Gimnazjum w Pępowie uczestnikiem projektu Make a Step

Właśnie na taką praktykę przybyli do Poznania m.in. Chinka Tracey studiująca w Australii i Brazylijczyk Caio, zdolni i tryskający energią młodzi ludzie, otwarci, sympatyczni, władający językiem angielskim, gotowi do dzielenia się wiedzą i uczenia się od nas polskiej kultury.

Jesienią zgłosiliśmy nasze gimnazjum do udziału w projekcie. Wybraliśmy jeden z proponowanych terminów, ustaliliśmy harmonogram działań i czekaliśmy na realizację.

Oczekiwani praktykanci przybyli do Pępowa w niedzielę, 19 stycznia br. Warsztaty trwały w szkole od poniedziałku do czwartku (20-23 stycznia 2014). Uczestniczyło w nich trzydziestu gimnazjalistów, a praca przebiegała w dwóch grupach. Udział w warsztatach miał w naszej szkole charakter nagrody dla uczniów, którzy osiągają z języka angielskiego najwyższe oceny.

Każdy dzień rozpoczynał się od „Energizera” czyli rozgrzewki w formie zabawy. Pierwszego dnia warsztaty miały charakter integracyjny. Uczestnicy przedstawili swoje oczekiwania, dokonali autoprezentacji i zajęli się sprawą tolerancji. Wolontariusze zapoznali naszych uczniów z życiem w Chinach i Brazylii. Przygotowali ciekawe prezentacje na temat swoich krajów. Zajęcia przebiegały w kontekście problemów Trzeciego Świata, zanieczyszczenia środowiska, technologii przyszłości. Wolontariusze uczyli gimnazjalistów tworzenia nieszablonowych autoprezentacji, globalnego myślenia i lokalnego działania. Proponowali uczniom wyobrażanie sobie siebie w roli lidera.

W czasie wolnym nasi goście chętnie udali się na wycieczkę po Pępowie. W Urzędzie Gminy uczestniczyli w spotkaniu z wójtem Stanisławem Krysickim. Poznali też inspektor oświaty - Marię Stachowiak. Zwiedzili kościół parafialny, oprowadzani przez ks. kan. Henryka Szwarca. Spędzali popołudnia w rodzinach uczniów. Gimnazjaliści zaprosili Tracey i Caio na karnawałową dyskotekę.

Projektem w szkole opiekowała się Monika Krajka – lider Zespołu  nauczycieli języka angielskiego, która mogła liczyć na pomoc pań: Magdaleny Kulińskiej, Sylwii Grzelczak i Agnieszki Zielińskiej. O przygotowanie pamiątkowych fotografii zadbał Paweł Andrzejewski.

Dzięki warsztatom nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o świecie i  wielokulturowości. Mogli podszkolić język angielski w codziennej praktyce, ponieważ wszystkie zajęcia  były realizowane w języku angielskim. Poza tym, warsztaty stanowiły niecodzienną okazję do poznania wyjątkowych ludzi, uczenia się od nich  i dzielenia się z nimi naszą polską kulturą.

Bardzo dziękuję Radzie Rodziców za poparcie i wsparcie inicjatywy skorzystania z projektu Make a Step.

Cyryla Krajka

Dyrektor Zespołu Szkół SPiG