Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie, przy wsparciu wójta naszej gminy p. Grzegorza Matuszaka i z pomocą GOKSiAl-u udało się sprowadzić do Pępowa kolejne dwie ciekawe wystawy; przygotowaną przez poznański oddział IPN wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” oraz opracowaną przez Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu wystawę „Maria Konopnicka - życie, dzieło i duch”. Obie ekspozycje zostały zaprezentowane w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie, gdzie uczniowie klas IV – VIII zapoznali się z nimi pod opieką nauczycieli historii i języka polskiego.
Wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” została przygotowana w poznańskim oddziale IPN w ramach projektu wystawienniczego „Wystawy Elementarne IPN”. Na planszach wystawy przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z powstaniem wlkp.: jego genezę z uwypukleniem działań organicznikowskich przygotowujących społeczeństwo polskie Poznańskiego do odzyskania niepodległości, wybuch powstania z podkreśleniem jego spontaniczności związanej z przyjazdem do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, a także przebieg działań powstańczych, tak od strony militarnej, jak i dyplomatycznej.
Wystawę można było zobaczyć w Pępowie od 16 lutego 2023 r., czyli w 104. rocznicę podpisania w Trewirze rozejmu, który zakończył powstanie wielkopolskie i „zalegalizował” jego terytorialne zdobycze. Kluczowy dla losu Wielkopolski akapit tego dokumentu nakazywał Rzeszy „zaniechać niezwłocznie wszelkich kroków przeciwko Polakom w Poznańskiem”. Oznaczało to formalne uznanie przez mocarstwa zachodnie wyniku powstania wielkopolskiego i otwierało drogę do wyczekiwanego przyłączenia Wielkopolski do Macierzy.
Prezentowaną na I piętrze pępowskiej szkoły ekspozycję można było zwiedzać do końca lutego. Z początkiem marca zastąpiła ją ustawiona w holu szkoły wystawa „ Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”, poświęcona jednej z najwybitniejszych
i najwszechstronniejszych polskich pisarek, którą w uznaniu jej zasług Sejm RP ustanowił „Patronką roku 2022”.
Wystawie towarzyszył opracowany w oparciu o prezentowane na niej materiały konkurs dla klas IV – VIII. Zwiedzający poświęconą Marii Konopnickiej ekspozycję uczniowie wypełniali kupony konkursowe, odpowiadając na pytania dotyczące życia i twórczości autorki „Roty”. W klasach IV – VIII zwyciężyli ex aequo Kalina Stachowiak z kl. IV a i Wojciech Wyzujak z kl. VI a, (zdobywając 24,5 p. na 25 możliwych). Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali: Natasza Brylewska z kl. VI a, Maksymilian Naskręt, Oliwia Ginter i Przemysław Dudka z kl. IV a oraz Karolina Zielińska z kl. IV c. W kategorii wiekowej klas VII – VIII zwyciężyła Iga Ratajczak z kl. VII a (zdobywając maksymalną ilość punktów), a wyróżnieni zostali: Maria Kordek z kl. VIII a oraz Wiktoria Ratajewska, Oliwier Domański, Mateusz Rolnik i Maria Waszyńska z kl. VIII b.
Laureatom gratulujemy, a wszystkich zainteresowanych wystawą „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch” zapraszamy do pępowskiego GOKSiAL-u, gdzie będzie ona dostępna od końca marca do 2. połowy kwietnia.