I Gminny Konkurs Historyczny Bohaterowie „Mrocznego czasu” rozstrzygnięty.

W październiku 2023 roku uczniowie obu szkół podstawowych działających na terenie gminy Pępowo wzięli udział w I Gminnym Konkursie Historycznym Bohaterowie „Mrocznego czasu”, przybliżającym postacie związanych z ziemią pępowską bohaterów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej z rąk oprawców niemieckich i sowieckich. Opowiada o nich książka „Mroczny czas. Losy mieszkańców gminy Pępowo w czasie II wojny światowej”, na którą złożyły się 93 rodzinne relacje zebrane przez uczniów, a obecnie już absolwentów pępowskiej szkoły. Konkurs (w formie pisemnej) został przeprowadzony w środę, 18 X 2023 r., równocześnie w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie i Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach. O godz. 11:30 dwudziestu jeden uczestników z klas VII i VIII rozpoczęło rozwiązywanie testu. Następnie Komisja, w której skład weszły nauczycielki z obu szkół; Mirosława Bigaj i Agata Jankowiak, po wnikliwym sprawdzeniu prac pisemnych uczestników konkursu wyłoniła grono laureatów:

1. Wojciech Szymański 17,5 p. SP Skoraszewice
  2. Oliwier Pieprzyk – Derej13 p. SP Skoraszewice
  3. Hanna Nowacka – 11 p. SP Pępowo
  4. Wojciech Wyzujak 10,5 p SP Pępowo
  5. Amelia Kasperkowiak 9 p. SP Skoraszewice
  6. Iga Ratajczak7,5 p. SP Pępowo

Apel podsumowujący I Gminny Konkurs Historyczny Bohaterowie „Mrocznego czasu” odbył się w szkole w Pępowie 19 października 2023 r., dwa dni przed 21 X – 84. rocznicą egzekucji w Krobi, w której Niemcy zamordowali 3 mieszkańców naszej gminy. W holu pępowskiej szkoły miało miejsce wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu z obu szkół. Oprawę artystyczną tego wydarzenia stworzyły recytacje wierszy K.K. Baczyńskiego w wykonaniu członków Koła Teatralnego oraz projekcja filmu dokumentalnego pt.; „Byli Polakami”, o ofiarach egzekucji w Krobi. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez ministra Jana Dziedziczaka i p.Mirosławę Bigaj, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe dyplomy, opracowane przez p.Tomasza Jarusa. Wręczenia nagród i dyplomów dokonali wójt gminy Pępowo, p.Grzegorz Matuszak, p.Magdalena Antkowiak – dyrektor SP w Pępowie i p.Weronika Jankowska - dyrektor SP w Skoraszewicach. Nagrodą główną, ufundowaną przez Wójta gminy Pępowo, był bilet wstępu dla 6 osób do pokoju zagadek w gostyńskim muzeum. Zwycięzcy z obu szkół stworzyli więc zespół, który zaraz po apelu pojechał sponsorowanym przez Urząd Gminy w Pępowie busem do Muzeum w Gostyniu, gdzie miał za zadanie wydostać się z pokoju zagadek.

Dziękuję Wójtowi Gminy Pępowo za objęcie patronatem I Gminnego Konkursu Bohaterowie „Mrocznego czasu”, a Dyrekcjom i nauczycielom obu szkół za pomoc w jego realizacji i wsparcie idei upamiętnienia bohaterów ziemi pępowskiej z czasów II wojny światowej w formie konkursu historycznego. Ufam, że będzie się on odtąd odbywał w gminie Pępowo co roku, wspierając budowanie zbiorowej pamięci o bohaterach naszej Małej Ojczyzny.