X Ogólnopolski Bieg Katyński w Pępowie

W tym roku przypada 79. rocznica Zbrodni Katyńskiej i dziewiąta rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Już po raz dziesiąty formą upamiętnienia ofiar obu katyńskich tragedii stał się w Pępowie Ogólnopolski Bieg Katyński. Odbył się on we wtorek, 30 kwietnia 2019 r.
w centrum Pępowa, w cieniu posadzonych w 2009 r. „dębów katyńskich”, upamiętniających zamordowanych w 1940 r. przez sowieckie NKWD porucznika Wojska Polskiego Józefa Rzepkę i dwóch aspirantów Policji Państwowej - Antoniego Busza i Franciszka Nadstawka.

Obok remizy stanęła brama pełniąca funkcję startu i mety X Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego w Pępowie. Wystartowało w nim przeszło 300 uczestników, głównie uczniów tutejszej szkoły. Gościliśmy też zawodników z Zimnowody, Piasków, Osowej Sieni, Skoraszewic, Krotoszyna i Borku. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe plakietki i posiłek, a zwycięzcy – medale i nagrody. Na zakończenie odbył się masowy bieg rekreacyjny, bez ograniczeń wiekowych. Każdy uczestnik tego biegu otrzymał pamiątkowy dyplom i mógł wziąć udział w losowaniu nagród.

Kierownikiem zawodów był pan Marcin Kaczmarek. Wzorem lat ubiegłych X Bieg Katyński w Pępowie odbył się pod wspólnym Patronatem Szkoły i Gminy w Pępowie. Wójt Gminy Pępowo, p. G. Matuszak, pomógł nam pozyskać środki na medale, pamiątkowe plakietki i część nagród oraz skoordynował działania strażaków, policji, pracowników Urzędu i GOK. Z kolei firma Emilgrana Poland Sp. z o.o.(Siedlec) oraz Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu sfinansowały większość nagród dla uczestników biegu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dziękuję również wszystkim uczestnikom X Biegu Katyńskiego w Pępowie; nie każdy mógł stanąć na podium, ale wszyscy stoczyli walkę z pokusą „nicnierobienia” i z własną słabością, a wysiłkiem włożonym w pokonanie trasy ok. 1000 – 1500m. godnie upamiętnili ofiary Katynia i Smoleńska.

Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe:

• Panu Wójtowi Grzegorzowi Matuszakowi i Radzie Gminy Pępowo,
  • Firmie Emilgrana Poland Sp. z o.o. (Siedlec),
  • Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Gostyniu,
  • Radzie Sołeckiej wsi Pępowo
  • Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pępowie
  • Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie
  • LGD Gościnna Wielkopolska i p. Szymonowi Jakubowskiemu
  • Firmie p. Ireneusza Matyli,
  • Firmie p. Justyny Waszak,
  • Firmie PHU Chod – Dróg Przemysław Andrzejewski z Krobi,
  • Firmie AGRO-TRANS Piotr Łagódka z Wymysłowa