No module Published on Offcanvas position

Uczniowie klasy II w karnawałowych strojach odwiedzili dziś bibliotekę szkolną. Piękne przebrania nie przeszkodziły by wypożyczyć książkę. Dziękujemy za odwiedziny.

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało – : „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Od wielu lat również i nasza szkoła w październiku obchodzi Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku przygotowano zabawy czytelnicze.

„Poszukaj! Odpowiedz!”

Uczniów klas IV - VI zaproszono do udziału w zabawie czytelniczej, która polegała na wyszukiwaniu na półkach w bibliotece:

  • książek z imieniem chłopięcym w tytule
  • książek ze słowem „tajemnica” w tytule
  • książek z liczebnikiem w tytule
  • książek z kolorami w tytule
  • książek z nazwami geograficznymi w tytule
  • książek ze słowem „przygoda” w tytule
  • książek z imieniem dziewczęcym w tytule
  • książek z nazwą zwierząt w tytule
  • Wiele tytułów było dużym zaskoczeniem, a często powodem do wypożyczenia wyszukanej książki, z czego bardzo się cieszymy.

„Wyjątkowa zakładka do książki” Uczniowie klas I-III zostali zaproszeni do zaprojektowania ciekawej, zaskakującej i niepowtarzalnej zakładki do książki. Ładna zakładka to nie tylko praktyczny gadżet przydatny w czytaniu, ale także przedmiot, który potrafi umilić kontakt z książką.

Zapraszamy do odwiedzin!

 

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

  Celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia.

  Dlatego też w piątek 29 września, od samego rana przed naszą szkołą rozlegało się głośne czytanie, starsi koledzy czytali młodszym. Uczniowie klas 4 usłyszeli fragment książki Czerwone krzesło z serii Magiczne drzewo Andrzeja Malieszki.

  Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci naszych czytelników do odwiedzenia szkolnej biblioteki i zapoznania się z losami bohaterów czytanej książki oraz przeczytania innych pozycji z tej serii.