Wydarzenia 2017/2018
Gra terenowa „Śladami powstańców”
- Szczegóły
- Autor: Joanna Góźdź
4 czerwca uczniowie klas VI, VII oraz III gimnazjum wzięli udział w grze terenowej „Śladami powstańców”, opracowanej przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Pępowie. Gra miała na celu upamiętnienie bohaterskich czynów mieszkańców ziemi pępowskiej, którzy walczyli o wolność Ojczyzny w powstaniu wielkopolskim, oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Rano przedstawiciele klas udali się do Urzędu Gminy, gdzie z rąk pana wójta S. Krysickiego odebrali biało-czerwone flagi z którymi później ruszyli w trasę. O wyznaczonej godzinie, przebrani za powstańców uczestnicy gry, wyruszyli ze szkoły w kierunku centrum Pępowa. Pierwsze zadanie było związane z napisem na tablicy pamiątkowej, która znajduje się na frontowej ścianie „szpitalika” (w czasie powstania w tym miejscu zorganizowano mały szpital wojskowy i punkt opatrunkowy na 12 łóżek). Następnie, kierując się wskazówkami z otrzymanych przewodników, uczniowie poszli na wschód – do stanicy rowerowej „Skrzydlaty zakątek”, obok wiatraka. Tam każdą klasę czekało kolejne zadanie oznaczone biało-czerwoną chorągiewką – najpierw należało odgadnąć, co łączy fotografie, a później wpisać odpowiednią literę do hasła głównego. Potem zespoły klasowe udały się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, po odczytaniu napisu na tablicy uczniowie odnaleźli kolejne litery oraz zapalili znicze, oddają hołd uczestnikom powstania wielkopolskiego oraz męczennikom i bojownikom walki z faszyzmem. Twórcy gry terenowej nie pominęli także Gminnej Biblioteki Publicznej, w której spośród wielu książek o powstaniu wielkopolskim trzeba było znaleźć jedną o podanym tytule, a w odnalezionej pozycji odszukać właściwą stronę, aby poznać kolejną literę. Następne zadanie polegało na wskazaniu na pępowskim muralu nazw miejscowości, w których walczyli mieszkańcy Pępowa. Naprzeciwko strażnicy OSP czekała już pielęgniarka szkolna, pani. J. Nowacka z nietypowym poleceniem – należało założyć opatrunek „rannemu powstańcowi”. Warto dodać, iż każda klasa była wyposażona w plecak powstańca, w którym znajdowały się m.in. materiały opatrunkowe, koc, nożyczki. Kierując się wskazówkami z otrzymanych broszurek, grupy dotarły do gębickiego parku, gdzie niedaleko kładki czekało na wszystkich zadanie matematyczne. Ostatnim punktem gry terenowej był test sprawnościowy na boisku szkolnym. Po przejściu całej trasy i prawidłowym wpisaniu liter zmęczeni piechurzy z radością odczytali hasło główne gry terenowej: STO LAT NIEPODLEGŁEJ. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy posilili się kiełbaskami i odpoczęli w cieniu drzew.
Podczas całego wydarzenia panowała miła atmosfera. Gra terenowa spodobała się uczniom oraz wychowawcom, tym bardziej, że w tym dniu dopisała pogoda. W ciekawy i niestandardowy sposób społeczność szkolna uczciła pamięć rodaków, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnym i niezależnym państwie. Pępowska młodzież aktywnie spędziła tegoroczny Dzień Dziecka, włączając się jednocześnie w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego.
Pociągiem nad morze
- Szczegóły
- Autor: Wiktoria Stanisławska, Joanna Wolsztyniak, klasa IIc G
W dniach 11-15 czerwca 2018 r. odbyła się szkolna wycieczka do Władysławowa. Uczestniczyli w niej gimnazjaliści z klasy IIc i kilku uczniów z klas III oraz opiekunowie: p. M. Bigaj, p. A. Wojciechowska i p. M. Wabińska.
Wyruszyliśmy o godz. 6.30 ze stacji PKP w Pępowie. Po przesiadce w Lesznie, pociągiem IC, w komfortowych warunkach, dotarliśmy do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Oceanarium. Późnym popołudniem dotarliśmy do Władysławowa. Po obiadokolacji i zakwaterowaniu udaliśmy
się do portu, a potem na plażę, na której przywitaliśmy się z morzem, zanurzając w nim nogi (mimo niezbyt ciepłej wody).
Drugiego dnia w dobrych humorach, zaraz po śniadaniu, zwiedziliśmy Hallerówkę,
a następnie wybraliśmy się plażą do latarni morskiej na Rozewiu (najdalej na północ wysuniętego punktu Polski). W połowie drogi rozegraliśmy mecz w siatkówkę (dziewczyny kontra chłopacy). Po satysfakcjonującym wszystkich wyniku remisowym ruszyliśmy dalej.
Piękne widoki, ciepły piasek, wiatr we włosach zachęcały nas do marszu. Na miejscu posililiśmy się, zwiedziliśmy latarnię morską, z której mogliśmy podziwiać nadmorską panoramę, a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną (8 km).
Po wyczerpującym spacerze zjedliśmy ciepły posiłek, trochę odpoczęliśmy w swoich pokojach i wieczorem poszliśmy jeszcze poszaleć w wesołym miasteczku. Świetnie się bawiliśmy, ale trzeba było wracać.
Kolejnego dnia pojechaliśmy pociągiem na Hel, tam zobaczyliśmy fokarium, karmienie fok, muzeum rybołówstwa, a z wieży widokowej przepiękną panoramę Półwyspu Helskiego. Po czasie wolnym przeszliśmy do portu i popłynęliśmy statkiem do Gdyni, która przywitała nas deszczową pogodą. Po zwiedzeniu ORP Błyskawica pociągiem dotarliśmy do Sopotu, by zobaczyć słynne molo i pospacerować po mieście.
Czwartego dnia po bardzo wczesnej pobudce i śniadaniu pojechaliśmy, oczywiście pociągiem, do Malborka, gdzie poznaliśmy historię zamku krzyżackiego i jego mieszkańców.
Opuszczając Malbork, skierowaliśmy się do Gdańska. Tam autobusem miejskim pojechaliśmy na Westerplatte (miejsce bohaterskiej obrony Polaków we wrześniu 1939 r.) i zwiedziliśmy piękną gdańską Starówkę.
Ostatniego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu przeszliśmy na dobrze nam już znaną stację PKP we Władysławowie i odjechaliśmy w stronę Gdyni, a następnie do Leszna. Podróż minęła szybko. W Lesznie mieliśmy trochę czasu, więc poszliśmy na rynek i w kawiarni Delicje zjedliśmy smakowite desery lodowe. O godzinie 19.30 byliśmy już na stacji PKP w Pępowie, gdzie czekali na nas rodzice.
Wycieczka wszystkim uczestnikom bardzo się podobała i na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy wrócił w dobrym humorze, z niezwykłymi wrażeniami oraz poszerzoną wiedzą.