Dnia 11.12.2018 Wszyskie grupy z przedszkola obejrzały spektakl „Królewna Śmieszka”, który przedstawił Teatrzyk „POMPON”. Przedstawienie przypadło dzieciom do gustu, nawiązywało ono do bieżącej tematyki świątecznej. Poznaliśmy historię tytułowej Śmieszki, jej przyjaciela - renifera oraz Złej Królowej. Mogliśmy tez aktywnie uczesniczyc w przedstawieniu, co widac na załączonych zdjęciach. 

W piątek 7 grudnia 2018r. dzieci z grupy Żabek odwiedziły tatusia Kevina, który jest kucharzem i prowadzi własną restaurację PIANOFORTE. Kucharz zaproponował wspólne wykonanie pizzy. Dzieci poznały produkty oraz przybory i urządzenia dzięki, którym można było wykonać pyszną pizzę. Gdy ciasto było zrobione, każdy własnoręcznie mógł je podrzucać. Dzieci, oprócz wiedzy kulinarnej, utrwaliły sobie zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Sami nałożyli na pizzę ulubione składniki. Gdy pizze znalazły się już w piecu, dzieci mogły przyglądać się jak kucharz wykonuje inne dania. Przedszkolacy dowiedzieli się również jak należy przyjmować zamówienia od klienta. Po krótkiej lekcji nadszedł czas na wypieczoną, pachnącą, smaczną pizzę. Kulinarne spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.

Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu MATYLA -  właścicielom restauracji PIANOFORTE, za gościnność i poświęcony nam czas.

Mikołajkowych niespodzianek 6 grudnia 2018r. nie było końca. Po cudownej wizycie Świętego Mikołaja, całym przedszkolem udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury w Pępowie na przedstawienie mikołajkowe pt. "Kraina lodu". Dziękujemy bardzo serdecznie za zaproszenie.

6 grudnia 2018r., do przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci już od dawna z niecierpliwością czekały na jego przybycie. Kiedy wszedł do naszego przedszkola na twarzach naszych milusińskich pojawił się bardzo szeroki uśmiech. Mikołaj przywitał wszystkie dzieci i po wspólnej rozmowie z dziećmi rozdał im prezenty. Na koniec spotkania zrobiono wspólne fotografie z Świętym Mikołajem. Paczuszki otrzymane od Świętego Mikołaja dostarczyły dzieciom wiele radości oraz rozbudziły ciekawość poznawczą dotyczącą ich zawartości. Spotkanie z naszym gościem było miłą przygodą, a także nadzieją na kolejne spotkanie. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.

Nie zabrakło również Świętego Mikołaja od Rady Rodziców, który tego samego dnia przybył do dzieci. Za przepyszne czekoladki serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.

5 grudnia 2018r. rozstrzygnięto konkurs pt. "Pawie oczko na choinkę". Wszystkie prace konkursowe zdobią naszą choinkę w holu przedszkola. Za udział w konkursie uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrodę w postaci mikołajkowej czapki.

29 listopada nasze przedszkolaki zobaczyły audycję muzyczną pt. „Nasze stare piękne baśnie”. Artyści z Centrum Edukacji Atut ukazali polskie baśnie za pomocą śpiewów i niezwykłych instrumentów oraz przybliżyli dzieciom kulturę słowiańską.

Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się w piątek 30 listopada. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Dzieci miały okazję poznać swój przyszły zawód, rzucały monetą do wody, aby spełniły się ich marzenia. Nie zabrakło wróżenia z butów i lania wosku. Wróżby-konkursy były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także tańce i słodki poczęstunek. W czarodziejskich czapkach oraz z czarodziejskimi różdżkami przedszkolacy udali się do swoich domów.

W listopadzie jednym z wydarzeń dla naszych przedszkolaków była wizyta policjantki i policjanta z Komendy Powiatowej w Gostyniu. Tematem numer jeden było bezpieczeństwo dzieci na drogach, lecz nie obyło się bez wielu pytań maluchów dotyczących codziennej pracy policjanta. Rozmawialiśmy o bezpiecznych zachowaniach na drogach, przypomnieliśmy sobie jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię oraz jakie korzyści niesie noszenie ubrań posiadających elementy odblaskowe.

Następnie Pani sierżant zaprosiła dzieci z grupy „Motylki”, „Biedronki”, „Żabki” do  ćwiczeń  pozycji obronnych podczas ataku psa - „drzewa”  i „żółwika”. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami.   

Ponadto dzieci mogły wsiąść do radiowozu. Dzieci już nie mogą doczekać się ponownego i  z pewnością bardzo interesującego spotkania! Dziękujemy! 

Grupa Biedronek:

Grupa Motylków:

Grupa "Ślimaczków":

Grupa "Żabek":

W piątek 26 listopada w przedszkolu pojawili się „Mili Goście”. Duże, małe, grube, chude, brązowe i kolorowe. Pluszowe misie „przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, do przedszkola, aby bawić się, świętować i uczyć. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia ukochanego misia kolegom i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z pluszowym przyjacielem. Przedszkolaki poznały historię święta. Bawiliśmy się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Przedszkolaki wykonały misia z talerzyków papierowych. Na koniec dnia wszystkie dzieci otrzymały „Odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia” i „Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Członkowie koła fotograficznego w ubiegły piątek 9 listopada, uczestniczyli w pierwszej sesji plenerowej z udziałem modelki. W rolę modelki wcieliła się Kasia Matuszewska z klasy VIII b. Fotografowali Mikołaj Wojtkowiak, Jędrzej Grześkowiak, Jan Krajka i Nikodem Markowski. Wyszły piękne jesienne zdjęcia w stylizacji Kasi Matuszewskiej. 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nasi uczniowie w nietypowy sposób postanowili uczcić to święto. Chłopcy z klasy III b Bartek Chorała i Miłosz Grzonka 100 razy podbili piłkę nogą. Dziewczęta z tej samej klasy - Wiktoria Mierzyńska, Julia Waleńska, Oliwia Nowacka - wykonały po 100 siadów z leżenia. Uczniowie z klasy IV a wykonali po 100 pajacyków, a dziewczynki z klasy VIII b wykonały po 100 przysiadów. Julia Mierzyńska z VIII b napisała 100 powodów dla których warto ćwiczyć.

9 listopada 2018r. z okazji Święta Niepodległości oraz 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego w naszym przedszkolu zorganizowano Przegląd pieśni patriotycznych wśród przedszkolaków. Wszystkie grupy przedszkolne zaprezentowały się na scenie, godnie reprezentując barwy ojczyste.

Już od czwartku 8 listopada 2018r. rozpoczęliśmy obchody z okazji Święta Niepodległości. Trzymając w dłoniach małe flagi udaliśmy się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam zapaliliśmy znicz i odśpiewaliśmy głośno hymn narodowy. Następnie udaliśmy się pod mural. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

7 listopada rozstrzygnięto konkurs pt. „Jesienne warzywo”. Konkursowym zadaniem było wykonanie pracy przedstawiającej „Jesienne warzywo” dowolną techniką plastyczną. Głównym celem konkursu było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych oraz wrażliwości artystycznej dzieci. Z przyniesionych prac zorganizowano wystawę, którą można podziwiać na holu przedszkola. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i nagrodę w postaci patyczków do liczenia.

23 października 2018r. gościliśmy w przedszkolu Teatrzyk POMPON z Leszna. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "Kot w Butach". Dzieci z wielkim zaciekawieniem śledziły losy dzielnego Janka oraz jego przyjaciela - Kota w Butach. W trakcie przestawienia przedszkolaki dzielnie odpowiadały na pytania Sowy Zapominalskiej, która pojawiała się na scenie i często zdarzało się jej mylić niektóre wydarzenia. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie o czym świadczyły uśmiechnięte miny oraz gromkie brawa dla aktorek. Z niecierpliwością czekamy na następny spektakl.

Dzieci wraz z dorosłymi przeżywają Święto Zmarłych. Jak to przeżyją zależy tylko od nas - dorosłych. Jakie wartości im przekażemy, co sobą sami reprezentujemy – jak nas widzą. Nasze przedszkolaki uczciły śmierć swych bliskich, poległych w czasie wojny oraz pamięć Papieża Polaka odmawiając modlitwy na cmentarzach oraz pod popiersiem Jana Pawła II.

Jak co roku Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie zorganizował konkurs ,,Śpiewać każdy może”. Jednakże w związku z wyjątkowym rokiem – 100 rocznicą Niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego 28 października 2018r. niedzielna impreza miała nieco inny charakter. Uczestnicy przeglądu prezentowali utwory patriotyczne, wojenne, ludowe i żołnierskie. W przeglądzie piosenki patriotycznej zaprezentowali się przedszkolacy. Wystąpi dwie grupy pięciolatków "Żabki" i "Biedronki". Żabki zaśpiewały dwie piosenki "Jesteśmy Polakami" oraz "Krakowiaka". Natomiast "Biedronki" zaprezentowały utwór pt. "Płynie Wisła, płynie".
 
Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie i liczne przybycie w tym dniu. 

W październiku 2018r. uczniowie klas I-III i dzieci 6-letnie wzięły udział w spotkaniu z policjantem. Jak co roku do szkoły na pogadankę o bezpieczeństwie przyjechała pani Monika Curyk. Na początku dzieci obejrzały krótki film o zasadach zachowania się w różnych sytuacjach, między innymi o spotkaniu z nieznajomym. Następnie pani policjantka przypomniała i utrwaliła z dziećmi zasady poruszania się po drodze i przypomniała o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Przećwiczyła też zachowanie jak bronić się przed atakiem psa. Później sześciolatki mogły pobawić się klockami edukacyjnymi przywiezionymi przez panią Curyk, a na koniec obejrzały radiowóz. 

„W naszym parku na jesieni 

od kolorów aż się mieni

gubią liście lipy, klony,

 tu liść żółty, tu zielony…”

Dzieci sześcioletnie, wraz z opiekunkami postanowiły wykorzystać piękną pogodę i uroki jesieni. W czwartkowe przedpołudnie udały się do parku w Gębicach, by obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody, ,,mierzyliśmy" obwód drzewa za pomocą złączonych rąk. Wykorzystując zabrane lupy i lornetki bacznie przyjrzeliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom i zwierzętom żyjącym w parku.

Wizyta w parku była również okazją do zobaczenia odnowionego pomnika poświęconego Ludwikowi Mycielskiemu, poległemu w powstaniu styczniowym.

Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy kąciki przyrody w naszych salach.

Na musical profilaktyczny pod powyższym tytułem wybrali się w dniu 19 października uczniowie klas: 2a, 2b i 3a. Spektakl wystawiał Teatr Muzyczny FORTE z Wrocławia.

Dziś, w czasach zapotrzebowania na akceptację i tolerancję, twórcy musicalu ukazali życie drobnych stworzeń, zabawnych przez swój wygląd i dziwactwa, uświadamiając dzieciom, że „inność każdego z nas” tak naprawdę wcale nie jest wadą. Przygoda mieszkańców łąki udowodniła, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią, to tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś naprawdę wielkiego. 

Pomysłowe kostiumy, poruszająca muzyka, znakomity wokal aktorów oraz morał płynący z widowiska sprawiły, że uczniowie obejrzeli go z wielką uwagą.

„Nauczyciel to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza,

musi pochodzić od uczących się”.

T. Mackenzie

 

Dnia 11 października 2018 r. na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Pępowie, nauczyciele i pracownicy oświaty obchodzili swoje święto. Uroczystość uświetnili swą obecnością: Sekretarz Gminy pani Katarzyna Kmiecik-Rosa, Skarbnik Gminy pani Maria Stachowiak, referent do spraw oświaty pani Magdalena Wajs, ks. kanonik Henryk Szwarc, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie. Uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowali uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pod kierunkiem swoich wychowawczyń oraz uczennice z klas piątych i klasy ósmej. Wszystkim pracownikom oświaty oraz przybyłym gościom zadedykowano piosenki, układ taneczny i złote myśli. Na zakończenie przedstawienia wdzięczni uczniowie  złożyli serdeczne życzenia zdrowia, radości,  jak najmniej trosk, zmartwień i przykrości. Wręczyli wszystkim obecnym laurki wykonane przez uczniów z koła rękodzielniczego „Złote rączki”.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Radosława Ratajczaka za wykonanie zdjęć upamiętniających uroczystość Dnia Edukacji Narodowej.

 

Więcej artykułów…

  1. Pieszo i rowerem...
©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free