Świetlica 2016/2017

Facebook "Wesołej paczki"

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich, w bezpiecznym i miłym otoczeniu,  stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku i odrobienia prac domowych.

Realizujemy  program, który obejmuje różne typy zajęć :

  • rozwijające umiejętności manualne (zabawy konstrukcyjne,  układanki, malowanie farbami, rysowanie,  kolorowanie, wycinanie,  wydzieranie, sklejanie,  origami i inne);
  • rozbudzające zainteresowania czytelnicze (czytanie prasy, książek,  inscenizacje);
  • wzbogacając wiedzę  (oglądanie programów i filmów edukacyjnych, pogadanki z uczniami, gry dydaktyczne i edukacyjne )
  • kształtujące umiejętności wypowiadania się  (rozmowy z uczniami,  pogadanki, zabawy dydaktyczne) oraz wykorzystania zdobytej wiedzy  (konkursy, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek);
  • poprawiające sprawność fizyczną  (gry i zabawy zręcznościowe );
  • relaksujące  (relaks przy muzyce, zabawy wyciszające, oglądanie filmów ).

Przez cały rok dzieci zdobywają punkty za:

  • aktywne uczestnictwo w zajęciach,  zabawach, programach artystycznych;
  • zaangażowanie i działalność na rzecz świetlicy; 
  • wywiązywanie się ze swoich obowiązków;
  • koleżeńską postawę wobec innych.

 Działo się w świetlicy, działo…

Nasza świetlica, to miejsce, w którym dużo się dzieje. Kto do nas zagląda to wie, jak miło, pracowicie i wesoło spędzamy tu czas. 

W świetlicy szkolnej oprócz odrabiania zadań domowych, każdy miał czas na swobodne  gry i zabawy. Uczniowie byli aktorami, bohaterami książkowymi, wokalistami występującymi na świetlicowej scenie, projektantami. Przygotowywali piękne laurki, niespodzianki, poznawali tradycje świąteczne, nie zapominali o świętach narodowych. Uczniowie eksponowali swoje prace na gazetkach ściennych, dekorujących świetlicę szkolną. Było pięknie, wesoło i kolorowo. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

Bezpiecznie na drodze

Zasady bezpiecznego zachowania się na drodze znamy wszyscy. Rozróżniamy znaki drogowe. Zebra jest nam znana nie tylko jako zwierzę. Przedstawialiśmy ruch uliczny podczas zabawy.

Kim chciałbyś zostać?

Oto jest pytanie! Rozwiązywaliśmy krzyżówki dotyczące zawodów, młodsi pracowali nad wykreślanką literową. Bawiliśmy się w pantomimę, przedstawiając wykonywane prace. Różne zawody- wydzieranki z gazety przedstawiały nasze zainteresowania. Wiersz Juliana Tuwima „Wszyscy dla wszystkich” znamy doskonale.

Jesień w świetlicy

Jesienią w świetlicy nie było nudno. Podczas spacerów zbieraliśmy dary jesieni, a potem wykonywaliśmy różne prace. „Pani Jesień” to dzieło nas wszystkich! Sukienka z malowanych liści była zauważona przez wszystkich, którzy nas odwiedzali.

Jeżyki i owoce jesieni wykonaliśmy z plasteliny. A w deszczowe i ponure dni zaprojektowaliśmy kolorowe parasole. Jesienne drzewa przez nas malowane, ukazały barwy tej pięknej pory roku. Lubimy tworzyć z plasteliny. Można z niej wszystko ulepić. Nasze małe dzieła to: koty, jeże, ptaki.

Baśnie, bajki, legendy podania - „Duży czyta małemu”

Wychowawcy świetlicy czytają nam często różne książki. „Kącik naszych ulubionych książek” ciągle się powiększa. Do słuchanych lub samodzielnie czytanych bajek, legend, baśni wykonujemy ilustracje. „Kopciuszek”, „Świniopas”, „Królowa Śniegu”- to tylko niektóre tytuły chętnie przez nas przedstawiane na forum grupy. Krzyżówki i zagadki dotyczące bajek szybko były przez nas rozwiązywane.

Patriotycznie - 11 listopada

W listopadzie, również w świetlicy, zapanowała atmosfera związana z Dniem Odzyskania Niepodległości. Nasze symbole narodowe - godło wyklejaliśmy plasteliną, - flagę wykonaliśmy metodą wydzieranki z gazety. Poznaliśmy historię powstania hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”-kolejnego symbolu. Śpiewaliśmy hymn państwowy oraz inne pieśni patriotyczne.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Hasło przyjaźni nie jest dla nas obce. W Światowym Dniu Życzliwości wykonaliśmy drzewko komplementów. Układaliśmy życzenia i pozdrowienia dla kolegów.

„Dzień Czarnego Kota”

17 listopada obchodziliśmy w świetlicy „Dzień czarnego kota”. Uważa się, że czarny kot przynosi pecha - my przerwaliśmy złą passę. Z kolorowego papieru wydzieraliśmy sylwetki kotów, które zagościły na naszej gazetce.

Dzień Misia

25.11.-„W Światowym Dniu Pluszowego Misia” malowaliśmy rodzinę misiów i śpiewaliśmy piosenki. Kolorowe misie ozdobiły naszą szatnię.

Święta tuż, tuż..

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy na temat tradycji związanych z okresem świątecznym. Wspólnie wycinaliśmy gwiazdki, wykonaliśmy różnymi technikami choinki. Mikołaje, anioły, bałwanki przez nas wykonane ozdobiły naszą salę. Wykonaliśmy różne ozdoby świąteczne, gwiazdki, papierowe bombki, łańcuchy na choinkę, kolorowaliśmy obrazki o tematyce świątecznej. Śpiewanie piosenek świątecznych i kolęd umilało nam czas. Zawitała do nas „Pani Choinka”, którą przyozdobiliśmy bombkami i śnieżnymi kamykami.

Spotkania ze „Świerszczykiem”

Poznajemy czasopisma dla dzieci, które znajdują się w bibliotece szkolnej. Rozwiązujemy zagadki, rebusy. Czytamy teksty z czasopisma „Świerszczyk”, opowiadamy historyjki obrazkowe.

Wspólna zabawa

Czas zabawy to umiejętność wyboru sposobu na spędzanie czasu. Budowanie z klocków, gry planszowe, zabawy tematyczne w sklep, pocztę, restaurację uczą rywalizacji i współdziałania w grupie. Zabawom towarzyszą nam śpiewy i tańce.

Nauka w świetlicy jest ważna

Znajdujemy również czas na naukę. Mamy koleżanki i kolegów, którzy chętnie pomagają podczas odrabiania lekcji. Pomocą i radą służą nam zawsze wychowawcy świetlicy.

Nie zapominamy o posiłku

Posiłek podczas zabaw to dla nas ważna sprawa. Drugie śniadanie przygotowane w domu, zjadamy „prawie” w całości.