No module Published on Offcanvas position

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016 została przygotowana  przez uczniów klas trzecich- absolwentów edukacji wczesnoszkolnej oraz ich wychowawczynie: panią Izabelę Marszałek, panią Ewę Matylę  i panią Arletę Sierszulską. Tegoroczne przedwakacyjne spotkanie jak zwykle obfitowało w podziękowania, nagrody i życzenia. Jednak nie wszystko odbyło się jak co roku. Okazało się, że Trzecioklasiści nie tylko żegnają młodsze koleżanki i kolegów. Po wakacjach nie wrócą do naszej szkoły: pani dyrektor Urszula Latuszek, pani Izabela Marszałek  oraz siostra Maksymiliana.  Panie odchodzą na  emeryturę natomiast siostra Maksymiliana  zamieszka w innym domu należącym do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Były więc kwiaty, upominki (prace plastyczne wykonane przez dzieci, słodkości na nową drogę w życiu)  i podziękowania  skierowane szczególnie w  stronę  osób odchodzących  z naszego Grona Pedagogicznego. W imieniu pracowników szkoły przemówiła pani Beata Kaczmarek. Z ramienia Rady Rodziców podziękowania złożyła pani Monika Adamiak. Na zakończenie uroczystości odbyła  się specjalna edycja konkursu recytatorskiego PĘPOWIACZEK 2016  pod tytułem ,,Słodkiego, miłego życia na emeryturze”. Dokumentację fotograficzną zakończenia roku szkolnego przygotował pan Michał Knuła. 

24 czerwca br. czterdzieścioro jeden uczniów klas szóstych ukończyło szkołę podstawową. Absolwenci swoją uroczystość rozpoczęli Mszą Świętą. Następnie w Centrum Sportowo-Kulturalnym odbyła się część oficjalna i artystyczna. Część oficjalną wszyscy absolwenci rozpoczęli tanecznie, w rytmie poloneza. W dalszej części zostały wręczone świadectwa oraz nagrody. Nagrodę Wójta Gminy Pępowo otrzymali uczniowie, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz reprezentowali szkołę w konkursach przedmiotowych i tematycznych. Z klasy VI a nagrodzony został Fryderyk Maciejewski, a z VI b Julia WaleńskaWiktoria MierzyńskaJulia Sobuś. Pani Dyrektor przyznała nagrody dla uczniów, którzy najlepiej napisali Sprawdzian Szóstoklasisty. Otrzymali je uczniowie klasy VI a: Sebastian Dudka Krzysztof Kenig. Ostatnim punktem programu była część artystyczna. Szóstoklasiści wraz z uczniami klas czwartych i piątych zaprezentowali się podczas recytacji wierszy, śpiewu i tańca. Na zakończenie uroczystości szóstoklasiści zachęcili swoich młodszych kolegów do wspólnego, wakacyjnego tańca.

W rytm piosenki „ Chocolate choco, choco” i z uśmiechem na twarzy, uczniowie się rozstali i rozpoczęli wymarzone i zasłużone wakacje :)

Piątego maja 2016r. uczniowie klas 1b i 1c wybrali się ze swoimi wychowawczyniami paniami V. Rolnik i B. Kaczmarek do Teatru Muzycznego w Poznaniu. W drodze do stolicy naszego województwa zatrzymaliśmy się na Świętej Górze w Gostyniu. Ksiądz Robert Klemens był naszym przewodnikiem po bazylice. W bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiadał o fundatorach tego miejsca, zabytkach, architekturze. Pierwszoklasiści z zainteresowaniem słuchali jego barwnej opowieści, odpowiadali na zadawane pytania oraz stawiali pytania. Na zakończenie naszej wędrówki po Sanktuarium Maryjnym weszliśmy do podziemi, gdzie znajdują się trumny zmarłych księży. Niektórzy uczniowie schwycili nauczycieli mocno za rękę, by pokonać strach. Podziękowaliśmy księdzu Klemensowi za lekcję historii, a on życzył nam wspaniałych przeżyć podczas spektaklu.

Pojechaliśmy w dalsza drogę. Do teatru dotarliśmy planowo, czyli godzinę przed spektaklem. Bileterka sprawdziła ważność biletów, w szatni zostawiliśmy wierzchnią odzież    i zajęliśmy miejsca dla nas przeznaczone na widowni. Z zapartym tchem czekaliśmy na rozpoczęcie musicalu. Z Właścicielem Wesołego Miasteczka i dzieciakami wyruszyliśmy w niezwykłą podróż dookoła karuzeli! Jeździliśmy wyścigówką. Poznaliśmy przyczyny wypadków samochodowych, nauczyliśmy się wzywać karetkę i udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu. Wiemy, że nie wolno siadać za kierownicą, gdy nam się „kręci w głowie”, choćby to było ze szczęścia. Płynąc żaglowcem pod polską banderą, spotkaliśmy okręt piracki. Była bitwa! Z naszą pomocą wygrał mały Polak. Samochodem strażackim gasiliśmy pożar. Potem konik zabrał nas do szkoły. Trwała lekcja śpiewu. Poznaliśmy instrumenty, ich brzmienie i nazwy. Udowodniliśmy, że dziecko potrafi!!!

            Musical „Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi” to niezwykły spektakl, który bawiąc – uczy, a ucząc – bawi. Było to wspaniałe widowisko muzyczno – taneczne z udziałem dzieci, solistów i orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przedstawienie zawierało w sobie wiele walorów edukacyjnych. Bazowało na sprawdzonej metodzie ich przekazania  poprzez interaktywną zabawę, w której uczestniczyli mali widzowie. Po spektaklu każde dziecko otrzymało bezpłatny zeszyt edukacyjny, a nauczyciele - scenariusz zajęć oraz płytę z piosenkami tego widowiska.

            W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonald’s w Kórniku. Około godziny 17.00 wróciliśmy do Pępowa. Na parkingu obok szkoły czekali na swoje pociechy rodzice. Zadowoleni, uśmiechnięci  wróciliśmy do swoich domów.

 

   Od kilku  lat uczniowie edukacji wczesnoszkolnej systematycznie nawiedzają „mały” cmentarz w Pępowie. Otaczają opieką nagrobki zmarłych nauczycieli oraz poległych w obronie Ojczyzny.

    Trzeciego czerwca pierwszoklasiści z wychowawczyniami - p. Beatą Kaczmarek i p. Alicją Olszak, udali się na cmentarz. Dzieci wraz z nauczycielkami uporządkowały groby, postawiły zapalone znicze, włożyły do wazonów świeże, cięte kwiaty i odmówiły krótką modlitwę.

    Działanie to uczy małych Polaków szacunku i czci dla tych, którzy oddali życie za nasz kraj oraz tych, którzy kształcili mieszkańców naszej gminy.

22 marca uczniowie klas pierwszych i  drugich szkoły podstawowej, korzystający  z darmowego podręcznika ministerialnego „Nasz Elementarz” wzięli udział  w kolejnej już trzeciej edycji Konkursu SYNAPSIK MEN zorganizowanego przez wydawnictwo SYNAPSA.  Do konkursu przystąpiło 12 pierwszaków i 28 drugoklasistów.

Najwyższe wyniki w konkursie osiągnęli:

Klasa I

I miejsce – Maria Waszyńska – kl. I b

II miejsce – Igor Ciążyński – kl. I c

                    Anna Olejniczak – kl. I c

                    Bartosz Rypień – kl. I c

                    Kacper Twardowski – kl. I c

III miejsce – Maja Roszak – kl. I c

 

Klasa II

I miejsce – Paulina Nowacka – kl. II a

II miejsce – Marcin Kończak – kl. II a

III miejsce – Konstanty Grześkowiak – kl. II a

                     Bartosz Ratajczak – kl. II c

W poniedziałek, 13-tego czerwca, uczniowie klas Ia i IIIa  wyruszyli na spotkanie ze Światem Dzikiego Zachodu. Udali się do największej Wioski Indiańskiej w Europie w Józefowie. Wycieczka miała charakter edukacyjno - rekreacyjny. W Wiosce można było spotkać Indian i Indianki, kowbojów, szeryfów (a także opryszków wyjętych spod prawa), traperów, poszukiwaczy złota. Wszyscy w oryginalnych strojach z epoki. Każdego turystę, przy bramie wjazdowej, witała Kowbojka, która rozdawała szczegółowe mapy całego terenu. W formie zabawy i fabule westernowej uczniowie przenieśli się w Świat Dzikiego Zachodu, wykonując kolejne zadania zawarte w programie wycieczki. Opuszczając Wioskę każdy uczeń otrzymał  grupowe zdjęcie na stylizowanym liście gończym.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wrócili późnym popołudniem do Pępowa.

Uczniowie klasy II c i II d  uczestniczyli w wycieczce do Nenufar Club w Kościanie. Wzięli udział w dwóch programach: „Z piratami dookoła świata w poszukiwaniu białego nenufaru” oraz w „Przyjęciu.”  

   Dzieci  zostały przywitane przy recepcji przez pirata, następnie udały się na spotkanie z pozostałymi piratami. Zostały ubrane w kamizelki asekuracyjne, wsiadły na tratwę, z której rozpoczęły podróż ku poszukiwaniu zaginionego skarbu. Po około 2 godzinach skarb został odnaleziony, a dzieci przeszły do tzw. „Cyrku”, gdzie odbyło się Mini Disco Show czyli taniec z lalka.

   Drugi program to „Przyjęcie”,  podczas którego odbył się pokaz i nauka SAVOIR VIVRE przy stole połączone z trzydaniowym obiadem.

Dzieci i opiekunowie przyjęci zostali w restauracji przy wytwornie przygotowanym stole. Obsługiwani byli  przez elegancko ubranych zawodowych kelnerów i kelnerki. Dzieci jedli trzydaniowy posiłek: zupę, drugie danie i deser. Obiad - program prowadzony był  przez Szefa Sali, który w ciekawy i przystępny dla dzieci sposób uczył elegancji i zachowania SAVOIR VIVRE przy stole. 

W słoneczny wtorek 24 maja 2016 roku uczniowie z klas 3 b i 3 c wyruszyli na całodniową wycieczkę. Pierwszy przystanek był już w Gostyniu. Dzięki uprzejmości Dyrekcji i Pani Justyny Kaczmarek dzieci zwiedziły miejscową placówkę  banku PKO. Po ciekawym spotkaniu z pracownikami wycieczka udała się do Rogalina, aby  tam odbyć pouczającą wędrówkę po historycznej  siedzibie  rodu Raczyńskich. Przedstawiciele tej wielkopolskiej magnackiej rodziny wielokrotnie wsławili się szerzeniem patriotyzmu w czasach niełatwych dla naszej Ojczyzny. W przypałacowej galerii zgromadzili imponujący zbiór malarstwa znanych artystów z całego świata. Małych turystów szczególnie zachwyciła wspaniała biblioteka, kiedyś pełna cennych książek (niestety większość nie przetrwała zawieruchy wojennej). Właściciele księgozbioru  udostępniali swoje zbiory chętnym czytelnikom  - była to pierwsza w Wielkopolsce prawdziwa biblioteka. O tych i wielu innych jeszcze rogalińskich niezwykłościach uczniowie dowiedzieli się podczas lekcji muzealnej przeprowadzonej przez miejscowego kustosza. Po ciekawych zajęciach miło było posilić się i odpocząć w cieniu zabytkowych dębów. Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po jeziorze w Kórniku oraz piknik w pobliskim Ośrodku Sportu  i Rekreacji. Była to niezmiernie interesująca i udana wycieczka.

Już po raz kolejny uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą Panią Izabelą Marszałek uczestniczyli w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Biuro Senatora Mariana Poślednika

Tym razem zajęcia dotyczyły tematyki ochrony wód. Uczniowie podczas zajęć przemierzając ocean, dotarli na bezludną wyspę. Znaleźli tam kuferki z monetami, na których znajdowały się przedmioty które są dostępne na bezludnej wyspie. Okazało się, że do wielu rzeczy dostępu nie mamy, jednak podstawowej rzeczy, której brakowało to woda nadająca się do picia. Najmłodsi zrozumieli, że mimo iż wody w koło mają dostatek to woda słona nie nadaje się do picia, spożywamy tylko wodę słodka, której zasoby na Ziemi są ubogie.

Przelewając, odlewając, mierząc dzieci mogły się przekonać ile, tak naprawdę jest wody do spożycia na świecie. Okazało się, że jest to bardzo niewielka ilość. Dzięki doświadczeniu najmłodsi już wiedzą, dlaczego tak ważne jest oszczędzanie wody – podkreśla Emilia Dąbrowicz prowadząca warsztaty. 

Po podrózy na bezludna wyspę mali geniusze przenieśli się do swoich domów i starali się odpowiedzieć na pytanie skąd woda bierze się w naszych kranach. Czy musi daleką drogę pokonać? Skąd ją czerpiemy? I jak to się dzieje, że woda ta nadaje się do spożycia. Wykonując swój własny filtr do wody, dzieci mogły zobaczyć jak to się dzieje, że woda dociera do naszych domów już czysta. Uczniowie zobaczyli także co się dzieje z wodą gdy dodamy do niej detergenty i w jaki sposób tak zanieczyszczoną wodę oczyszcza się w oczyszczalni ścieków. Każdy z uczestników przypomniał sobie także na czym polega obieg wody w przyrobie i zasady rozsądnego korzystania z wody w naszych domach.

 

29 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w poranku patriotycznym. Wydarzenie to nastąpiło z okazji zbliżającego się Święta Narodowego Trzeciego Maja.

W tym dniu uczniowie klas 4-6 przybyli do szkoły w strojach galowych przyozdobionych kotylionami patriotycznymi. W ich wykonaniu wykazali się wielką pomysłowością, gdyż tym razem każdy uczeń miał wykonać ozdobę samodzielnie. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. W dalszej części spotkania nastąpiło nagrodzenie uczniów biorących udział w konkursie wiedzy i w konkursie plastycznym na temat rocznicy chrztu Polski. W konkursie wiedzy zwycięzcami zostali: Aleks Błaszyk, Maria Fabisiak, Wanessa Knuła, Amelia Koncewicz, Kinga Rolnik, Mikołaj Maciołka, Julia Kołodziejczak, Piotr Ratajczak, Julia Sobuś. W konkursie plastycznym nagrody otrzymali: Kinga Rolnik, Julia Kołodziejczak, Wiktoria Konieczna, Karolina Paris, Anna Wachowiak, Fryderyk Maciejewski, Oliwia Nowacka, Julia Waleńska. Całość spotkania została uświetniona przez występ chóru gimnazjalnego, który zaprezentował piękny repertuar, oraz wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznej „Witaj majowa jutrzenko”. Pani dyrektor Cyryla Krajka pochwaliła uczniów za udział, zachowanie, zaangażowanie oraz stwierdziła, że: „Każde dziecko, powinno uczyć się właściwej postawy patriotycznej na całe życie”.

Strona 1 z 5