Rogalin w barwach jesieni

W ostatnim dniu października 2023r. uczniowie klasy 1c wybrali się na wycieczkę do Rogalina w ramach realizowanego projektu "Z kulturą mi do twarzy”. Celem wyjazdu było zwiedzenie niezwykłego kompleksu pałacowego, spacer po pobliskim ogrodzie i parku oraz poznanie imponujących zbiorów rogalińskiej galerii malarstwa.

Aby zrealizować zamierzone cele dzieci wzięły udział w zajęciach przygotowanych i profesjonalnie przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu – Oddział w Rogalinie. Pierwsze zajęcie to aktywne zwiedzanie z przewodnikiem siedziby rodowej Raczyńskich. Dzieci poznawały dawnych właścicieli rezydencji, rozpoznawały funkcje pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach. Poznawały pałacowe zakamarki i sekrety. Kolejne zajęcia miały charakter warsztatowy. Zaczynały się w galerii obrazów, gdzie prowadząca zwracała szczególną uwagę na podstawowe pojęci z zakresu koloru. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było stworzenie własnej kompozycji z użyciem barwników.

Nie mogło oczywiście zabraknąć spaceru po cudownie wybarwionym jesiennie rogalińskim parku i podziwiania sędziwych dębów - pomników polskiej przyrody.

Był czas na wspólne spotkanie przy stole i swobodne obcowanie z naturą.

Dzieci podczas tego wyjazdu były zainteresowane, aktywne i zainspirowane do poznawania i podziwiania ojczystego dziedzictwa kulturowego.