„Dietetyczne” spotkanie.

28 listopada 2014 r. grupa uczniów z Koła Zainteresowań „To i owo” miała okazję spotkać się z Panią Aliną Szelągowską, farmaceutką i dietetykiem. Spotkanie to miało na celu wyrobienie w uczestnikach właściwych postaw i nawyków żywieniowych, gdyż większość z uczniów odżywia się niezbyt prawidłowo. Spora część dzieci przychodzi do szkoły nie tylko bez drugiego śniadania, ale nawet nie jedząc podstawowego posiłku jakim jest pierwsze śniadanie. Niewielu uczniów je owoce i warzywa i stąd zrodził się pomysł, aby zaprosić kompetentną osobę, która uświadomi młodym ludziom, że dbanie o własne zdrowie rozpoczyna się od przestrzegania zasad zdrowego żywienia.

Nasze spotkanie podzielone było na dwie części. Najpierw pani dietetyk wygłosiła prelekcję na temat zdrowego odżywiania się. Zaprezentowała film, w którym jasno i zrozumiale pokazano zasady racjonalnego odżywiania się oraz opisano piramidę zdrowego żywienia a także sposoby doboru wartościowych produktów żywnościowych w żywieniu uczniów. Zwrócono w nim szczególną uwagę na istotę spożywania pierwszego i drugiego śniadania. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się  ciekawych rzeczy o najzdrowszych produktach niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu, o kaloriach i ile wody dziennie potrzebuje organizm człowieka.

Po obejrzeniu filmu nastąpiła druga część spotkania, która miała charakter praktyczny. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna przygotowywała pyszne, zdrowe i odżywcze kanapki z warzywami, natomiast druga, smaczne sałatki owocowe.

Po zakończeniu „dietetycznego” spotkania, uczestnicy ze smakiem zjedli przygotowane przez siebie frykasy. Na zakończenie, pani dietetyk pochwaliła wszystkich za aktywny udział w zajęciach i wręczyła każdemu uczestnikowi drobny upominek. Podkreśliła raz jeszcze, jak ważne w życiu człowieka są prawidłowe nawyki żywieniowe i poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie.