Podkategorie
Wydarzenia - szkoła 2024/2025 Liczba artykułów: 40
Kreatywna matematyka Liczba artykułów: 3
Wydarzenia - przedszkole 2024/2025 Liczba artykułów: 10
Pedagog/Psycholog 2024/2025 Liczba artykułów: 7
Wydarzenia - biblioteka 2024/2025 Liczba artykułów: 1
Pedagog specjalny Liczba artykułów: 6
W fabryce bombek choinkowych
- Szczegóły
- Autor: Jolanta Durczewska, Violetta Rolnik
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
4 grudnia klasy 2a i 2b pojechały zwiedzać Fabrykę Bombek „Celtic”w Lesznie. Zwiedzanie obejmowało kilka etapów.
Pierwszy to dmuchanie szkła – dzieci zobaczyły jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.
Kolejny etap to srebrzenie, gdzie w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, a bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji.
Następny krok to zwiedzanie lakierni. Tam bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. W „lakierni” podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw i jak nanosi się na bombki farby, które nadają im unikalnego wyglądu.
Następnie udaliśmy się na dekoratornię. Wykwalifikowani dekoratorzy nadawali bombce wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Podpatrzyliśmy tu, jak kulki nabierają pięknych barw, a także jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, co sprawia, iż każda bombka jest wyjątkowa.
Podczas warsztatów uczniowie własnoręcznie wykonali swoje, unikatowe bombki.
Na samym końcu mieliśmy możliwość obejrzenia aktualnych trendów, które będą dominować w okresie świątecznym. Oczywiście istniała możliwość zakupu pięknych i oryginalnych produktów.
Każdy uczeń otrzymał w prezencie wspaniałą, imienną bombkę.
Wyprawa ku przeszłości…
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
5 listopada 2024 r. w Poznaniu, w Parku im. K. Marcinkowskiego, po 80 latach od zakończenia II wojny światowej odsłonięty został Pomnik Wypędzonych Wielkopolan, których III Rzesza ograbiła z dorobku całego życia i zamieniła w niewolników. Ludzie ci przeszli piekło. Dopiero w 85. rocznicę pierwszego wypędzenia tysięcy polskich mieszkańców Wielkopolski, nazwanej przez niemieckich okupantów „Krajem Warty”, Poznań doczekał się godnego ich upamiętnienia. Z terenu gminy Pępowo wysiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa lub wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec zostało co najmniej 935 osób. Dlatego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Urzędem Gminy w Pępowie zorganizowaliśmy grupowy wyjazd na to niezwykłe wydarzenie. Wzięło w nim udział 12 dorosłych mieszkańców naszej gminy, w większości potomków wysiedlonych, ale też osoby zainteresowane historią ziemi pępowskiej oraz grupa młodzieży szkolnej – 7 laureatów II Gminnego Konkursu Historycznego Bohaterowie "Mrocznego czasu".
Zainteresowana historią młodzież, dla której ten wyjazd był główną nagrodą w konkursie, pod opieką p. M. Bigaj udała się do Poznania z samego rana, aby zwiedzić Fort VII – „Konzentrationslager Posen”, w którym śmierć poniosło ok. 20 tysięcy Wielkopolan. Uwięzieni w nim Polacy byli torturowani i mordowani lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie tym już w październiku 1939 roku, po raz pierwszy w Europie, użyto gazu do mordowania ludności cywilnej. Zwiedzenie miejsca kaźni tysięcy Wielkopolan było dla młodych uczestników tej wyprawy dużym przeżyciem, zwłaszcza, że mieliśmy świetnego przewodnika, którego słowa głęboko zapadały w pamięci słuchaczy.
Po zwiedzeniu Fortu VII, pojechaliśmy na miejsce uroczystości odsłonięcia pomnika, gdzie połączyliśmy się z grupą dorosłych uczestników gminnego wyjazdu, która do Poznania dotarła na godzinę 12:00 (autobusem ufundowanym przez poznański oddział IPN). „Moment odsłonięcia pomnika był niezwykle uroczysty. Słuchając wzruszającego przemówienia świadka wysiedlenia, zdałam sobie sprawę, iż nigdy nie chciałabym doświadczyć tego, co miało miejsce podczas wojny” – stwierdziła Marta Begale - jedna z uczestniczek wyjazdu.
Po uroczystości odsłonięcia przeszliśmy do pobliskiego „Domu Żołnierza im. Marszałka J. Piłsudskiego”- siedziby LOK, aby rozgrzać się nieco ciepłą herbatą i posiłkiem ufundowanym przez organizatorów uroczystości oraz wziąć udział w VI Wielkopolskim Forum Pamięci Narodowej „Wielkopolanie Wypędzeni” przygotowanym przez poznański IPN i Miasto Poznań ". Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby posłuchać wspomnień i dyskusji na temat niemieckich wysiedleń.
Około godziny 16:00, ruszyliśmy w drogę powrotną, wioząc ze sobą sporą dawkę wiedzy na temat losów Wielkopolan w czasie II wojny światowej oraz ufundowane przez poznański oddział IPN nagrody dla laureatów Gminnego Konkursu Historycznego Bohaterowie "Mrocznego czasu” (książki, komiksy, gry edukacyjne i gadżety), które zostały im wręczone dwa dni później – 7 listopada – podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości, przez wójta gminy Pępowo, p. Grzegorza Matuszaka oraz p. Magdalenę Antkowiak - dyrektora pępowskiej szkoły. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez p. Tomasza Jarusa.
Wyjazd klas VI do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt. ”Szatan z VII klasy”
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
W czwartek, 28 listopada 2024 r. uczniowie klas VI, pod czujnym okiem swych pań polonistek, udali się do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt. ”Szatan z VII klasy”, będący adaptacją teatralną powieści Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule. Pięciu aktorów przedstawiało perypetie Adasia Cisowskiego pomagającego wyjaśnić tajemnicę znikających z dworu w Bejgole drzwi. Akcja spektaklu była dynamiczna, scenografia pomysłowa, a widzowie zaciekawieni. Po spektaklu uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze piękną gotycko - renesansową bazylikę św. Jana w Krotoszynie, a następnie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Bal Andrzejkowy Dyniowo-Misiowy klas 1-3
- Szczegóły
- Autor: Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
21 listopada w naszej szkole odbyły się dla klas 1-3 Andrzejki. Z tej okazji zaproszono zespół muzyczny „Maskotki”. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich składów muzycznych dla dzieci. Wokalistą tego zespołu jest Łukasz Szpakowski, a jego największy hit to piosenka "Kółeczko" czyli "Ja gram na gitarze". Piosenki zespołu są rytmiczne a łatwe teksty zachęcają najmłodszych do wspólnego śpiewu i zabawy. Każde dziecko wyczekiwało tego dnia z niecierpliwością. Dużąniespodzianka było dla nich, że zaproszono tak znanego wokalistę, który zapewnił im moc atrakcji. Prócz tańca, był pokaz iluzji oraz baniek mydlanych. Dzieciom dopisywały humory a zabawa była przednia. Na zakończenie odwiedził dzieci Duży Biały Miś, którym były zachwycone. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
Jesienny spacer
- Szczegóły
- Autor: Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Uczniowie klas pierwszych i drugich wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się na „kasztanówkę”, na lekcję przyrody, która dostarczyła dzieciom nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Podziwiali przyrodę w jesiennej szacie, rosnące drzewa i krzewy. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście. Zbierały najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany. Znaleźliśmy również chwilę, aby odpocząć przed drogą powrotną.
Spacer posłużył uczniom także w utrwaleniu znaków drogowych, sposobie oznakowania przejść dla pieszych. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas wyjścia.
Powitanie jesieni
- Szczegóły
- Autor: Arleta Sierszulska, Agata Milewska
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Dnia 23 września 2024r. uczniowie klasy 2c powitali jesień spacerując ulicami Pępowa. Miejscem docelowym przemarszu grupy był kompleks pałacowo-parkowy. Dzieci miały okazję podziwiać niezwykłe i bogate wnętrza pępowskiego pałacu, zajrzały do parku i pozostałości dawnej ogrodowej oranżerii, odwiedziły konie – jak się okazuje dawny i współczesny symbol Pępowa.
Była to niezwykła wycieczka, ponieważ niektóre z tych miejsc nie zawsze są już dostępne dla pobliskich mieszkańców.
Po atrakcjach zwiedzania był czas na mały posiłek zorganizowany przez rodziców oraz swobodne zabawy na profesjonalnym parkurze.
Serdecznie dziękujemy właścicielom pępowskiego pałacu – państwu Darii i Miszelowi Gwiazdowskim za umożliwienie zwiedzania kompleksu oraz pani Joannie Matyli za oprowadzenie nas po pięknych wnętrzach pałacu.
Obchody Dnia Praw Dziecka w naszej szkole
- Szczegóły
- Autor: Agata Milewska, Ewa Fabisiak, Katarzyna Banaszyńska
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
W tym roku obchody Dnia Praw Dziecka w naszej szkole były wyjątkowe. Uczniowie klasy 7 przygotowali humorystyczne przedstawienie zatytułowane "Baśń o prawach dziecka", które skierowane było do przedszkolaków oraz uczniów klas I-VI. Przedstawienie składało się z trzech aktów, w których uczniowie wcielili się w postacie znanych bajek: Kopciuszka, Księżniczki na ziarnku grochu oraz Czerwonego Kapturka.
W rolę piosenkarzy wcielili się uczniowie z klas 4, 5 oraz 8, dodając przedstawieniu muzycznego uroku. Młodsi uczniowie z zaciekawieniem oglądali występ, a największą radość wywołał u nich akt III, czyli Czerwony Kapturek. Na koniec przedstawienia najmłodsi uczniowie mieli możliwość wykonania grupowego zdjęcia z postaciami z bajki, co było dla nich niezwykłym przeżyciem.
Obchody Dnia Praw Dziecka w naszej szkole były nie tylko okazją do zabawy, ale także do przypomnienia o ważnych prawach, jakie przysługują każdemu dziecku. Dzięki zaangażowaniu uczniów klasy 7 oraz wsparciu innych klas, wydarzenie to na długo pozostanie w naszej pamięci.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny”
- Szczegóły
- Autor: K. Banaszyńska, B. Kaczmarek, M. Wachowiak
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
W tym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednim, na logopedii realizujemy Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Alfabet Logopedyczny”. Celem projektu jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej, czyli podniesienie sprawności aparatu artykulacyjnego, usprawnianie aparatu oddechowego, poszerzanie słownictwa czynnego i biernego, ćwiczenie umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu, rozwijanie słuchu fonematycznego, poczucia rytmu, podnoszenie sprawności w zakresie motoryki, doskonalenie percepcji i pamięci słuchowej, a także kształcenie wrażliwości słuchowej.
Projekt wpisuje się w Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025: „Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.”
„OD NASIONKA DO ROŚLINY”
- Szczegóły
- Autor: Lidia Machowska, Maria Tomczak
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
Uczniowie klasy 3b i 3c na zajęciach założyli hodowlę fasoli. Tym samym utworzyli przyrodniczy kącik zieleni, który dał wiele radości oraz satysfakcji z codziennej pielęgnacji i obserwacji nasion. Był on doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań oraz ułatwił poznanie cyklu rozwoju rośliny. Celem tego doświadczenia było poznanie: czynników potrzebnych do kiełkowania i wzrostu rośliny oraz etapów dojrzewania. Do tego celu przygotowali słoik z wodą, na który położyli gazę, a następnie ułożyli na niej ziarna fasoli. Podczas doświadczenia codziennie dbali, aby początkowo nasionko, a potem roślinka miała zawsze dostęp do wody, ponieważ szybko ją wypijała, a część wody parowało. Dodatkowo prowadzili dzienniczek obserwacji, w którym notowali swoje spostrzeżenia. Trzecioklasiści zaobserwowali, że nasiona fasoli zmieniły wygląd i kształt – z ziaren wyrosły piękne, zielone rośliny. Dzieci zauważyły, że rozwój roślin był bardzo nierówny. Jedne rosły szybciej, inne wolniej. Jednak wszystkie cele pracy zostały osiągnięte.
Uczniowie chętnie wzięli udział w tym doświadczeniu, zdobywając nowe umiejętności, które na pewno wykorzystają w życiu codziennym.
Życzliwość to nasza siła!
- Szczegóły
- Autor: Zuzanna Neuhoff – Ley, Joanna Grobelna
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości – wyjątkowy dzień, który ma na celu promowanie serdeczności, uśmiechu oraz pozytywnych relacji międzyludzkich. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na znaczenie uprzedzeń, wykluczenia i pielęgnowania wzajemnego szacunku
W tym roku Dzień Życzliwości miał także wymiar charytatywny. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami zorganizowali akcję sprzedaży domowych wypieków. Dochód z niej został przeznaczony na rzecz Marysi, która zmaga się z poważną chorobą. Do sprzedaży trafiły przepyszne ciasta, ciasteczka, a także inne smakołyki, przygotowane przez rodziców. Każdy kęs ciasta to nie tylko słodka przyjemność, ale także gest solidarności i wsparcia dla małej bohaterki, która każdego dnia walczy o swoje zdrowie.
Serdeczne podziękowania dla rodziców za przygotowanie przepysznych ciast i słodkości na sprzedaż. Wasze zaangażowanie w pieczenie i dostarczanie wypieków pokazało, jak wielką wartość ma współpraca między szkołą a rodzicami w działaniach charytatywnych.
Poza tym na korytarzach szkoły pojawiły się plakaty przypominające o wartości życzliwości. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali zachęceni do wzajemnego okazywania pomocnych gestów i miłych słów. Pojawiły się także karteczki ze słowami życzliwości, dzięki którym cała społeczność szkolna miała okazję, by przekazać sobie nawzajem miłe słowa, które na pewno poprawiły humor i wzbudziły poczucie wspólnoty.
Choć wyniki finansowe akcji charytatywnej były imponujące, bo wyniosły 4 501, 49zł., to jednak najważniejsze jest, że Dzień Życzliwości przypomniał wszystkim, jak wielką moc mają proste gesty życzliwości. Pomoc, której udzieliliśmy dzięki sprzedaży ciast, jest nie tylko wymierna, ale także wpływa na budowanie pozytywnego klimatu w naszej społeczności szkolnej.
Lekcja z MISTRZEM SP PĘPOWO
- Szczegóły
- Autor: Szymon Banaszyński
- Kategoria: Wydarzenia - szkoła 2024/2025
25 listopada 2024r uczniowie klas 3, uczestniczący w programie „Mały Mistrz” w Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie, mieli przyjemność wziąć udział w „Lekcji z mistrzem” Albertem Betowskim.
Albert jest reprezentatem Polski w piłce halowej Futsal, oraz graczem klubu KS FUTSAL LESZNO.
Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać historie sukcesu sportowego, poznali również zasady i technikę gry w piłkę halową oraz kilka ćwiczeń.
Spotkanie z zawodnikiem Albertem Betowskim było nie tylko inspirującą lekcją sportu, ale także ważnym krokiem w promowaniu aktywności fizycznej wśród dzieci.
W spotkaniu uczestniczył również prezes klubu Lesław Nowak.