Biskupiański Gościniec w Domachowie

W dniach 19 i 20 grudnia uczniowie klasy 1c oraz grup „Misiów”, „Zajączków” oraz „Jeżyków” wybrały się do Domachowa gdzie mieści się Biskupiański Gościniec.

Zwiedzający zostali powitani przez Pana Krzysztofa Polowczyka oraz Panią Beatę Kabałę, którzy byli ubrani w tradycyjne stroje biskupiańskie. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania najstarszego kościoła drewnianego w Polsce. Podziwialiśmy piękne freski odkryte przez konserwatorów zabytków. Data powstania kościoła datowana jest na 1369 rok. Po zwiedzaniu drewnianej budowli udaliśmy się do Goscińca Biskupiańskiego gdzie odbyły się warsztaty ABC folkloru. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Mogły przymierzyć stroje biskupiańskie. Przy akompaniamencie dud oraz skrzypiec dzieci wykonały piosenkę biskupiańską „Spadł z pieca gołąbek”. W czasie wizyty był czas na poczęstunek pysznym ciastem drożdżowym. Uczestniczyliśmy również w warsztatach zdobienia drewnianych bombek. Dzieci zobaczyły słynne stroje biskupińskie i dowiedziały się sporo o tradycjach tego sąsiadującego z ziemią pępowską regionu.