Koncert w rytmach flamenco

W piątek, 20 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie muzycznym pt. „Świat muzyki flamenco zorganizowanym przez Łódzkie Biuro Koncertowe WIRTUOZ.

Kwartet muzyczny, który wystąpił w składzie: Agnieszka Izydorczyk – taniec, Michał Izydorczyk – gitara klasyczna, Jarosław Czajczyński – gitara klasyczna i Piotr Muszyński – instrumenty perkusyjne, wprowadził słuchaczy w rytm flamenco.

Dzieci poznały najpierw historię flamenco. Dowiedziały się, że jest to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów i obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji (Hiszpania), i tam do dziś można oglądać jego wykonanie.

Artyści zaprezentowano również instrumenty muzyczne charakterystyczne dla tego rodzaju muzyki: gitarę flamenco i gitarę klasyczną. Rytm wybiją zarówno tańczący, jak i śpiewacy przez: uderzenia dłońmi (klaskanie), pstrykanie palcami, uderzenia otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy (tzw. cajón) i za pomocą kastanietów. Podczas koncertu wystąpiła tancerka, prezentując dynamiczny, pełen ekspresji taniec z kapeluszem, chustą i wachlarzami. Niewątpliwą wartością pokazu było włączanie uczniów do wspólnej zabawy. Nauka tańca, próba gry na instrumentach muzycznych oraz konkurs muzyczny „Jaka to melodia” wywoływały aplauz widowni. Miłym uzupełnieniem były drobne upominki w postaci naklejek.