W dniu 03.04.2019 r. dzieci sześcioletnie wraz z opiekunkami pojechały do Poznania na spektakl pt.: „Calineczka”. Była to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena przygotowana dla dzieci przez poznański Teatr Animacji.
   Historia maleńkiej Calineczki, którą spotyka moc niezwykłych przygód zainteresowała przedszkolaków. Przedstawienie wprowadziło małych widzów w zaczarowany świat pełen fantastycznych postaci, muzyki, tańca i kolorów. Wartka akcja, ciekawe dialogi oraz barwne kostiumy i animacje sprawiły, że dzieci nie nudziły się i z zachwytem oglądały przedstawienie.
   Po przedstawieniu, spacerowym krokiem uczestnicy wycieczki przeszli na Stary Rynek. Tam z niecierpliwością wyczekiwali aż zegar wybiję południe… Wreszcie się pojawiły- wyczekiwane poznańskie koziołki! Dzieci skrupulatnie i głośno liczyły ile razy koziołki się „trykały’. Gdy koziołki ponownie schowały się w bramce ratuszowej wieży, my wróciliśmy do autokaru, by ruszyć w drogę powrotną do Pępowa.

8 kwietnia 2019r. "Motylki", "Żabki", "Biedronki", "Pszczółki" i "Ślimaczki" zagościły w stajni u Państwa Matyla. Dzieci zobaczyły tam boksy, konie i kucyki, pomagały w karmieniu kucyków, a niektóre po raz pierwszy na nich usiadły. Następnie udaliśmy się obejrzeć dziki. Wycieczka była wspaniała, dzieci szczęśliwe, wszystkim dopisywał humor. To była bardzo przyjemna wycieczka, którą długo będziemy pamiętać. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom Kevina za lekcję pokazową, miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.

W środę 3 kwietnia przedszkolna społeczność obchodziła Dzień Patrona – Jana Pawła II. Wspólne świętowanie wszyscy rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej o życiu Jana Pawła II, które było wzruszającym wspomnieniem Jego osoby, a jednocześnie podkreśleniem, jak ważne miejsce w sercu Papieża Polaka zajmowały dzieci. Przedszkolaki zaśpiewały radosne piosenki o Ojcu Świętym oraz Jego ulubioną pieśń oazową „Barkę”. Następnie udaliśmy się pod popiersie Jana Pawła II, gdzie zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za naszego patrona.

Grupa przedszkolna MISIE 27.03.2019r. gościła tatę Julka – pana Radosława Ratajczaka, który zajmuje się fotrografią. Pan Ratajczak zaprezentował profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dzieci mogły również obejrzeć stary aparat fotograficzny, który nasz gość przyniósł ze sobą. Bardzo miło spędziliśmy czas na rozmowie. Przedszkolaki mogły również wcielić się w rolę fotografa. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły dyplom, podziękowały za interesujące spotkanie i przybliżenie dzieciom zawodu fotografa.

Przedszkolaki z grupy Zajączki odwiedziły ogrodnictwo Państwa Chudzińskich, rodziców Adriana, aby w naturalnych warunkach przyswoić wiedzę dotyczącą rozwoju i uprawy kwiatów. Opowieści pani Moniki były bardzo ciekawe i przedstawiały wszystkie czynniki niezbędne roślinom do właściwego wzrostu. Nie ma to jak żywa lekcja przyrody w otoczeniu naturalnych warunków wzrostu roślin - szklarnia, korytka i sadzonki kwiatów. Dzieci poznały kolejne etapy wzrostu bratków - od ziarenka do pięknie kwitnącego kwiatka. Było również zadanie matematyczne - policzenie ile kolorów bratków znajduje się w hodowli. Sześciolatki poradziły sobie z tym zadaniem w mig!
Dziękujemy Państwu Chudzińskim za miłe przyjęcie i za prezent - przepiękne kwiatki, które trafiły na parapet w naszej sali.

Dnia 18.03.2019r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. "Wiosenne kwiaty". Dzieci za przepiękne prace konkursowe zostały nagrodzone. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę w postaci kolorowej kredy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w konkursie.

8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim Paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

14 lutego 2019r. nasze przedszkole odwiedził Mistrz Świata, Europy i Polski w dyscyplinie freestyle football Paweł Skóra, który zaprezentował swoje umiejętności przed liczną publicznością. Dzieci uważnie obserwowały żonglerskie triki, a także same uczestniczyły w zabawach z piłką. Bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Dnia 13.02.2019r. "Żabki" i "Pszczółki" pojechały do Kina "Szarotka" w Krobi na przedstawienie teatralne pt. ,,Zośka, Piraci i wielka draka". To klasyczna historia o piratach pokazana w nieklasyczny sposób. Zosia bardzo pragnie zostać piratką. Niestety nikt nie traktuje jej marzenia poważnie. Nawet jej brat razem ze swoimi kolegami wyśmiewa się z jej pomysłów. Chcąc udowodnić, że bycie piratem nie jest zarezerwowane tylko dla chłopców, Zosia wyrusza w piracką podróż. Jaka wyszła z tego draka - o tym dowiedziały się dzieci, towarzysząc Zosi w jej morskich przygodach i zmaganiach. Był to spektakl o sile marzeń i odwadze w ich realizacji. Pokazywał, że warto wierzyć w siebie i spełniać nawet najśmielsze marzenia - jeśli jest się odważnym i wytrwałym, wtedy wszystko jest możliwe. Chcieć znaczy móc i to naszym młodym widzom pokazała Zośka. Bohaterowie uczyli też otwartości i tolerancji a zakończenie przedstawienia pokazało, że „chłopięce” zabawy nie są zarezerwowane wyłącznie dla chłopców - dziewczyny też mogą bawić się samochodami i chodzić po drzewach. A co najważniejsze – mogą być prawdziwymi Piratkami!

Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, jeżdżąc na sankach, rzucając śnieżkami do siebie, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

Podczas cyklu zajęć „W dawnych czasach” dzieci sześcioletnie szczególnie zainteresowały się zagadnieniem erupcji wulkanu. Dzieci stawiały mnóstwo pytań: Co to są wulkany? Jak powstają ? Dlaczego wybuchają? … Oglądaliśmy również prezentację, z której dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat wulkanów, miejsc i przyczyn ich powstawania, kiedy wybuchają i co z nich się wydobywa. Zainspirowało to nas do zrobienia naszego wulkanu. Zaczęliśmy od wykonania stożka obłożonego papierem w środek którego włożyliśmy słoik. Następnie przygotowaliśmy: ocet, sodę, farbę, wodę oraz płyn do naczyń. Dzieci wymieszały ocet z farbą, następnie połączyły sodę z wodą oraz płynem do naczyń i wlaliśmy tę mieszankę do słoika. Do „wybuchu” doszło kiedy do mieszanki z sodą dzieci wlały ocet. Przez „krater” zaczęła wydobywać się piana, nasza lawa, która zalała niemal całą tacę. Eksperyment powiódł się! Zrobienie domowego wulkanu nie nastręcza żadnych trudności a jest naprawdę efektowne! Była to również okazja do przybliżenia dzieciom zawodu laboranta oraz nazw przyrządów, które wykorzystuje on w swej codziennej pracy.

W związku z omawianą tematyką dzieci 6- letnie z grupy Zajączki odwiedziły salon fryzjerski, aby przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki. Przedszkolaki wraz z wychowawczynią i p. Marzanną Galeją udały się w piątkowe przedpołudnie do salonu Studio Fryzur Julia Matyla. Panie przyjęły dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiedziały o swojej pracy. Pokazały urządzenia i przybory służące do pielęgnacji i stylizacji włosów, odpowiedziały wyczerpująco na wszystkie pytania zadane przez przedszkolaków. Chłopcy i dziewczynki z zaciekawieniem oglądali paletę z kolorowymi pasemkami włosów, duże pojemniki z szamponami i odżywkami i inne środki ułatwiające czesanie. Mieli również możliwość podglądania sposobu mieszania farby do koloryzacji włosów. Na koniec wizyty panie fryzjerki wyczarowały na głowach przedszkolaków przepiękne fryzury. Wycieczka do salonu fryzjerskiego była świetną okazją do utrwalenia wiadomości na temat pracy fryzjera, które dzieci zdobyły w przedszkolu.
Dziękujemy serdecznie pani Julii Matyli za ciekawą lekcję i miłe przyjęcie.

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”.  Na balu obok księżniczek, wróżek, rycerzy, policjantów, strażaków, ratowników medycznych, muszkieterów, piratów czy żołnierzy - komandosów, pojawiły się postaci z ulubionych bajek Czerwony Kapturek, Syrenka, Kot w Butach.Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja – pana Bartka, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką.Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce –  przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i konkursami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych - chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych balowych strojów oraz słodkiego poczęstunku.

21 marca dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych - uroczyście powitały nową porę roku Wiosnę, zaś pożegnały Zimę. Barwnym korowodem przemaszerowały ulicami naszego Pępowa wołając „Wiosno przyjdź - Zimo odejdź!" oraz śpiewając wiosenne piosenki.

Już po raz III na pępowskiej scenie wystąpili Przedszkolacy by wziąć udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie. Nie był to konkurs a przegląd, każde dziecko wykonujące kolędy lub utwory świąteczne otrzymywało upominki za występ. Przegląd rozpoczął się od występu Ślimaczków przygotowanych przez p. Martę Hudzińską. Dla wielu z nich był to sceniczny debitu, bowiem dzieci mają 3-4 latka. Druga przedszkolna grupa to, Motylki p. Hanny Wabińskiej, które wykonały kolędę Do szopy, hej pasterze oraz Świąteczne aniołki. Swój talent wokalny zaprezentowały Żabki p. Anity Basty – Nowak, w utworze Przylecieli aniołowie. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za kibicowanie i wspieranie występujących.

 

 

Dnia 13 grudnia 2018r. dzieci z grupy Jeżyki wraz z paniami B. Kaczmarek i M. Galeją wybrały się do Urzędu Pocztowego w Pępowie. Celem wizyty było poznanie „od kuchni” pracy na poczcie, a więc zakresu świadczonych tam usług oraz wyrobienie szacunku do pracy ludzi różnych zawodów. Sześciolatki zapoznały się z wyglądem pomieszczeń poczty, jej logo, wyposażeniem i różnymi urządzeniami: półką na listy i paczki, skrzynką pocztową, wagami, workami na listy i pieniądze, pieczątkami oraz regałami na kartki i czasopisma. Dzieci wzbogaciły swoje słownictwo związane z tą instytucją, np. awizo, telegram, przesyłka. Utrwaliły znajomość swojego adresu zamieszkania i adresu przedszkola. Poznały drogę listu od nadawcy do adresata oraz potrzebną, choć trudną i odpowiedzialną pracę listonosza i innych pracowników poczty.
Ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia milusińscy mieli okazję nakleić znaczki i wrzucić do skrzynki pocztowej kartki ze świątecznymi życzeniami, które napisała i zaadresowała pani. Ta czynność dostarczyła im wiele radości i zadowolenia.
Wycieczka była bardzo interesująca, szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz byli w tym urzędzie. Sześciolatki wracały zadowolone, że poznały wiele „tajemnic” poczty, o których nie miały pojęcia.
Pani „w okienku” pocztowym serdecznie dziękujemy, że mimo dużego przedświątecznego ruchu, znalazła czas, by przekazać nam wiele wiadomości o swoim zakładzie pracy.

Dzieci z dwóch grup przedszkolnych: "Żabki" i "Ślimaczki" na początku grudnia, wybrały się do pobliskiego salonu fryzjerskiego. Miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjera, a także zapoznać się z wyposażeniem salonu fryzjerskiego. Dzieci obserwowały i zadawały mnóstwo pytań. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga siły i cierpliwości. Na zakończenie spotkania Pani Julia wszystkim dzieciakom zrobiła nowe fryzury. Wizyta sprawiła dzieciom wiele radości, wzbogaciła je o nowe doświadczenia i wiadomości. Dziękujemy za bardzo serdeczne i miłe spotkanie.

Dnia 11.12.2018 Wszyskie grupy z przedszkola obejrzały spektakl „Królewna Śmieszka”, który przedstawił Teatrzyk „POMPON”. Przedstawienie przypadło dzieciom do gustu, nawiązywało ono do bieżącej tematyki świątecznej. Poznaliśmy historię tytułowej Śmieszki, jej przyjaciela - renifera oraz Złej Królowej. Mogliśmy tez aktywnie uczesniczyc w przedstawieniu, co widac na załączonych zdjęciach. 

W piątek 7 grudnia 2018r. dzieci z grupy Żabek odwiedziły tatusia Kevina, który jest kucharzem i prowadzi własną restaurację PIANOFORTE. Kucharz zaproponował wspólne wykonanie pizzy. Dzieci poznały produkty oraz przybory i urządzenia dzięki, którym można było wykonać pyszną pizzę. Gdy ciasto było zrobione, każdy własnoręcznie mógł je podrzucać. Dzieci, oprócz wiedzy kulinarnej, utrwaliły sobie zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Sami nałożyli na pizzę ulubione składniki. Gdy pizze znalazły się już w piecu, dzieci mogły przyglądać się jak kucharz wykonuje inne dania. Przedszkolacy dowiedzieli się również jak należy przyjmować zamówienia od klienta. Po krótkiej lekcji nadszedł czas na wypieczoną, pachnącą, smaczną pizzę. Kulinarne spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.

Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu MATYLA -  właścicielom restauracji PIANOFORTE, za gościnność i poświęcony nam czas.

Mikołajkowych niespodzianek 6 grudnia 2018r. nie było końca. Po cudownej wizycie Świętego Mikołaja, całym przedszkolem udaliśmy się do Gminnego Ośrodka Kultury w Pępowie na przedstawienie mikołajkowe pt. "Kraina lodu". Dziękujemy bardzo serdecznie za zaproszenie.

6 grudnia 2018r., do przedszkolaków zawitał Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci już od dawna z niecierpliwością czekały na jego przybycie. Kiedy wszedł do naszego przedszkola na twarzach naszych milusińskich pojawił się bardzo szeroki uśmiech. Mikołaj przywitał wszystkie dzieci i po wspólnej rozmowie z dziećmi rozdał im prezenty. Na koniec spotkania zrobiono wspólne fotografie z Świętym Mikołajem. Paczuszki otrzymane od Świętego Mikołaja dostarczyły dzieciom wiele radości oraz rozbudziły ciekawość poznawczą dotyczącą ich zawartości. Spotkanie z naszym gościem było miłą przygodą, a także nadzieją na kolejne spotkanie. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.

Nie zabrakło również Świętego Mikołaja od Rady Rodziców, który tego samego dnia przybył do dzieci. Za przepyszne czekoladki serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free