No module Published on Offcanvas position

Dzień 1

     Dnia 16.05.2017 roku wyjechaliśmy o godzinie 6:00 z parkingu szkolnego do Mrzeżyna. W wycieczce brali udział uczniowie z klas 6 oraz gimnazjum, a opiekunami byli: pani Kamila Dzierżgowska, pani Arleta Adamek i pan Arkadiusz Błaszyk. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 14:00. Po przyjeździe zakwaterowaliśmy się i poszliśmy na spacer po plaży i miasteczku. Następnie udaliśmy się na obiadokolację. Wieczorem odbyła się dyskoteka, w której każdy mógł wziąć udział.

 

Dzień 2

    Drugi dzień pobytu nad morzem zaczęliśmy od śniadania. Następnie wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Kołobrzegu. Pierwszą atrakcją był rejs statkiem po Morzu Bałtyckim. Później zobaczyliśmy Latarnię morską i wysłuchaliśmy ciekawych informacji na jej temat. Po czym udaliśmy się na lody. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Widzieliśmy także Pomnik Dunina, molo, spacerowaliśmy promenadą wzdłuż plaży. Kolejnym punktem wycieczki w Kołobrzegu były zajęcia z piratem - zabawa "Piracka Przygoda", która wszystkim się bardzo spodobała. Był to program oparty na starych, żeglarskich zabawach i konkursach, oprawiony muzyką folkową i szantami. Zwiedziliśmy również Bazylikę Konkatedralną Wniebowzięcia NMP. Zobaczyliśmy Starówkę. Do ośrodka wróciliśmy około godziny 18:00. Zjedliśmy posiłek i udaliśmy się na plażę, gdzie graliśmy w dwa ognie i  podziwialiśmy zachód słońca.

 

Dzień 3

      Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Trzęsaczu. Najpierw byliśmy w Muzeum Multimedialnym "Na 15 Południku", gdzie poznaliśmy historię znajdującego się tam kościoła. Później byliśmy nad jeziorem Turkusowym w Wapnicy - na wyspie Wolin. Po drodze zobaczyliśmy również latarnię w Niechorzu, klif oraz wzgórza: Wolińskie i Lubiańskie. Głównym celem naszego dnia było zwiedzenie Międzyzdrojów. Tam, szliśmy Aleją Gwiazd, skąd potem przeszliśmy na molo. Po długim i ciężkim dniu wróciliśmy do domu wczasowego.  

 

Dzień 4

     Po zjedzeniu śniadania, wykwaterowaniu się i po pożegnaniu z morzem, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tradycyjnie po drodze wstąpiliśmy do restauracji McDonald's. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Pępowa.

 

      Maria Bzodek VIb

                                                                                   Nadia Sudolska VIb

 

- "Najbardziej zapamiętałam pobyt na plaży oraz świetną zabawę piracką"

  Julia Szymczak VIb

 

- "Moczyliśmy stopy w chłodnym morzu, odpoczywaliśmy na plaży. Było bardzo miło, chciałabym to powtórzyć"

  Natalia Dobrosz VIb

 

- "Najbardziej na wycieczce nam morzem podobały mi się zajęcia z piratem, gdyż były ciekawe konkursy i gry, prowadzone na wesoło i z humorem. .... Chodziliśmy na plażę, tam moczyliśmy nogi, graliśmy w gry sportowe, spędziliśmy czas w miłym towarzystwie"  

        Wiktoria Konieczna VIb

 

-"Dla mnie ciekawy był pobyt w Muzeum Multimedialnym w Trzęsaczu, dlatego, że to co tam zobaczyliśmy było ukazane w bardzo  realistyczny  sposób. Poznaliśmy historię kościółka i legendę o syrenie Zielenicy.

        Julia Kołodziejczak VIb

 

-„Chętnie powrócimy,: tęsknimy za plażą, , ciekawymi miejscami.”

                         Krzysztof Kenig, Fryderyk Maciejewski, Maks Bzdęga IaG

 

-„Bardzo podobał nam się rejs statkiem i  zachody słońca, które podziwialiśmy  na plaży.”

                                                             Karolina Siama, Karolina Paris IaG

 

-„Widoki zapierały dech w piersiach. Ten malowniczy krajobraz był niepowtarzalny. Musimy tam jeszcze wrócić.”

  Daria Szuba, Izabela Kupczyk IaG

 

9 maja odbył się apel podsumowujący konkurs wielkanocny zorganizowany dla uczniów Zespołu Szkół w Pępowie. Nasi szkolni rękodzielnicy tym razem wykonywali kartki świąteczne i przeróżne ozdoby wielkanocne. Podsumowania dokonała pani Dyrektor Cyryla Krajka, która nie kryła zadowolenia z faktu, że nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w tego typu konkursach. Podkreśliła, że prace rękodzielnicze, które wykonują, szczególnie zdobią naszą szkołę i wprowadzają wszystkich w radosny nastrój. W konkursie wielkanocnym wzięło udział blisko 90 uczestników. Jury konkursowe miało mnóstwo niełatwej pracy, by wyłonić te szczególnie oryginalne i niepowtarzalne prace. Wszystkie wzbudzały zachwyt i uznanie jury oraz organizatorów konkursu, a ich autorzy zasługują na wielką pochwałę. Wśród laureatów znaleźli się: Jakub Rolnik, Rozalia Dudka, Nikola Hensel, Wiktoria Okręt, Zuzanna Sarbinowska, Eryk Kucman, Zofia Kuczyńska, Wanessa Knuła, Amelia Kuźnicka, Wiktoria Konieczna, Miłosz Stankowski, Łukasz Olszak, Bartek Nowacki, Maria Małecka, Sebastian Bzodek, Natalia Małecka, Julia Rolnik, Dagmara Gleń, Tomasz Żeglarski, Izabela Stanisławska i Julia Ratajczak. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy a pozostali uczestnicy słodką niespodziankę. Fundatorem nagród była Rada Rodziców a dyplomy wykonał p. Paweł Andrzejewski. Dziękujemy wszystkim za współpracę a chętnych uczniów zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursów świątecznych.

Dnia 21 kwietnia bieżącego roku wraz z grupą uczniów pępowskiego gimnazjum wyjechałyśmy na wycieczkę szkolną do Poznania. Jej organizatorem była nasza polonistka p. M. Bigaj, a opiekowali się nami p. A. Wojciechowska, p. B. Kaźmierczak i p. T. Jarus. Wyruszyliśmy o godz. 13:00 i po półtoragodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszą atrakcją naszej wycieczki było Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Przed wejściem ustawione były wielkie cyfry oznaczające rok powstania - 1956. Przewodnik opowiadał nam, jak żyło się w tamtych czasach oraz jak przebiegały walki na ulicach Poznania. Później oglądaliśmy przedmioty z lat 50., które przetrwały do dziś. Były tam  między innymi mieszkanie  przeciętnego człowieka, trybuna przemówień partyjnych, pokój przesłuchań oraz czołg, który zwrócił naszą uwagę. 

W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 szczególnie zaintrygował nas znajdujący się tam tramwaj, do którego każdy miał okazję wejść. Bardzo interesujące były też głośniki przypominające kamienie, które zwiedzający mógł przyłożyć do ucha i posłuchać narracji m.in. w języku polskim, niemieckim i rosyjskim.

 

Po wizycie w muzeum przeszliśmy do Teatru Wielkiego, gdzie czekała nas lekcja teatralna. Podzieleni na 2 grupy, zwiedzaliśmy poznańską operę, obserwując przygotowania do wieczornego spektaklu. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. garderoby aktorów i tancerzy, charakteryzatornię, perukarnię i magazyn rekwizytów.

 

Największe wrażenie zrobiła na nas jednak scena z ustawioną na niej scenografią do „Skrzypka na dachu” oraz wielki kryształowy żyrandol wiszący nad widownią. Dowiedzieliśmy się też, jak wygląda codzienne życie aktorów. Wydawałoby się, że to sama przyjemność, a jak się okazuje, to godziny ciężkiej  pracy spędzone na próbach i przygotowaniach.

 

Po wyjściu z teatru zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się do restauracji McDonald's, gdzie każdy zamówił dla siebie coś dobrego. Po posiłku wszyscy sprawnie wróciliśmy do Teatru Wielkiego, aby obejrzeć spektakl pt. ''Skrzypek na dachu'' w reżyserii Artura Hofmana.

 

Przedstawienie trwało 3 godziny. Wszystkie miejsca były zajęte.”Skrzypek na dachu” to piękny musical, którego akcja dzieje się w Anatewce - małym miasteczku na terenie dawnej Rosji. Jego bohaterem jest Tewje - ubogi, żydowski mleczarz pragnący wydać swe 3 córki za mąż. W rolę Tewjego świetnie wcielił się Andrzej Ogórkiewicz, a jego żonę Gołdę znakomicie zagrała Barbara Kubiak. Najbardziej spodobały nam się tańce, zwłaszcza scena ślubu najstarszej córki Cajtli, w czasie której aktorzy tańczyli z butelkami na głowach. Scenografia była również mocną stroną spektaklu. Przedstawiała Anatewkę, a na dachu jednej z chat chwilami grał tytułowy skrzypek. Podobały nam się również kostiumy, rekwizyty i oświetlenie tworzące niezwykły nastrój przedstawienia. Aktorzy włożyli dużo serca w odegranie swoich ról. Podziwialiśmy efekty ich wielogodzinnych prób i długich przygotowań. Były momenty, w których na scenie można było zobaczyć wszystkich aktorów razem np. podczas śpiewu przepięknej pieśni ,,Tradycja'', którą na pewno długo będziemy pamiętać.

Uważamy, że spektakl ten był bardzo interesujący. Byliśmy pod wielkim wrażeniem i długo oklaskiwaliśmy artystów.

Do domu wróciliśmy po godz. 23. Zmęczeni, ale pełni wrażeń. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Warto, aby było więcej takich wycieczek.                                                                                                                                           

Daria Szuba

 Karolina Paris

 Ania Wachowiak

kl. Ia G 

 

Jak w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie uczyć patriotyzmu? Jak budzić w młodzieży świadomość, że Ojczyzna nie jest nam tylko dana, ale i zadana? Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że „słowa uczą, przykłady pociągają”. Aby przybliżyć uczniom naszego gimnazjum dramat i ideały „katyńczyków”, którzy swoją niezłomną postawą dają nam taki przykład patriotyzmu, wobec którego nie można pozostać obojętnym, przeprowadziłam w kwietniu 2017 r. cykl działań, na który składały się: konkurs historyczny, powiązana z nim wystawa, impreza sportowa - VIII Ogólnopolski Bieg Katyński w Pępowie, wyjazd z grupą gimnazjalistów do Gostynia na spektakl katyński „Wyprawa do piekła” oraz podsumowujący te działania apel patriotyczny. 

W konkursie historycznym pod hasłem „Katyń…  ocalić od zapomnienia” wzięło udział łącznie 22 uczniów naszego gimnazjum. Każdy uczestnik konkursu mógł wykonać pracę w dwóch kategoriach:

  1. Utwór literacki zainspirowany historią życia pępowskich „katyńczyków”.
  2. Plakat upamiętniający Zbrodnię Katyńską i promujący VIII Bieg Katyński w Pępowie.

W konkursie na pracę literacką poświęconą tematyce katyńskiej wzięły udział 3 uczennice gimnazjum. Komisja w składzie p. dyr. C. Krajka i p. M. Bigaj przyznała I miejsce Natalii Małeckiej kl. III a za wiersz „Dęby katyńskie”. Miejsce II ex aequo zajęły Daria Szuba z kl. I a za wiersz „Pamięć” oraz Oliwia Nowacka z kl. I b za pracę „Kartki z pamiętnika por. Józefa Rzepki”. W konkursie plastycznym komisja w składzie p. B. Kaźmierczak i p. M. Bigaj wyłoniła następujące grono laureatów: I miejsce ex aequo zajęły Julia Fabisiak z kl. IIIb oraz Natalia Małecka z kl. IIIa. Wyróżnienia otrzymały plakaty Olgi Maciejewskiej z kl. IIa, Sary Nalazek z kl. II a oraz Karoliny Paris z kl. Ia. 

Najlepsze prace zaprezentowane zostały na specjalnej wystawie w holu gimnazjum. Na wystawie tej można było zobaczyć również unikalne dokumenty związane z postacią por. Józefa Rzepki, m.in. oryginał jego listu do żony wysłanego z obozu w Kozielsku. W gablocie wyeksponowane zostały także certyfikaty pępowskich dębów katyńskich i zdjęcia z uroczystości ich poświęcenia w 2009 r.

W środę, 12 kwietnia 2017 r. uczniowie gimnazjum w Zespole Szkół SPiG w Pępowie uczestniczyli  w apelu patriotycznym podsumowującym konkurs katyński. Pani dyrektor Hanna Grobelna wręczyła laureatom nagrody książkowe, których fundatorem był w dużej mierze p. Bogusław Janik, za co, korzystając z gościnnych łamów Życia Szkoły, serdecznie dziękujemy.

Dodatkową nagrodą dla uczestników konkursu był udział w wyjeździe. do Gostynia dn.7.04.2017 r. na widowisko „Wyprawa do piekła. Wiosna 1940 r.” przygotowane przez grupę teatralną „Kęs” w oparciu o listy polskich oficerów więzionych w sowieckich obozach. Jednym z bohaterów tego niezwykłego spektaklu był por. Józef Rzepka, którego list odczytała jego wnuczka – Mirosława Bigaj. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili też gostyńską farę, po której oprowadził nas dyrektor Muzeum w Gostyniu p. Robert Czub.

Laureatom konkursu gratuluję, a wszystkim uczestnikom naszych katyńskich przedsięwzięć dziękuję za zaangażowanie.

Natalia Małecka kl. IIIa G

 

Dęby katyńskie

 

Szumią dęby katyńskie

Dają znak pamięci

O tych co polegli

Z sowieckiej ręki

 

Czym oni zawinili

Jaka była ich wina

Że swe życie oddali

W mrocznych lasach Katynia

 

I choć była wiosna

Świat do życia się budził

To nie był czas szczęśliwy

Dla tych wspaniałych ludzi

 

Czterdziestego roku

W bezimiennym grobie

Spoczęli dumni i odważni

nasi oficerowie

 

Nie było sądu lecz był wyrok

Nadzwyczaj okrutny

Polskich żołnierzy zesłał

Do zbiorowej trumny

 

Dziś wszyscy stajemy

Tu na linii startu

By pobiec za pamięć

Katyńskich skazańców

 

Oddać tym im chcemy

Hołd nasz i szacunek

By nie zniknęli nigdy

Pod wiekiem swych trumien

 

Daria Szuba kl. Ia G

Pamięć
   

 Dla uczczenia ich pamięci

 Za wielką wolę walki
 Posadziliśmy im dęby
 Żywe, zielone pomniki

 Z pokolenia na pokolenie         

 Żeby nie zapomnieć   
 W wirze codzienności
 O zbrodni katyńskiej

 Józef Rzepka,

          Antoni Busz

                  Franciszek Nadstawek
 Nasi lokalni bohaterowie
 Iskierkę życia stracili
 Walcząc w słusznej sprawie

 Walczyli o wolność
 By nam się lepiej żyło
 Pamięć o nich trwać będzie

 A dęby szumiąc,  niech kołyszą ich do snu

 

 

Oliwia Nowacka kl. Ib G

Kartki z pamiętnika por. Józefa Rzepki

01.09.1923 r.

Dzisiaj zaczynam naukę w Męskim Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Krotoszynie. Zawsze byłem dobrym uczniem, jednak  bardzo się denerwuję. Boję się, że sobie nie poradzę. Przecież kończyłem tylko szkołę powszechną. Rodzicie bardzo mnie wspierają.

24.05.1929 r. 

Nie pisałem długo. Aż siedem lat, przez ten czas uczyłem się do egzaminu dojrzałości, który dzisiaj zdałem.  Sądzę, że te siedem lat nie były stracone. Matura nie  była łatwa,  ale  ją zdałem i  to z bardzo dobrym wynikiem. Teraz do pracy; już niedługo obejmę swą pierwszą posadę -  nauczyciela w szkole powszechnej w Dusinie.

1.11.1929 r.

W Dusinie pracowałem tylko kilka miesięcy. Od  dziś  pracuję w szkole w Górze.

1930 r.    

Niedawno zostałem wezwany  do obowiązkowej służby wojskowej, którą obecnie odbywam w Baonie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrowie Wielkopolskim. Najpierw niechętnie podchodziłem do tego obowiązku, ale zrozumiałem, że ojczyzna w każdej chwili może potrzebować mej pomocy.

1932 r.

Szkolenia wojskowe ukończyłem w 1930 r. Potem przez rok pracowałem w szkole w Gostyniu, a teraz uczę w szkole w Piaskach.

6.03.1934 r.

Dwie dobre wiadomości. Dziś otrzymałem pozytywną ocenę z Egzaminu Praktycznego na Nauczyciela i poznałem Joannę Skrzypczak. Joasia jest kobietą inteligentną, piękną, miłą i mądrą. Mimo krótkiej znajomości postawiliśmy się pobrać. Myślę, że to jedna z lepszych decyzji w moim życiu i mam nadzieję, że nigdy jej nie pożałuję. Ślub jeszcze w tym roku.

Lipiec 1936 rok

Zostałem powołany na kierownika Szkoły Powszechnej w Zglińcu. Uważam, że sobie poradzę, przecież nie po raz pierwszy zmieniam pracę. Joanna cały czas jest przy mnie i mnie wspiera.

02.06.1937 rok

Dziś na świat przyszedł mój pierworodny syn – Zbyszko .Pokochałem go odkąd pierwszy raz go ujrzałem. Mam nadzieję, że będę dobrym ojcem, a Zbyszko długo nie zostanie jedynakiem.

11.12.1938 rok

Zbyszko rośnie jak na drożdżach. Tak jak mówiłem, nie pozostał długo jedynakiem. Wczoraj na świat przyszła Hanka - nasza córeczka. Byłem tak szczęśliwy, że nie byłem w stanie nic napisać. Hanka jest bardzo podobna do Joasi, a Zbyszko do mnie, tak przynajmniej twierdzi Joanna.

03.02.1938

W szkole w Zglińcu uczę języka polskiego, matematyki, historii, geografii, przyrody, śpiewu, gimnastyki, zajęć praktycznych oraz religii. Mimo natłoku obowiązków zawsze mam czas dla mieszkańców Zglińca. Nazywają  mnie ,,społecznikiem''. Wielu z nich służyłem radą i pomagałem, a w razie potrzeby podawałem nawet zastrzyki. Lubię też majsterkować. Moją pasję społecznika doceniono w 56. Pułku Piechoty, w którym  likwidowałem analfabetyzm wśród żołnierzy, za co otrzymałem list gratulacyjny.

07.05.1938

Ostatnio znów uczestniczyłem w ćwiczeniach wojskowych, tym razem w 55. Pułku Piechoty, gdzie byłem dowódcą plutonu kolarzy. Po tym jak zostałem dowódcą,  jestem z siebie coraz bardziej dumny, ale martwią mnie pogłoski o nadchodzącej wojnie..

 25.08.1939 

Dziś zostałem powołany do służby czynnej i skierowany do Ośrodka Zapasowego 14. Dywizji Piechoty w Kutnie.

1.09.1939r.

Wojna! Mój oddział został skierowany do Chełma. Regularnie słałem listy do mojej rodziny, ponieważ nasze pożegnanie było bardzo smutne. Zanim wyjechałem, Joanna już się o mnie martwiła. W chwili pożegnania wszyscy płakaliśmy. Dzieciaki nie chciały mnie puścić. Tak bardzo za nimi tęsknię...

28.09.1939r.

Dziś dostałem się pod Tarnogrodem do sowieckiej niewoli. Piszę krótko i szybko, ponieważ Rosjanie ciągle nad nami czuwają. Bardzo martwię się o moją kochaną rodzinę.

24.11.1939 r.

Aktualnie przebywam w obozie w Kozielsku. Próbuję nie dopuszczać do siebie tej myśli, ale gdzieś w podświadomości czuję, że list, który ostatnio napisałem do Joanny był ostatnim. W tym liście podałem mój adres oraz pytałem praktycznie o wszystko. Czy doczekam się odpowiedzi?

05.03.1940

Wraz z kolegami podejrzewamy, że Stalin podpisał na nas wyrok śmierci. Mimo wszystko staram się być dobrej myśli.

28.04.1940

To mój ostatni wpis... Obecnie jestem w pociągu. Słyszałem rozmowę strażników i dowiedziałem się  z niej, że wysiądziemy w Gniezdowie pod Smoleńskiem. Stamtąd mamy zostać przewiezieni do lasu katyńskiego. Tam mamy zostać zamordowani. Chciałbym, aby po mojej śmierci ten pamiętnik został przy mnie znaleziony. Może kiedyś będą mogły przeczytać go moje dzieci… 

 

To, że piłka nożna jest sportem nie tylko dla mężczyzn udowodniły dziewczyny z klubu sportowego KA4 resPect Krobia. To właśnie w tej drużynie trenuje uczennica V klasy ZSSPiG w Pępowie – Maria Fabisiak.

            Klub z Krobi, w składzie którego znajduje się nasza uczennica brał udział w tegorocznych rozgrywkach „ Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. W drodze do finału, który rozgrywany był na Stadionie Narodowym, drużyna Łukasza Walczaka odniosła komplet zwycięstw. W finałowej rozgrywce dziewczyny z KA4 resPect spotkały się z drużyną UKS Ząbkovia Ząbki z województwa mazowieckiego. Po bardzo emocjonującym spotkaniu zawodniczki z Krobi przegrały 2:1. Warto zaznaczyć, iż honorowe trafienie dla zespołu reprezentującego województwo wielkopolskie zanotowała Maria Fabisiak. Dla dziewczyn był to ogromny sukces. Przyjemność zagrania na Stadionie Narodowym i możliwość spotkania znanych osobistości tj. min. Zbigniew Boniek na długo pozostanie w ich pamięci. Jesteśmy dumni z Marysi, że uczestniczyła w takim wydarzeniu.

                                                                   Gratulacje!!!

 

W tym roku przypada 77. rocznica Zbrodni Katyńskiej i siódma rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Już po raz ósmy formą upamiętnienia ofiar obu katyńskich tragedii stał się w Pępowie Ogólnopolski Bieg Katyński. Odbył się on w piątek, 7 kwietnia 2017 r. w centrum Pępowa, w cieniu  posadzonych w 2009 r. „dębów katyńskich”, upamiętniających zamordowanych w 1940r. przez sowieckie NKWD por. W.P. Józefa Rzepkę i dwóch aspirantów Policji Państwowej - Antoniego Busza i Franciszka Nadstawka. 

W VIII Ogólnopolskim Biegu Katyńskim w Pępowie wystartowało około. 230 uczestników, głównie uczniów Zespołu Szkół w Pępowie. Gościliśmy też zawodników z Gostynia i Skoraszewic. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe plakietki i posiłek, a zwycięzcy – medale i nagrody. Na zakończenie odbył się masowy bieg rekreacyjny, bez ograniczeń wiekowych. Każdy uczestnik tego biegu otrzymał pamiątkowy dyplom i  mógł wziąć udział w losowaniu nagród. 

Kierownikiem zawodów był pan Jacek Migdalski, który zajął się stroną techniczno – sportową całego przedsięwzięcia. Moim zadaniem było znaleźć dla Biegu Katyńskiego patronów i sponsorów, dzięki którym idea mogła stać się rzeczywistością. Wzorem lat ubiegłych VIII Bieg Katyński w Pępowie odbył się pod wspólnym Patronatem Szkoły, Gminy i Parafii w Pępowie. Wójt Gminy Pępowo p. St. Krysicki, pomógł nam pozyskać środki na medale, pamiątkowe plakietki i część nagród oraz skoordynował działania strażaków, policji, pracowników Urzędu i GOK. Z kolei firma Emilgrana Poland Sp. z o.o.(Siedlec) oraz Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu sfinansowały większość nagród dla uczestników biegu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dziękuję również wszystkim uczestnikom VIII Biegu Katyńskiego w Pępowie; nie każdy mógł stanąć na podium, ale wszyscy stoczyli walkę z pokusą „nicnierobienia” i z własną słabością, a wysiłkiem włożonym w pokonanie trasy ok. 1000 – 1500m. godnie upamiętnili ofiary Katynia i Smoleńska. 

Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe:

Panu Wójtowi St. Krysickiemu i Radzie Gminy  Pępowo,

Firmie Emilgrana Poland Sp. z o.o. (Siedlec),

Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Gostyniu,

Radzie Sołeckiej wsi Pępowo

Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pępowie

Radzie Rodziców ZSSPiG w Pępowie

Firmie p. Justyny Waszak,

Firmie p. Ireneusza Matyli

 

 Dziękujemy za  pomoc w organizacji biegu:

  • p. Jolancie Nowackiej za opiekę medyczną nad uczestnikami biegu,
  • p. Jackowi Śląskiemu – kierownikowi Wydziału Kultury i Sportu UG w Pępowie za plakietki, dyplomy w biegu masowym oraz pomoc przy zakupie nagród,
  • Strażakom, policji, pracownikom GOK i Urzędu Gminy w Pępowie za pomoc przy stworzeniu oprawy technicznej biegu,
  • p. Tomaszowi Jarusowi za dyplomy
  • p. Karolinie Grześkowiak za medale
  • p. Danucie Radole za pomoc w zorganizowaniu kącika medycznego
  • Dyrekcji i  nauczycielom Zespołu Szkół SPiG w Pępowie, którzy zaangażowali się
  • w organizację biegu i otoczyli opieką jego uczestników oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację  VIII Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego w Pępowie. 

Od kilku lat w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie gimnazjum w ZSSPiG im. Jana Pawła II w Pępowie angażują się w różnorakie działania, których celem jest z jednej strony kultywowanie wartości i ideałów, jakimi kierowali się żołnierze II konspiracji z lat 1944 – 1963, z drugiej zaś rozwijanie uzdolnień naszych uczniów. Na cykl działań związanych
z tematyką „żołnierzy niezłomnych” złożyły się w tym roku  wystawa, powiązany z nią konkurs wiedzy o żołnierzach wyklętych dla uczniów klas I gimnazjum, podsumowujący te działania apel patriotyczny oraz seans filmowy. 

 

34 uczniów klas I gimnazjum wzięło udział w konkursie wiedzy o żołnierzach wyklętych. Ich zadaniem było wypełnić jak najprecyzyjniej kupon konkursowy z 10 pytaniami przybliżającymi tematykę żołnierzy niezłomnych. Najlepiej poradziła sobie z tym zadaniem uczennica klasy I a Karolina Paris, zdobywając nagrodę główną w konkursie – płytę Panny Wyklęte. II miejsce ex aequo zajęły Oliwia Nowacka z kl. I b i Roksana Twardowska z kl. I c, a  III miejsce – Magdalena Walkowiak z kl. I b.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła p. dyrektor Cyryla Krajka  podczas apelu patriotycznego w dniu 1 marca 2017 r. Oprawę artystyczną apelu stworzyli członkowie koła teatralnego pod kierunkiem p. M. Bigaj oraz szkolny chór pod batutą p. L. Żelaznego. Uczniowie starszych klas w ramach apelu patriotycznego obejrzeli film dokumentalny  AK Dzielny. Lekcja lokalnej historii, ukazujący działania żołnierzy wyklętych na terenie powiatu gostyńskiego.

Zainteresowani historią gimnazjaliści mogli obejrzeć również film dokumentalny Arkadiusza Gołębiowskiego Kwatera Ł, ukazujący pracę archeologów, antropologów i lekarzy sądowych badających szczątki ofiar komunistycznego reżimu pochowanych na tzw. łączce na Cmentarzu Powązkowskim w  Warszawie. 

 

 

26 kwietnia 2017 r. grupa gimnazjalistów z klasy 3C udała się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Pierwszą atrakcją całodniowej wycieczki było „Hydropolis” – jedno z nielicznych na świecie centrum wiedzy o wodzie. To niezwykłe wodne miasto o powierzchni 4000 m2 mieści się w podziemnym zbiorniku wody czystej na Grobli. Zwiedzając  to supernowoczesne miejsce, dowiedzieliśmy się  wielu ważnych rzeczy oraz ciekawostek o wodzie, w różnych stanach skupienia. Jak na nowoczesną ekspozycję przystało, mogliśmy wielu rzeczy dotknąć, pobawić się , poeksperymentować. Po tych niesamowitych przeżyciach edukacyjnych udaliśmy się do Parku Trampolin by tam odbyć wspaniałą lekcję wychowania fizycznego. „JumpWorld” zaoferował nam mnóstwo emocji i zabawy. Zanim rozpoczęło się trampolinowe szaleństwo, każdy korzystający z parku musiał założyć specjalne, antypoślizgowe skarpetki i wziąć udział w rozgrzewce, którą przeprowadzili profesjonalni animatorzy. Następnie, już indywidualnie, można było skorzystać z basenu wypełnionego gąbkami, które zapewniały miękkie lądowanie po szalonych akrobacjach. W strefie koszykówki, można było bez problemu robić „wsady”, jak najlepsi koszykarze z NBA. W strefie siatkówki z kolei, ścinanie piłki tzw. „wbijanie gwoździa” było dziecinnie proste. Cały pobyt w Parku Trampolin to było czyste szaleństwo, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Stamtąd udaliśmy się na jeden z najstarszych dworców kolejowych Wrocławia – Dworzec Świebodzki, gdzie można zobaczyć ogromną, tętniącą życiem, makietę przedstawiającą Dolny Śląsk, czyli tak zwane „Kolejkowo”. Doskonale odwzorowuje ono rzeczywistość i przedstawia życie mieszkańców tego regionu. Ukazuje wrocławskie kamienice, uliczny ruch, place budowy. Nie zabrakło też obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce w Karpaczu czy też schroniska „Szwajcarka” i wielu, wielu innych. Kolejnym, a zarazem ostatnim punktem wycieczki był słynny wieżowiec „Sky Tower”. W niecałą minutę wjechaliśmy windą na 49 piętro i mogliśmy podziwiać panoramę Wrocławia. Widok zapierał dech w piersiach. Ten drapacz chmur to najwyższy budynek w Polsce. Mierzy 212 metrów i liczy 50 pięter. Absolutną wyjątkowość Sky Tower podkreśla oryginalna rzeźba „Profil czasu”, której autorem jest Salwador Dali. Po takiej dawce emocji, można było skorzystać z czasu wolnego, posilić się w McDonalds i zrobić drobne zakupy w galerii handlowej. Nadszedł jednak czas powrotu do domu. W autobusie uczniowie dzielili się wrażeniami i mimo zmęczenia, planowali kolejny wyjazd, tym razem do Poznania. Wycieczkowicze doszli do wniosku, że nie trzeba daleko jechać, by zobaczyć i zwiedzić bardzo atrakcyjne miejsca. Wyjazd dostarczył wszystkim dużo niezapomnianych wrażeń. Wielu uczniów deklarowało, że wrócą tam raz jeszcze.

Wyjątkowy nastrój towarzyszył tegorocznym obchodom Dnia Patrona, który obchodziliśmy pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”

Do tego dnia przygotowywaliśmy się wszyscy bardzo starannie. W poniedziałek, 3 kwietnia  od rana uczestniczyliśmy we  Mszy św. po czym uroczyście wraz z pocztem sztandarowym udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II aby złożyć kwiaty, zapalić znicz oraz odśpiewać hymn Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Liturgię uświetnił swoim donośnym głosem nasz szkolny chór. W ramach tego święta braliśmy udział w dwóch akcjach organizowanych przez  poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio": PUSZKA DLA MALUSZKA oraz OPATRUNEK NA RATUNEK. Wszyscy bardzo chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. W każdej sali pojawiły się gazetki  związane z życiem osób, którym los innych nie był obojętny. Tego dnia również z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film pt.: FAUSTYNA.

Nasz Dzień Patrona przeszedł zatem do historii jako prawdziwe szkolne święto, które upłynęło w miłej atmosferze.

13 października 2016 r. w gimnazjum w ZSSPiG w Pępowie miały miejsce eliminacje szkolne Przedmiotowego Konkursu Języka Polskiego. Uczennica klasy IIIa - Natalia Małecka - wywalczyła awans do etapu rejonowego, który odbył się 19 listopada w Zespole Szkół nr II w Lesznie. Natalia godnie reprezentowała naszą szkołę, chociaż nie dostała się do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy jej awansu do etapu rejonowego i życzymy dalszych sukcesów, a wszystkim uczestnikom etapu szkolnego konkursu dziękujemy za zaangażowanie.

Strona 1 z 2