„Bo weterynarz to lekarz dla zwierząt
On ich choroby doskonale zna
Zbada słuchawkami, lekarstwa zapisze
A kiedy trzeba, nawet zastrzyk da”
 

05 czerwca 2019 r. dzieci z grupy „Zajączki” wraz z opiekunkami wybrały się na spacer do gabinetu weterynaryjnego pani Eweliny Mareckiej. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie opiekuńczych postaw w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.
Pani Ewelina opowiedziała dzieciom o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych. Przedszkolaki poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia przychodni, mogły wraz z panią weterynarz zbadać krew pieska i obejrzeć płytki krwi pod mikroskopem. Na zakończenie dzieci podziękowały za wizytę i słodkie upominki, które otrzymały od pani Eweliny, wręczając właścicielce przychodni dyplom. 
            Po wizycie w przychodni weterynaryjnej udaliśmy się na sąsiednie podwórko 
– rodziców Kasi Wierzyk. Zostaliśmy zaproszeni przez jej mamę, która w imieniu rodziców zakupiła dla dzieci lody - prezent z okazji Dnia Dziecka. Piknik na trawie i tarasie był wspaniałym dopełnieniem naszego spaceru. Zadowoleni i posileni, wróciliśmy 
do przedszkola.
            Dziękujemy pani Ewelinie Mareckiej za ciekawą lekcję oraz pani Anecie Wierzyk za miłe przyjęcie.

31 maja w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Przyszliśmy do przedszkola ubrani na kolorowo. Każda grupa miała przydzielony swój kolor. Weseli, z papierowymi owocami i warzywami na patykach wyruszyliśmy ulicami Pępowa na „Happening Zdrowia”. Po powrocie do przedszkola czekały inne atrakcje - bańki mydlane oraz słodycze. Wesoła zabawa i dobry humor towarzyszył nam przez cały dzień.

28 maja odbyły się zajęcia dla dzieci, które od września rozpoczną przygodę z przedszkolem. Podczas zajęć adaptacyjnych dzieci wspólnie z rodzicami (opiekunami) poznały wychowawczynie. Zapoznały się też z pomieszczeniami przedszkolnymi i zabawkami. W sali rodzice z przyszłymi przedszkolakami spędzili czas na wesołej zabawie. Każdy nowy przedszkolaczek ☺ wychodził ze sali z uśmiechem na buzi i kolorowym balonikiem. Do zobaczenia ☺.

Troje sześciolatków z oddziałów przedszkolnych wzięło udział w tym cyklicznym konkursie. Byli to : Julia Chlebowska, Natalia Waleńska oraz Kacper Piotrowiak. Dnia 17 maja 2019 roku na scenie kina Szarotka w Krobi zaśpiewali piosenki z repertuaru zespołu Dwa plus Jeden, Fasolki i Natalii Kukulskiej. Wybór utworów nie był przypadkowy, bo tegoroczne zmagania przedszkolaków przebiegały pod hasłem „Piosenki moich rodziców”. Wokalne popisy 26 dzieci wywołały wśród wielu osób na widowni miłe wspomnienia oraz gromkie brawa publiczności. Wykonanie piosenek „Iść w stronę słońca” (Julia Chlebowska) oraz „Zuzia, lalka nieduża” (Natalia Waleńska) zostało wyróżnione przez jury. Kacper bardzo ładnie zaśpiewał „Moją fantazję”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.
Małym wokalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

W związku z Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, przedszkolaki z grupy Zajączki zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką oraz przybliżenie im zawodu bibliotekarza. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania. Pani Emilia Tworkowska przeczytała im fragment książki o dzieciństwie Juliana Tuwima oraz wiersz „Lokomotywa” Zadaniem sześciolatków było dokładne zapamiętanie co było przewożone w kolejnych wagonach opisanych w wierszu. Następnie dzieci rysowały towary przewożone w wagonach.Żegnając się dzieci zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.

    Serdecznie dziękujemy pani Marioli Szelągowskiej i pani Emilii Tworkowskiej za wspaniale zorganizowane zajęcia oraz za budzenie zainteresowania książką i upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Dnia 9 kwietnia 2019r.  sześciolatki z grupy Jeżyki pojechały autokarem na wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego państwa Jamrożych w Magdalenkach. Była to zarazem wizyta u naszego kolegi z przedszkola Adriana. Celem wycieczki było poznanie życia na wsi, zwierząt hodowanych w gospodarstwie oraz pracy rolnika.

Przywitano nas bardzo miło  i zaproszono do wspólnego oglądania wyspecjalizowanego gospodarstwa rolnego prowadzącego produkcję trzody chlewnej. Zanim jednak weszliśmy do pomieszczeń inwentarskich, każdy uczestnik musiał założyć na buty ochraniacze i przejść po macie dezynfekcyjnej. Najbardziej dzieciom spodobały się małe prosiątka na porodówce. Pani Monika, właścicielka gospodarstwa, opowiadała o swojej pracy i opiece nad zwierzętami. Państwo Jamrożych rozbudowują swoje przedsiębiorstwo. Mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesną chlewnię w trakcie budowy. Tata Adriana pokazał nam   cały park maszynowy. Obok bardzo nowoczesnych maszyn, przedszkolaki mogły zobaczyć te używane dawniej. Nie zabrakło  pytań dotyczących  do czego służą.  Jednak największą atrakcją była możliwość wejścia do dużego ciągnika i zobaczenia go z bliska. Z wielką uwagą  oglądały gołębnik i słuchały informacji o sukcesach gołębi pocztowych hodowanych przez gospodarza. To jego hobby. Na zakończenie wizyty gospodarze przygotowali dla nas słodki poczęstunek.

Wróciliśmy do przedszkola w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie  w pamięci dzieci.
          Serdecznie dziękujemy państwu Jamrożym  za miłe przyjęcie i poświęcony czas. Życzymy Im dużo  zdrowia i sił do pracy!  

 

W związku z udziałem przedszkolaków w programie „Przedszkole Młodych Patriotów” dzieci z grup: Biedronek, Motylków, Pszczółek, Ślimaczków i Żabek wykonały plakty nawiązuje do 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prace zaprezentowano na wspólnym apelu, który zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego.
Dodatkowo, przez cały tydzień organizowane były zajęcia o tematyce Naszej Ojczyzny – Polski, oraz Mojej Małej Ojczyzny – Pępowa. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w zajęciach i wykonały wykonywały szereg prac plastycznych.

Biedronki:

Motylki:

Pszczółki:

Żabki:

Propagując ideę czytelnictwa oraz miniony Międzynarodowy Dzień Książki, dzieci z przedszkola w Pępowie wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Gminnej Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

W związku z realizacją programu ,,Przedszkole młodych patriotów” w kwietniu dzieci z grup 6 latków zastanawiały się kim jest patriota, czym kieruje się w swoim życiu i jak postępuje. Punktem wyjścia do naszych rozmów były zbliżające się święta majowe. Dzieci 
z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Po wielkiej “burzy mózgów” przedszkolaki przystąpiły do tworzenia wspólnego Kodeksu Postaw Patriotycznych. Wybierały zapisane wcześniej zasady postaw patriotycznych i dobierały do nich zdjęcia i ilustracje przedstawiające postawy patriotyzmu, symbole narodowe oraz postacie związane z Polską. 

            Przedszkolaki wspólnie zadecydowały, że prawdziwy patriota:

- zna symbole narodowe

- zachowuje właściwą postawę w trakcie

 - pamięta o bohaterach narodowych

- wywiesza flagę w święta państwowe

- obchodzi święta narodowe

- zna historię swojego kraju

- posługuje się poprawną polszczyzną

- wie, że Polska  należy do Unii Europejskiej

- odkrywa swoją „małą ojczyznę”- kocha Pępowo!

- dba o środowisko naturalne

- kulturalnie kibicuje

a przede wszystkim KOCHA POLSKĘ!

Powstały w ten sposób Kodeks Postaw Patriotycznych powiesiliśmy na gazetce na szkolnym korytarzu.

Od kilku dni w przedszkolu królowały kurczaczki, baranki i pisanki – wszędzie panował świąteczny nastrój. Jak co roku na kilka dni przed Wielkanocą do naszego przedszkola miał zawitać „Zajączek Wielkanocny” i w tajemniczy sposób zostawić dla przedszkolaków smakołyki. We wtorek od samego rana dzieci z niecierpliwością wypatrywały za oknami długo oczekiwanego gościa. Po śniadaniu zostawiliśmy koszyczki koło drzew i poszliśmy na spacer szukać śladów zajączka. Po powrocie przedszkolaki z wielką radością i wypiekami na twarzy szukały słodyczy zostawionych przez Zajączka Wielkanocnego. Był to wspaniały, pełen wrażeń dzień. Za rok również będziemy czekać na niego z niecierpliwością.
Do zobaczenia, Zajączku! I dziękujemy za słodycze!

   W dniu 03.04.2019 r. dzieci sześcioletnie wraz z opiekunkami pojechały do Poznania na spektakl pt.: „Calineczka”. Była to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena przygotowana dla dzieci przez poznański Teatr Animacji.
   Historia maleńkiej Calineczki, którą spotyka moc niezwykłych przygód zainteresowała przedszkolaków. Przedstawienie wprowadziło małych widzów w zaczarowany świat pełen fantastycznych postaci, muzyki, tańca i kolorów. Wartka akcja, ciekawe dialogi oraz barwne kostiumy i animacje sprawiły, że dzieci nie nudziły się i z zachwytem oglądały przedstawienie.
   Po przedstawieniu, spacerowym krokiem uczestnicy wycieczki przeszli na Stary Rynek. Tam z niecierpliwością wyczekiwali aż zegar wybiję południe… Wreszcie się pojawiły- wyczekiwane poznańskie koziołki! Dzieci skrupulatnie i głośno liczyły ile razy koziołki się „trykały’. Gdy koziołki ponownie schowały się w bramce ratuszowej wieży, my wróciliśmy do autokaru, by ruszyć w drogę powrotną do Pępowa.

8 kwietnia 2019r. "Motylki", "Żabki", "Biedronki", "Pszczółki" i "Ślimaczki" zagościły w stajni u Państwa Matyla. Dzieci zobaczyły tam boksy, konie i kucyki, pomagały w karmieniu kucyków, a niektóre po raz pierwszy na nich usiadły. Następnie udaliśmy się obejrzeć dziki. Wycieczka była wspaniała, dzieci szczęśliwe, wszystkim dopisywał humor. To była bardzo przyjemna wycieczka, którą długo będziemy pamiętać. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom Kevina za lekcję pokazową, miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.

W środę 3 kwietnia przedszkolna społeczność obchodziła Dzień Patrona – Jana Pawła II. Wspólne świętowanie wszyscy rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej o życiu Jana Pawła II, które było wzruszającym wspomnieniem Jego osoby, a jednocześnie podkreśleniem, jak ważne miejsce w sercu Papieża Polaka zajmowały dzieci. Przedszkolaki zaśpiewały radosne piosenki o Ojcu Świętym oraz Jego ulubioną pieśń oazową „Barkę”. Następnie udaliśmy się pod popiersie Jana Pawła II, gdzie zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za naszego patrona.

Grupa przedszkolna MISIE 27.03.2019r. gościła tatę Julka – pana Radosława Ratajczaka, który zajmuje się fotrografią. Pan Ratajczak zaprezentował profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dzieci mogły również obejrzeć stary aparat fotograficzny, który nasz gość przyniósł ze sobą. Bardzo miło spędziliśmy czas na rozmowie. Przedszkolaki mogły również wcielić się w rolę fotografa. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły dyplom, podziękowały za interesujące spotkanie i przybliżenie dzieciom zawodu fotografa.

Przedszkolaki z grupy Zajączki odwiedziły ogrodnictwo Państwa Chudzińskich, rodziców Adriana, aby w naturalnych warunkach przyswoić wiedzę dotyczącą rozwoju i uprawy kwiatów. Opowieści pani Moniki były bardzo ciekawe i przedstawiały wszystkie czynniki niezbędne roślinom do właściwego wzrostu. Nie ma to jak żywa lekcja przyrody w otoczeniu naturalnych warunków wzrostu roślin - szklarnia, korytka i sadzonki kwiatów. Dzieci poznały kolejne etapy wzrostu bratków - od ziarenka do pięknie kwitnącego kwiatka. Było również zadanie matematyczne - policzenie ile kolorów bratków znajduje się w hodowli. Sześciolatki poradziły sobie z tym zadaniem w mig!
Dziękujemy Państwu Chudzińskim za miłe przyjęcie i za prezent - przepiękne kwiatki, które trafiły na parapet w naszej sali.

Dnia 18.03.2019r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. "Wiosenne kwiaty". Dzieci za przepiękne prace konkursowe zostały nagrodzone. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę w postaci kolorowej kredy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w konkursie.

8 MARCA to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim Paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

14 lutego 2019r. nasze przedszkole odwiedził Mistrz Świata, Europy i Polski w dyscyplinie freestyle football Paweł Skóra, który zaprezentował swoje umiejętności przed liczną publicznością. Dzieci uważnie obserwowały żonglerskie triki, a także same uczestniczyły w zabawach z piłką. Bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Dnia 13.02.2019r. "Żabki" i "Pszczółki" pojechały do Kina "Szarotka" w Krobi na przedstawienie teatralne pt. ,,Zośka, Piraci i wielka draka". To klasyczna historia o piratach pokazana w nieklasyczny sposób. Zosia bardzo pragnie zostać piratką. Niestety nikt nie traktuje jej marzenia poważnie. Nawet jej brat razem ze swoimi kolegami wyśmiewa się z jej pomysłów. Chcąc udowodnić, że bycie piratem nie jest zarezerwowane tylko dla chłopców, Zosia wyrusza w piracką podróż. Jaka wyszła z tego draka - o tym dowiedziały się dzieci, towarzysząc Zosi w jej morskich przygodach i zmaganiach. Był to spektakl o sile marzeń i odwadze w ich realizacji. Pokazywał, że warto wierzyć w siebie i spełniać nawet najśmielsze marzenia - jeśli jest się odważnym i wytrwałym, wtedy wszystko jest możliwe. Chcieć znaczy móc i to naszym młodym widzom pokazała Zośka. Bohaterowie uczyli też otwartości i tolerancji a zakończenie przedstawienia pokazało, że „chłopięce” zabawy nie są zarezerwowane wyłącznie dla chłopców - dziewczyny też mogą bawić się samochodami i chodzić po drzewach. A co najważniejsze – mogą być prawdziwymi Piratkami!

Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, jeżdżąc na sankach, rzucając śnieżkami do siebie, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

Podczas cyklu zajęć „W dawnych czasach” dzieci sześcioletnie szczególnie zainteresowały się zagadnieniem erupcji wulkanu. Dzieci stawiały mnóstwo pytań: Co to są wulkany? Jak powstają ? Dlaczego wybuchają? … Oglądaliśmy również prezentację, z której dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat wulkanów, miejsc i przyczyn ich powstawania, kiedy wybuchają i co z nich się wydobywa. Zainspirowało to nas do zrobienia naszego wulkanu. Zaczęliśmy od wykonania stożka obłożonego papierem w środek którego włożyliśmy słoik. Następnie przygotowaliśmy: ocet, sodę, farbę, wodę oraz płyn do naczyń. Dzieci wymieszały ocet z farbą, następnie połączyły sodę z wodą oraz płynem do naczyń i wlaliśmy tę mieszankę do słoika. Do „wybuchu” doszło kiedy do mieszanki z sodą dzieci wlały ocet. Przez „krater” zaczęła wydobywać się piana, nasza lawa, która zalała niemal całą tacę. Eksperyment powiódł się! Zrobienie domowego wulkanu nie nastręcza żadnych trudności a jest naprawdę efektowne! Była to również okazja do przybliżenia dzieciom zawodu laboranta oraz nazw przyrządów, które wykorzystuje on w swej codziennej pracy.

Więcej artykułów…

  1. Zajączki u fryzjera
©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free