„My z niego wszyscy…”

Wrzesień 2014r. jest brzemienny w ważne dla naszej historii rocznice: 75. rocznica agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę i rozpętania II wojny światowej wiąże się nierozerwalnie z powstaniem w okupowanym kraju struktur Podziemnego Państwa Polskiego (PPP). Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne, ściśle zakonspirowane struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Ich pion wojskowy stanowiła największa podziemna armia w historii Europy – Armia Krajowa - licząca w 1944r. około 390 tys. żołnierzy. Na czele pionu cywilnego PPP stali kolejni Delegaci Rządu na Kraj, wśród których był również związany z ziemią pępowską Cyryl Ratajski. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie walki z okupantem, której symbolem stało się Powstanie Warszawskie (1VIII–2X1944), ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła Polakom przetrwać gehennę wojny, a następnie pół wieku komunizmu.

Do wszystkich szkół  na początku września 2014r. dotarła prośba Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w placówkach oświatowych w całej Polsce zorganizować w dniach 26 – 27 września 2014r. uroczystości przypominające dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego pod hasłem „My z niego wszyscy …”. W gimnazjum w Zespole Szkół SP i G im. Jana Pawła II w Pępowie połączyliśmy obchody 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, organizując cykl działań, na który złożyły się: okolicznościowa wystawa, konkurs historyczny i apel dla uczniów gimnazjum.  

 Konkurs wymagał od uczniów wyszukania odpowiedzi na 17 pytań związanych z wystawą o Polskim Państwie Podziemnym i Powstaniu Warszawskim (wystawę w holu gimnazjum można obejrzeć do końca października). Wśród 41 uczestników konkursu największą grupę stanowili uczniowie klas Ib (17) i IIb (14). I miejsce w konkursie zajęli ex aequo uczniowie klasy IIb Tomasz Kopciński, Krzysztof Małecki i Martyna Sarbinowska, II miejsce –  Julia Fabisiak (kl. Ib), III miejsce ex aequo  Martyna Cieplik i Weronika Kuźnicka z kl. IIb. W konkursie wzięli udział również uczniowie klas Ic, Ia, IIa i IIIb. Wszystkie wymienione klasy uczestniczyły w zorganizowanym w piątek, 26 września 2014r. rocznicowym apelu, podczas którego p. dyrektor Cyryla Krajka wręczyła laureatom konkursu nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSSPiG w Pępowie. 

Laureatom serdecznie gratuluję, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i poświęcony czas. Dzięki Wam udało się znowu zrobi coś dobrego i wartościowego. 

Mirosława Bigaj 

PS.  Ostatnie zadanie konkursowe było  jednym z najtrudniejszych, dotyczyło wiersza Polska Podziemna. Może Czytelnicy Wieści Pępowa również zastanowią się nad pytaniem:  Co może uczynić „rycerz tchórzliwy” z wiersza „Polska Podziemna”  i kim on jest?....

ze Stanisława Balińskiego

Moją ojczyzną jest Polska Podziemna,
moim dziedzictwem – ofiara daremna,
moim domostwem nieznane cmentarze,
moim marzeniem... Ja nie mam już marzeń.
Rycerz tchórzliwy, bohater od święta
cóż mogę zrobić, jak tylko pamiętać...

 

youtube

 

 

 

 

 

 

 


 



 

No module Published on Offcanvas position