Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W piątek, 1 marca 2024 r. w holu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", dla uczniów klas VI - VIII. Członkowie koła teatralnego zaprezentowali sylwetki kilku żołnierzy niezłomnych: rotmistrza W. Pileckiego, ppłk. Ł. Cieplińskiego, mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora, mjr. Z. Szendzielarza ps. Łupaszka i sanitariuszki jego oddziału - Danuty Siedzikówny "Inki" oraz ostatniego "wyklętego" - Józefa Franczaka ps. Lalek. Recytacja utworu K. K. Baczyńskiego "Byłeś jak wielkie stare drzewo, narodzie mój" w wykonaniu Zosi Piniewskiej i Mai Kaczmarek spajała teksty poświęcone żołnierzom niezłomnym w spójną całość. Niezwykłą atmosferę tworzyły też wykorzystane podczas apelu piosenki m.in. rapera "Tadka". W finałowej recytacji "Przesłania Pana Cogito" Z. Herberta, Igę Ratajczak wsparła Maja Jankowiak, grając na keybordzie fragmenty utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku". Na koniec widzowie obejrzeli prezentację absolwentki pępowskiej szkoły, Michaliny Chudzińskiej, na temat losów NSZ i Brygady Świętokrzyskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzeniu oprawy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole: paniom L. Muszyńskiej i A. Adamek za wykonanie okolicznościowej wystawy, panom T. Jarusowi i Zbyszkowi Waleńskiemu za pomoc techniczną, a p. Pawłowi Andrzejewskiemu za udokumentowanie apelu.