Warsztaty ekologiczne

Ekologiczne bociany i zające

Organizowane już po raz drugi  przez Senatora RP Mariana Poślednika i Centrum Rozwoju Gminy Pępowo  warsztaty ekologiczne cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Dzieci z materiałów z recyklingu wykonywały ozdoby świąteczne, a przy okazji poznawały znaki ekologiczne. Najmłodsi poznali zaś Pana Flaszkę i … PETa.

Warsztaty zostały podzielone na dwie tury. W pierwszej udział wzięli uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Pępowie wraz z wychowawczynią Panią Izabelą Marszałek. Podczas tego spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób odczytywać ekologiczne znaki znajdujące się na opakowaniach. Dzieci poznały takie znaki jak „ opakowanie nadające się do recyklingu”, „ produkty nietestowane na zwierzętach”, „ rolnictwo ekologiczne”.

Dzięki wpajaniu od najmłodszych lat prawidłowych podstaw ekologicznych, mamy szanse że wyrośnie nam społeczeństwo świadome tego, że nic nie jest nam dane na wieczność i jeśli nie zaczniemy dbać o nasze środowisko  już teraz, czyniąc małe kroki podczas chociażby zakupów, to niedługo nie będzie czego chronić-mówi Emilia Dąbrowicz prowadząca warsztaty.

Po części teoretycznej młodzi ekolodzy zabrali się do pracy. Postanowili pokazać, że można stworzyć świąteczne ozdoby bez kupowaniu nowych rzeczy. Dzieci wykonały ozdoby z produktów, które już raz zostały zużyte. Na przykład z kubeczków po jogurcie, z rolek po papierze toaletowym. Praca sprawiła wszystkim jak zwykle niemałą frajdę, gdyż każda ozdoba była wyjątkowa i indywidualna.

W drugim spotkaniu uczestniczyły głownie przedszkolaki. Najmłodszych odwiedził Pan PET i Pan Flaszka (postacie z bajki), którzy wytłumaczyli co zrobić z naszymi odpadami problemowymi, czyli zużytym sprzętem elektronicznym, starą suszarką, pralką, bateriami, farbami itp.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały film, wychwytując najważniejsze informacje, po czym same musiały odpowiednio posegregować odpady i jak widać szło im to całkiem gładko. Bardzo się  cieszę, że najmłodsi tak aktywnie uczestniczą w warsztatach.

Następnie przedszkolaki zaczęły przygotowywać ozdoby świąteczne dla swoich rodziców. Największe zainteresowanie wzbudziły bociany , które dzięki dzieciom  „przyleciały” już do Pępowa wskazując pierwsze oznaki wiosny:D