki, nieistniejące drzwi oraz miejsca niedostępne na co dzień dla zwiedzających - to tylko niektóre tajemnice, które kryje pałac. Ciekawostką jest to, że właścicielem pałacu był Augustyn Gorzeński, który był obecny przy tworzeniu Konstytucji 3 Maja. Pałac otacza przepiękny park, w którym króluje, jeden z największych w Europie, platan klonolistny oraz znajduje się 30 pomników przyrody. Między alejami usytuowane są  woliery z ptactwem ozdobnym. Największy zachwyt zwiedzających wzbudziły pawie, które pozowały do zdjęć, prezentując swe piękne, rozłożyste ogony.
  Kolejnym punktem wyprawy był Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Tutaj dzieci uczestniczyły w lekcji terenowej „Szukamy dendrologicznych skarbów” polegającej na zabawie z użyciem planu parku i kart pracy. Uwzględniała ona obserwację i opis drzew okazowych w części ozdobnej arboretum. W trakcie zajęć uczestnicy zdobyli nową wiedzę o poszczególnych gatunkach drzew i prezentowali pozyskane informacje przed pozostałymi kolegami i koleżankami. Po zajęciach trenowych przyszła  pora na zwiedzanie Muzeum Leśnictwa znajdującego się w budynku starej powozowni i owczarni. To nietypowe spotkanie z lasem wzbogaciło dotychczasową wiedzę uczniów o tym ekosystemie oraz o sposobach jego ochrony. Płynnie nawiązywało do treści realizowanej w klasach trzecich innowacji „Jestem Eko - jestem spoko!”
   Następnie wycieczkowicze zjedli pyszny obiad i  odpoczęli w Domu Pracy Twórczej. 
   Ostatnim punktem programu  był długi spacer do Pokazowej Zagrody Zwierząt, która zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Aktualnie ogłoszony jest konkurs na imię dla tygodniowego żuberka, najmłodszego mieszkańca zagrody.
   Pogoda tego dnia dopisała, było ciepło i bardzo słonecznie. Zmęczeni, lecz zadowoleni  podróżnicy wieczorem wrócili do Pępowa.
  Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu rządowego „Poznaj Polskę”.