Woda źródłem życia

„Woda to skarb!

Woda to życie!

Szanujmy ją należycie”!

W dniu 22 marca obchodziliśmy Dzień Wody. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

W ramach realizacji innowacji „Jestem Eko- jestem spoko!” uczniowie klas trzecich przypomnieli sobie ile wody i jakiego rodzaju jest na naszej planecie oraz ile procent z niej stanowi wodę zdatną do picia. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentacje dotyczące omawianej tematyki.

Uczniowie zajęcia w tym dniu rozpoczęli od burzy mózgów na temat wody. Dzieci poszerzyły swoje dotychczasowe wiadomości na temat zużycia wody w ciągu doby przez mieszkańców poszczególnych kontynentów oraz na temat sposobów oszczędzania tej cennej cieczy. Na zakończenie, pracując w grupach, trzecioklasiści zbudowali filtry do wody z plastikowych butelek, waty, kamieni i żwirku. Mocno „zanieczyszczoną” (przez nauczycielkę) wodę przelewali przez filtry i nie mogli się nadziwić z efektów, jakie uzyskali już po pierwszym filtrowaniu.

Pamiętajmy, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie z naszego kranu. Przecież jeśli jej zabraknie, zabraknie i nas!!!