„Pamiętamy” - 77. rocznica egzekucji w Krobi

76 lat temu, 21 października 1939 r. mieszkańcy Krobi byli świadkami masowego mordu dokonanego przez niemieckich okupantów na ludności cywilnej. Od kul plutonu egzekucyjnego zginęło wówczas 15 mieszkańców Krobi i okolic, w tym 3 mieszkańców naszej gminy: Feliks Poprawa, Walenty Walczak i Jan Szczurny! Od wielu lat na krobskim rynku w rocznicę tych dramatycznych wydarzeń organizowane są uroczystości, których celem jest przywrócenie pamięci o ofiarach niemieckiego terroru. W tym roku po raz trzeci uczestniczyła w nich również delegacja z naszej szkoły. Busikiem pojechaliśmy do kościoła w Krobi, gdzie nasz poczet sztandarowy (Julia Waleńska, Wiktoria Mierzyńska i Fryderyk Maciejewski) dołączył do szeregu pocztów sztandarowych biorących udział w uroczystości. Po mszy św. nastąpił przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych spod kościoła pod pomnik ofiar egzekucji. Tam miała miejsce krótka manifestacja patriotyczna, w której uczestniczyła również delegacja naszej szkoły (B. Chorała, N. Malcherek i M. Wojtkowiak) pod opieką p. M. Bigaj i p. A. Wojciechowskiej, składając wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary egzekucji w Krobi. Następnie obejrzeliśmy niezwykły montaż multimedialny „Pamięci synów krobskiej i pępowskiej ziemi” przygotowany przez uczestników projektu „Ocalić od zapomnienia”. W ramach rocznicowych uroczystości nasza delegacja wzięła również udział w premierowym pokazie w kinie „Szarotka” filmu dokumentalnego „Byli Polakami” ukazującego historię rozstrzelania mieszkańców Krobi i okolic.