Podkategorie
Wydarzenia - szkoła 2024/2025 Liczba artykułów: 77
Kreatywna matematyka Liczba artykułów: 6
Wydarzenia - przedszkole 2024/2025 Liczba artykułów: 14
Pedagog/Psycholog 2024/2025 Liczba artykułów: 13
Wydarzenia - biblioteka 2024/2025 Liczba artykułów: 1
Pedagog specjalny Liczba artykułów: 12
Jan Paweł II – autorytet i pielgrzym nadziei. Dzień Patrona w naszej szkole.
- Szczegóły
- Autor: Joanna Góźdź, Marlena Wachowiak
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
2 kwietnia, w 20. rocznicę śmierci Karola Wojtyły - Jana Pawła II, obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona. W odświętnych strojach, z kotylionami i flagami w kolorach białym i żółtym, uczniowie wraz z nauczycielami celebrowali to wyjątkowe święto. Klasy 4-8 wzięły udział we mszy św. w intencji społeczności szkolnej, którą sprawował ks. wikariusz Rafał Dąbrowicz. Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod pomnik Jana Pawła II, znajdujący się obok kościoła. Tam ks. wikariusz odmówił modlitwę, po której delegacje uczniowskie złożyły kwiaty i znicze. Następnie społeczność szkolna udała się do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia, podczas której został odśpiewany Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z klas 5-8 poświęcony był sylwetce Patrona Szkoły. Kolejne etapy życia Papieża-Polaka, od narodzin w Wadowicach po śmierć w Watykanie, przypomniała prezentacja multimedialna, wzbogacona scenkami, recytacjami, piosenkami oraz tańcami. Na zakończenie zostały odczytane słowa Jana Pawła II będące przesłaniem dla młodzieży: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
Święto Patrona jest ważnym wydarzeniem w życiu szkolnym, służy budowaniu wspólnoty i integruje członków naszej społeczności.
Empatia w Akcji - Dzień Teatru w teatrze i nie tylko...
- Szczegóły
- Autor: Grażyna Kaczmarek, Arleta Sierszulska
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Uczniowie klasy 2c od początku roku szkolnego odbywają szereg zajęć i uczestniczą w różnorodnych przedsięwzięciach mających na celu rozwój umiejętności społecznych , empatii oraz świadomości emocjonalnej dzieci. Podejmowane działania mają służyć lepszemu rozumieniu zasad współżycia w grupie, umiejętności konstruktywnego uczestnictwa w interakcjach oraz budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami. Jak wiadomo sztuka od wieków pełni istotną rolę w ludzkim społeczeństwie, kształtując naszą percepcję, emocje i umiejętność empatii. Tak więc wspólne spędzanie czasu dostarczające wielu doznań o charakterze artystycznym idealnie wpisuje się w założenia realizowanej innowacji pedagogicznej ,,Empatia w Akcji”.
Powyższe cele dzieci miału okazję doskonalić dnia 27 marca 2025 roku podczas całodziennej wycieczki do Wrocławia. Ponieważ w tym dniu przypada Światowy Dzień Teatru pierwszy przystanek podczas wrocławskich spotkań ze sztuką to Teatr ATM Scena na Bielanach. Dzieci obejrzały sztukę pt. ,,Magiczny Park". To kolorowy spektakl z przepięknymi bohaterami, od których nie tylko dzieci, ale i dorośli mogą się wiele nauczyć. Tego, co najważniejsze - jak żyć spokojnie i szczęśliwie.
Po krótkiej eksploracji teatralnych przestrzeni nastąpił przejazd w okolice Starego Rynku. Tutaj był czas na spacer, podziwianie wielkomiejskiej architektury i szczególnego kolorytu wrocławskiej Starówki. Mali poszukiwacze artystycznych doznań szczególną uwagę zwrócili na przepiękne witraże w okolicznych kościołach. Takie było założenie po wcześniejszych, szkolnych zajęciach z edukacji plastycznej - Ale sztuka; witraże. Podczas podziwiania dzieł utalentowanych witrażystów rozbrzmiewała muzyka organowa. Było pięknie!
Ostatnia z zaplanowanych atrakcji to wizyta w Galerii Sztuki Współczesnej Krupa- Art , Rynek Wrocław. Tutaj uczestnicy wycieczki zapoznali się z niezwykłą wystawą prac współczesnych artystów, której kuratorami są dzieci w wieku 7-11 lat. Znanym pracom nadały one swoje własne tytuły i komentarze. Oglądający mogli przy każdym dziele umieszczać emotikony wyrażające ich osobiste odczucia związane z percepcją sztuki. Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pt. ,,Formy obrazu", po czym przystąpiły do artystycznych działań praktycznych. To jedno z najbardziej ulubionych zajęć dzieci z klasy 2c. Efekty są widoczne na zamieszczonych zdjęciach. Prowadzący - pan Igor był zachwycony.
Był to dzień niesamowitych przeżyć i doznań, uczący dzieci, że bycie razem jest ciekawe, fajne, inspirujące i rozwijające różne obszary poznawcze i osobowościowe.
„Sesja naukowa” poświęcona żołnierzom niezłomnym.
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
„Idą idą leśni, kompas mają z gwiazd.
Nikt nie słyszy pieśni, tylko jeden las.
Idą, idą leśni, drogę leśnym daj,
Tam, gdzie my jesteśmy, tam jest wolny kraj!”
W poniedziałek, 3 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się przygotowana przez grupę uczniów klasy VIIIb i członków koła teatralnego „sesja naukowa” poświęcona żołnierzom niezłomnym. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami. Krótkie wystąpienia przedstawiające wybranych bohaterów przeplatane były komentarzem konferansjerów, wspólnym śpiewem oraz scenkami teatralnymi. Dokonania majora H. Dekutowskiego – słynnego „Zapory” przedstawił uczestnikom sesji Bartosz Wajs, sylwetkę rotmistrza W. Pileckiego przypomniała Hanna Nowacka, postać sanitariuszki D. Siedzikówny - „Inki” zaprezentowała Karolina Kuźnicka, a losy majora Z. Szendzielarza – „Łupaszki” przybliżyła Maja Kaczmarek.
Dziękujemy panom Ireneuszowi Chmielarczykowi i Bartłomiejowi Wojciechowskiemu za pomoc w stworzeniu oprawy muzycznej oraz panu Tomaszowi Jarusowi za wsparcie techniczne, zdjęcia i nagranie fragmentów tego nietuzinkowego wydarzenia.
Mądra opowieść w magicznej scenografii
- Szczegóły
- Autor: M. Andrzejewska, B. Kaczmarek, A. Olszak
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
„Dzikie Łabędzie” to jedna z piękniejszych baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Na jej motywach został stworzony nowoczesny spektakl, który obejrzeli uczniowie klas pierwszych 21 lutego 2025r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
To sztuka o poświęceniu i sile miłości, opowiadająca historię księżniczki Elizy, która podejmuje niełatwą walkę o ocalenie swoich braci przemienionych w łabędzie.
To przedstawienie o odwadze, wyrzeczeniach i dążeniu do przywrócenia w świecie harmonii zakłóconej przez zło. Jest to współczesna wersja baśni duńskiego pisarza przeplatana piosenkami śpiewanymi na żywo oraz elementami teatru formy.
„Dzikie Łabędzie” oczarowały, zachwyciły młodych widzów i na długo pozostaną w ich pamięci.
Autor zdjęć ze spektaklu: Krzysztof Bieliński
Konkurs recytatorski "Rany Julek"
- Szczegóły
- Autor: Lidia Machowska, Romina Jańczak, Grażyna Kaczmarek
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
7 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski "Rany Julek", poświęcony twórczości Juliana Tuwima. Celem konkursu było poszerzenie znajomości twórczości Juliana Tuwima oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. Dzieci wspaniałe opanowały utwory pod względem pamięciowym i potrafiły odpowiednio zinterpretować wiersz. Niektóre przygotowały piękne stroje i rekwizyty pasujące do treści.
Każdą klasę reprezentowało troje uczniów.
Kategoria klasa I :
Ia - Zuzanna Kaniewska, Iga Biernacka, Wojciech Dopierała
Ib - Ksawery Nowak, Lena Jóskowiak, Jadwiga Ptak
Ic - Szymon Galeja, Helena Kubiak, Zofia Leciejewska
Kategoria klas II :
IIa - Paulina Kaczorowska, Lena Małecka, Jakub Wróbel
IIb - Stanisław Jankowiak, Helena Ptak, Iga Szymańska
IIIc - Zuzanna Wajn, Maja Matuszkiewicz, Gabriela Twardowska
Kategoria klasa III :
IIIa - Nikola Dułacz, Zuzanna Waleńska, Jan Stachowiak
IIIb - Lilianna Nowak, Alan Puślednik, Nadia Wolna
IIIc - Lilianna Kucharska, Dorota Kaczmarek, Helena Latuszek
Jury w składzie Pani Agata Milewska, Marlena Wachowiak, Marta Krzyżoszczak, oceniając brało pod uwagę stopień opanowania tekstu, dykcję, interpretację słowną oraz ogólny wyraz artystyczny.
Pierwsze miejsca w danych kategoriach zajęli:
klasa I - Helena Kubiak
klasa II - Stanisław Jankowiak
klasa III - Lilianna Nowak
Wyróżnienia otrzymały następujące osoby: Zuzanna Kaniewska, Iga Biernacka, Jadwiga Ptak, Zofia Leciejewska, Gabriela Twardowska, Jan Stachowiak, Alan Puślednik, Nadia Wolna, Helena Latuszek.
Zwycięzcy konkursu wzięli udział w II Międzyszkolnym Konkursie „Rany Julek", który odbył się 20 lutego br. w Kobylinie. W rywalizacji uczestniczyło sześć szkół z powiatu gostyńskiego i krotoszyńskiego. Finaliści doskonale zaprezentowali się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie, wykazując się bardzo wysokim poziomem recytacji i interpretacji wierszy.
Nasi uczniowie odnieśli następujące sukcesy:
wyróżnienie Helena Kubiak – kategoria klas I
III miejsce Stanisław Jankowiak - kategoria klas II
II miejsce Lilianna Nowak - kategoria klas III
Serdecznie gratulujemy laureatom wspaniałego występu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i życzymy dalszych sukcesów!
W fabryce bombek choinkowych
- Szczegóły
- Autor: Jolanta Durczewska, Violetta Rolnik
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
4 grudnia klasy 2a i 2b pojechały zwiedzać Fabrykę Bombek „Celtic”w Lesznie. Zwiedzanie obejmowało kilka etapów.
Pierwszy to dmuchanie szkła – dzieci zobaczyły jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstaną piękne ozdoby choinkowe.
Kolejny etap to srebrzenie, gdzie w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka, a bombka uzyskuje podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji.
Następny krok to zwiedzanie lakierni. Tam bombki choinkowe nabierają różnorakich kolorów. W „lakierni” podpatrzyliśmy jak kulki nabierają pięknych barw i jak nanosi się na bombki farby, które nadają im unikalnego wyglądu.
Następnie udaliśmy się na dekoratornię. Wykwalifikowani dekoratorzy nadawali bombce wyjątkowy i niepowtarzalny wygląd. Podpatrzyliśmy tu, jak kulki nabierają pięknych barw, a także jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, co sprawia, iż każda bombka jest wyjątkowa.
Podczas warsztatów uczniowie własnoręcznie wykonali swoje, unikatowe bombki.
Na samym końcu mieliśmy możliwość obejrzenia aktualnych trendów, które będą dominować w okresie świątecznym. Oczywiście istniała możliwość zakupu pięknych i oryginalnych produktów.
Każdy uczeń otrzymał w prezencie wspaniałą, imienną bombkę.
Wyprawa ku przeszłości…
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
5 listopada 2024 r. w Poznaniu, w Parku im. K. Marcinkowskiego, po 80 latach od zakończenia II wojny światowej odsłonięty został Pomnik Wypędzonych Wielkopolan, których III Rzesza ograbiła z dorobku całego życia i zamieniła w niewolników. Ludzie ci przeszli piekło. Dopiero w 85. rocznicę pierwszego wypędzenia tysięcy polskich mieszkańców Wielkopolski, nazwanej przez niemieckich okupantów „Krajem Warty”, Poznań doczekał się godnego ich upamiętnienia. Z terenu gminy Pępowo wysiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa lub wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec zostało co najmniej 935 osób. Dlatego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Urzędem Gminy w Pępowie zorganizowaliśmy grupowy wyjazd na to niezwykłe wydarzenie. Wzięło w nim udział 12 dorosłych mieszkańców naszej gminy, w większości potomków wysiedlonych, ale też osoby zainteresowane historią ziemi pępowskiej oraz grupa młodzieży szkolnej – 7 laureatów II Gminnego Konkursu Historycznego Bohaterowie "Mrocznego czasu".
Zainteresowana historią młodzież, dla której ten wyjazd był główną nagrodą w konkursie, pod opieką p. M. Bigaj udała się do Poznania z samego rana, aby zwiedzić Fort VII – „Konzentrationslager Posen”, w którym śmierć poniosło ok. 20 tysięcy Wielkopolan. Uwięzieni w nim Polacy byli torturowani i mordowani lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie tym już w październiku 1939 roku, po raz pierwszy w Europie, użyto gazu do mordowania ludności cywilnej. Zwiedzenie miejsca kaźni tysięcy Wielkopolan było dla młodych uczestników tej wyprawy dużym przeżyciem, zwłaszcza, że mieliśmy świetnego przewodnika, którego słowa głęboko zapadały w pamięci słuchaczy.
Po zwiedzeniu Fortu VII, pojechaliśmy na miejsce uroczystości odsłonięcia pomnika, gdzie połączyliśmy się z grupą dorosłych uczestników gminnego wyjazdu, która do Poznania dotarła na godzinę 12:00 (autobusem ufundowanym przez poznański oddział IPN). „Moment odsłonięcia pomnika był niezwykle uroczysty. Słuchając wzruszającego przemówienia świadka wysiedlenia, zdałam sobie sprawę, iż nigdy nie chciałabym doświadczyć tego, co miało miejsce podczas wojny” – stwierdziła Marta Begale - jedna z uczestniczek wyjazdu.
Po uroczystości odsłonięcia przeszliśmy do pobliskiego „Domu Żołnierza im. Marszałka J. Piłsudskiego”- siedziby LOK, aby rozgrzać się nieco ciepłą herbatą i posiłkiem ufundowanym przez organizatorów uroczystości oraz wziąć udział w VI Wielkopolskim Forum Pamięci Narodowej „Wielkopolanie Wypędzeni” przygotowanym przez poznański IPN i Miasto Poznań ". Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby posłuchać wspomnień i dyskusji na temat niemieckich wysiedleń.
Około godziny 16:00, ruszyliśmy w drogę powrotną, wioząc ze sobą sporą dawkę wiedzy na temat losów Wielkopolan w czasie II wojny światowej oraz ufundowane przez poznański oddział IPN nagrody dla laureatów Gminnego Konkursu Historycznego Bohaterowie "Mrocznego czasu” (książki, komiksy, gry edukacyjne i gadżety), które zostały im wręczone dwa dni później – 7 listopada – podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości, przez wójta gminy Pępowo, p. Grzegorza Matuszaka oraz p. Magdalenę Antkowiak - dyrektora pępowskiej szkoły. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez p. Tomasza Jarusa.
Wyjazd klas VI do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt. ”Szatan z VII klasy”
- Szczegóły
- Autor: Mirosława Bigaj
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
W czwartek, 28 listopada 2024 r. uczniowie klas VI, pod czujnym okiem swych pań polonistek, udali się do kina w Krotoszynie na spektakl Teatru Nowoczesnego z Krakowa pt. ”Szatan z VII klasy”, będący adaptacją teatralną powieści Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule. Pięciu aktorów przedstawiało perypetie Adasia Cisowskiego pomagającego wyjaśnić tajemnicę znikających z dworu w Bejgole drzwi. Akcja spektaklu była dynamiczna, scenografia pomysłowa, a widzowie zaciekawieni. Po spektaklu uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze piękną gotycko - renesansową bazylikę św. Jana w Krotoszynie, a następnie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Bal Andrzejkowy Dyniowo-Misiowy klas 1-3
- Szczegóły
- Autor: Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
21 listopada w naszej szkole odbyły się dla klas 1-3 Andrzejki. Z tej okazji zaproszono zespół muzyczny „Maskotki”. Jest to jeden z najpopularniejszych polskich składów muzycznych dla dzieci. Wokalistą tego zespołu jest Łukasz Szpakowski, a jego największy hit to piosenka "Kółeczko" czyli "Ja gram na gitarze". Piosenki zespołu są rytmiczne a łatwe teksty zachęcają najmłodszych do wspólnego śpiewu i zabawy. Każde dziecko wyczekiwało tego dnia z niecierpliwością. Dużąniespodzianka było dla nich, że zaproszono tak znanego wokalistę, który zapewnił im moc atrakcji. Prócz tańca, był pokaz iluzji oraz baniek mydlanych. Dzieciom dopisywały humory a zabawa była przednia. Na zakończenie odwiedził dzieci Duży Biały Miś, którym były zachwycone. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
Jesienny spacer
- Szczegóły
- Autor: Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Uczniowie klas pierwszych i drugich wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się na „kasztanówkę”, na lekcję przyrody, która dostarczyła dzieciom nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Podziwiali przyrodę w jesiennej szacie, rosnące drzewa i krzewy. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście. Zbierały najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany. Znaleźliśmy również chwilę, aby odpocząć przed drogą powrotną.
Spacer posłużył uczniom także w utrwaleniu znaków drogowych, sposobie oznakowania przejść dla pieszych. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa podczas wyjścia.
Powitanie jesieni
- Szczegóły
- Autor: Arleta Sierszulska, Agata Milewska
- Kategoria: Wydarzenia - 2024/2025
Dnia 23 września 2024r. uczniowie klasy 2c powitali jesień spacerując ulicami Pępowa. Miejscem docelowym przemarszu grupy był kompleks pałacowo-parkowy. Dzieci miały okazję podziwiać niezwykłe i bogate wnętrza pępowskiego pałacu, zajrzały do parku i pozostałości dawnej ogrodowej oranżerii, odwiedziły konie – jak się okazuje dawny i współczesny symbol Pępowa.
Była to niezwykła wycieczka, ponieważ niektóre z tych miejsc nie zawsze są już dostępne dla pobliskich mieszkańców.
Po atrakcjach zwiedzania był czas na mały posiłek zorganizowany przez rodziców oraz swobodne zabawy na profesjonalnym parkurze.
Serdecznie dziękujemy właścicielom pępowskiego pałacu – państwu Darii i Miszelowi Gwiazdowskim za umożliwienie zwiedzania kompleksu oraz pani Joannie Matyli za oprowadzenie nas po pięknych wnętrzach pałacu.