No module Published on Offcanvas position

W czwartek, 25 stycznia 2024 r., w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie odbył się koncert tria „Orient Express” dla uczniów klas III – V. W zespole grało 3 muzyków prezentujących publiczności instrumenty dęte i perkusyjne, na których grali melodie z różnych stron świata, głównie ze wschodu, m.in. z Gruzji, Armenii i Kazachstanu. Pan Armen grał na bębnie i grzechotkach, pan Piotr na tamburynie, a pan Paweł dobrze znał się na instrumentach dętych. Koncert mi się podobał. Na koniec muzycy zachęcili nas do wspólnego wykonania znanego szlagieru i śpiewaliśmy razem z nimi. Było naprawdę bardzo ciekawie.

Kalina Stachowiak kl. Va

Na początku muzycy przedstawili się, a następie pokazali nam różne instrumenty muzyczne. Podobał mi się ich występ. Miałem okazję zagrać na trąbce. Koncert był wspaniały! Tymek Nowacki kl. Vb Uważam, że pan Armen ładnie śpiewał i świetnie grał na bębnach. Bardzo piękny i jednocześnie zabawny był utwór „Kazachstan”. Widać, że członkowie zespołu grają z pasją i uwielbiają to robić.

Oliwia Ginter kl. Va

Najbardziej podobało mi się, gdy Piotrek, Tymek i jeszcze trzy dziewczyny z innych klas przechodzili lekcję grania na trąbce, dmuchali i gwizdali w specjalne „coś”. Jak już przestali, jeden z muzyków dał im trąbkę i kazał dmuchnąć, by wydała z siebie dźwięk. Bardzo dobrze im to wyszło. Cieszę się, że uczestniczyłam w tym koncercie.

Magdalena Maćkowiak kl. Vb

Artyści byli z różnych krajów. Ładnie grali, rozdawali nagrody, mówili też o nałogach.

Jakub Grzemski kl. Va

Jeden z muzyków był z Armenii, opowiadał o swoim kraju i pokazał nam instrument, który w Armenii służył do przywoływania na obiad i kolację. Zademonstrował nam dźwięk oznaczający rozpoczęcie obiadu. Bardzo mi się podobało, jak grał na bębnie, a my mogliśmy razem z nim uderzać w kolana, tworząc rytm.

Emirhan Halil kl. Vb

Najbardziej podobało mi się, gdy pan Paweł zaprosił trzy dziewczynki i dwóch chłopców, których uczono wydawać różne dźwięki. Tak naprawdę to wszystko było super!

Lena Otworowska kl. Va

Muzyka była skoczna i wesoła, dużo przy niej śpiewaliśmy. Panowie zaprosili również niektóre osoby do nauki gry na trąbce. Uczniowie ci najpierw dmuchali w ustniki, a potem próbowali grać na zwykłej trąbce. Wychodziły z tego bardzo śmieszne dźwięki. Koncert mi się podobał. Chętnie posłuchałabym tych piosenek jeszcze raz.

Natalia Waleńska kl. Vb

PS Piękną oprawę plastyczną koncertu stworzył nasz „super duet artystyczny” – panie: Zuzanna Neuhoff - Ley i Alina Nowacka

  Uczniowie klas 4 i 6 wraz z opiekunami wybrali się na wyjątkowe spotkanie z piernikami, elfami, alpakami i św. Mikołajem. To właśnie w Gościńcu Marzymięta zapachniało Świętami Bożego Narodzenia.

  Już od samego początku było bajecznie. Śnieżna sceneria i powitanie przez św. Mikołaja sprawiły, że wszyscy poczuli się świątecznie. Do pomocy przybyły Elfy, które zabrały uczniów na spotkanie z alpakami. To był dopiero początek atrakcji. Później każdy poddał się zabawom na śniegu, które pochłonęły wszystkich bez reszty. Jednak Elfy czuwały nad wszystkim. Uczniowie zostali zaproszeni do środka gościńca, gdzie panował wyjątkowo świąteczny klimat. To właśnie tam poddali się magii - przygotowywania pierników i domków z piernika. Od ciasta przez wałkowanie, wykrawanie, pieczenie i ozdabianie, które zakończyło się piernikową ucztą z ciepłą herbatą z sokiem malinowym.

  Młodsi uczniowie z wielką ochotą napisali też list do św. Mikołaja, który znalazł się w skrzynce, a zdjęciom ze św. Mikołajem i Elfami nie było końca. Na zakończenie przed gościńcem czekały na uczniów klas czwartych dwie choinki do przyozdobienia kolorowymi bombkami. Po kilku godzinach fantastycznego spotkania czas było wracać.

  Starsi uczniowie udali się w dalszą podróż do Poznania, gdzie odbyli magiczny spacer ścieżkami Lumina Park. Przepiękne iluminacje świetlne nawiązywały do miejsc z różnych stron świata.

  To wyjątkowe spotkanie przepełnione cudownym, pachnącym, świątecznym klimatem sprawiło, że wszyscy zapragnęli Świąt Bożego Narodzenia.

Dnia 17.11.2023 królowała matematyka, a to za sprawą obchodzonego na całym świecie XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, do którego została zgłoszona nasza szkoła. Dzień ten ma na celu kształtowanie u uczniów umiejętności zdrowej rywalizacji, propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma on również zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Przez kilka dni uczniowie klas 4-8 brali udział w eliminacjach do matematycznego turnieju. W piątek odbyły się cztery finały, do których zaproszono 16 osób z najlepszymi wynikami z każdego poziomu. Uczniowie mierzyli się z kolegami i koleżankami z klas równoległych w czterech konkurencjach. Na początek uczestnicy w parach wskazywali na planszy wyniki do zadanych działań. Osoby, które szybciej znalazły odpowiednią liczbę, przechodziły do drugiej rundy. Tu prócz znajomości tabliczki mnożenia liczyła się precyzja podczas układania wieży z kubków, na których znajdowały się wyniki działań. Do trzeciego etapu kwalifikowała się czwórka osób. Uczniowie w parach grali w grę Memory, do której wykorzystano Karty Grabowskiego. Do finałów trafiały dwie osoby, które znalazły najwięcej par w kartach. Finaliści uzupełniali planszę z działaniami mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Uczniowie podczas wszystkich konkurencji bardzo zaangażowali się w wykonywanie zadań. Wykazali się nie tylko znajomością tabliczki mnożenia, ale również cierpliwością, szybkością i sprytem. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w zabawach, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Już za rok widzimy się ponownie.

Już po raz szósty nasza społeczność szkolna włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. „Mazurek Dąbrowskiego” został odśpiewany o symbolicznej godzinie 11.11. Tym uroczystym akcentem rozpoczęliśmy świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Powyższy temat, to tytuł konkursu, w którym udział wzięło 161 uczniów ze szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Wśród prac konkursowych znalazły się dwie prace uczniów naszej szkoły: Igi Ratajczak z klasy VIII a i Filipa Danielczyka z klasy VII a.

  Uczestnicy konkursu wraz z pocztem sztandarowym oraz opiekunami zostali zaproszeni 27 października 2023 r. na uroczystości w Lusowie. Były one związane z obchodami 156. rocznicy urodzin oraz 86. rocznicy śmierci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego. W programie tego wydarzenia odbywały się uroczystości rocznicowe pod pomnikiem Patrona Szkoły w Lusowie. Delegacja naszej szkoły złożyła znicze, które były przyozdobione barwami narodowymi. Dalszym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu, otwarcie i zwiedzanie wystawy pokonkursowej oraz występy artystyczne.

  Podczas ogłaszania wyników konkursu, serca zaczęły bić nam mocniej. Dlaczego? Gdyż Iga i Filip znaleźli się gronie laureatów. Iga zajęła II miejsce w kategorii prac plastycznych przestrzennych, natomiast Filip zajął II miejsce w kategorii literackiej. Radość i niedowierzanie gościły naprzemiennie na twarzach konkursowiczów. Gratulujemy!!!

  Wzięliśmy jeszcze udział w pikniku wojskowym zorganizowanym na terenie szkoły. Odwiedziliśmy Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Spotkaliśmy tam kustosza, który w ciekawy, przystępny i prosty sposób przybliżył fakty z ważnego wydarzenia historycznego, czyli zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Zostawiliśmy tam swój ślad, dokonując wpisu w księdze pamiątkowej. Była to piękna lekcja historii.

Nagrodę w imieniu nieobecnego Filipa Danielczyka odebrał Filip Zjeżdżałka.

Programy oświatowo-zdrowotne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu realizowane

w Przedszkolu w Pępowie w roku szkolnym 2023/2024 

  • grupy 4/5 latków„Pszczółki”, „Ślimaczki” - program „Czyste powietrze wokół nas” skierowany do dzieci przedszkolnych i ich rodziców, bądź opiekunów, mający na celu wzrost świadomości rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie 
    w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń;

  • grupy 5/6 latków „Jeżyki”, „Misie”, „Zajączki” - program „Mamo, Tato co Wy na to”skierowany do dzieci 5-6 letnich, mający na celu podniesienie poziomu wiedzy rodziców i opiekunów na temat wybranych elementów rozwoju emocjonalnego, psychicznego i społecznego, uwrażliwienie rodziców na ich kluczową rolę w rozwoju własnego dziecka, ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych wśród dzieci 5-6 letnich;

 

Programy oświatowo-zdrowotne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu realizowane

w Szkole Podstawowej w Pępowie w roku szkolnym 2023/2024 

  • klasy II i III- program „Mam zdrowe zęby” skierowany do uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Celem projektu jest budowanie właściwych nawyków i popularyzacja zasad poprawnej higieny jamy ustnej wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, poprzez: zwiększenie świadomości dzieci dotyczącej konieczności codziennej, systematycznej dbałości o zdrowie jamy ustnej i zębów; utrwalenie wiedzy na temat podstawowych zasad profilaktyki próchnicy; kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności wśród dzieci dotyczących właściwej higieny jamy ustnej;

  • klasy IV - program„Bieg po zdrowie” skierowany do uczniów klas IV szkoły podstawowej i ich rodziców, obejmujący profilaktykę antytytoniową, mający na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy;

 

Programy oświatowo-zdrowotne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu realizowane

w Szkole Podstawowej w Pępowie w roku szkolnym 2023/2024

  • klasy VI -program „Trzymaj Formę!” skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych. Celem działań w ramach Programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o indywidualną odpowiedzialność i wolny wybór jednostki;

  • klasa VIII -program „Znamię! Znam je?”, skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych.Celem programu jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat czerniaka, zachęcenie do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem. Dzięki lekcjom uczniowie: nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka, nauczą się regularnego samobadania skóry, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka, zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się przed nowotworem. Patronat merytoryczny nad programem objęła Akademia Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Wakacje dobiegły końca i cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej inauguracji roku szkolnego. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej, po której wszyscy spotkali się na boisku szkolnym na krótkim apelu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała nowa Pani dyrektor Magdalena Antkowiak, która wszystkim uczniom życzyła wielu sukcesów. Zgromadzonych rodziców zapewniła o gotowości współpracy, a nauczycielom życzyła wytrwałości i satysfakcji z pracy.

Przedstawiciele uczniów ciepłymi słowami powitali Panią dyrektor, wręczając piękne kwiaty.

Następnie odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. Zostali oni ciepło przyjęci przez koleżanki i kolegów z klas trzecich. Złożyli również ślubowanie. Na koniec, aby formalności stało się zadość, Pani dyrektor dokonała pasowania, oczywiście przy użyciu „magicznego ołówka”.

W ten sposób upłynął pierwszy dzień w szkole. Był wyjątkowy, ponieważ na twarzach wszystkich gościły uśmiechy. Niech to pozytywne nastawienie towarzyszy wszystkim cały rok szkolny.

7 marca 2024 r. w klasie Va odbyła się rozprawa sądowa w sprawie Edmunda - bohatera książki C.S. Lewisa Opowieści z Narnii.W roli sędziego wystąpił Wojciech Beck, oskarżycielem była Anna Matysiak, a obrońcą Maja Jankowska. Obie strony powołały świadków; Łucję - młodszą siostrę Edmunda (Oliwia Ginter), Zuzannę - starszą siostrę(Zuzanna Lester), Profesora(Kalina Stachowiak), Białą Czarownicę(Lena Szlachetka), Bobra(Lena Otworowska) i Aslana(Oskar Grześkowiak). Rolę Edmunda odegrał Przemysław Dudka. Oskarżyciel domagał się dla Edmunda, za zdradę rodzeństwa i pomaganie siłom zła, kary w postaci roku więzienia u Białej Czarownicy. Obrońca przedstawił jednak okoliczności łagodzące; młody wiek oskarżonego i jego żal za popełnione błędy. Wysoki Sąd skazał ostatecznie Edmunda na 5 miesięcy prac społecznych, a nieco przeszkadzającą widownię na czyn społeczny - uporządkowanie sali po rozprawie.

12.03.2024 r. - wyjazd uczniów klas V do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt.: "Chłopcy z Placu Broni". W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Kobylinie, aby zwiedzić tamtejszy klasztor ojców franciszkanów.

  Dnia 12.03.24r. razem z moją klasą 5a oraz 5b i 5c pojechałam na wycieczkę do kina w Krotoszynie, w którym odbył się spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Na scenie występowało pięciu aktorów. Występ był ciekawy i moim zdaniem bardzo dobrze odegrany. Większość akcji opierała się na książce. Były zabawne sceny np. gdy kilku chłopców zostało przyłapanych przez nauczycielkę na prowadzeniu „Związku Kitowców” i próbowali się z tego wytłumaczyć, lecz nie udało im się uniknąć kary. Były również momenty bardzo wzruszające np. wtedy, gdy Nemeczek umierał.

  Po spektaklu, w drodze powrotnej wstąpiliśmy też do klasztoru ojców franciszkanów w Kobylinie. Jeden z ojców zakonnych opowiedział nam trochę o życiu i zwyczajach w klasztorze. Cała wycieczka była ciekawa i mam nadzieję, że reszcie osób również się ona podobała.

Kalina Stachowiak kl. Va

   Podobały mi się efekty specjalne oraz jak Nemeczek powalił Feriego Acza i jak Gereb przybił mi „piątkę” po spektaklu, a nie podobało mi się, jak bracia pastorowie gnębili Nemeczka.

   W klasztorze franciszkanów w Kobylinie dowiedziałem się, że klauzura to miejsce zamknięte, ale niektórzy czują się tam wolniejsi niż na świecie, że zakonnicy mieszkają w celach, których jest ponad 50, a okien ponad 100 oraz że wirydarz to miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu, a w refektarzu się je.

Adam Karolak kl. Vb

Podkategorie