Wizyta w Hille

Dnia 15 września 2018 r. wyruszyliśmy autokarem do zaprzyjaźnionej szkoły Verbundschule w Hille w Niemczech. Wyjazd był zorganizowany w ramach wymiany międzyszkolnej. Z Pępowa wyjechaliśmy o godzinie 8.00, a po 10 godzinach jazdy już dotarliśmy na miejsce. W Hille zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych rodzin, z którymi później wróciliśmy do domów. Niedzielę spędziliśmy wspólnie ze swoimi niemieckimi rodzinami i przyjaciółmi. Następnego dnia udaliśmy się do szkoły. Na początku zwiedziliśmy część sali lekcyjnych, boisko sportowe oraz stołówkę, gdzie czekał na nas smaczny posiłek. Uczestniczyliśmy również w zajęciach  z informatyki, na których nauczyliśmy się przygotowywać podkład muzyczny do filmu oraz lekcji techniki, podczas której składaliśmy autko na baterię solarną. Resztę dnia spędziliśmy w gronie rodziny. We wtorek wybraliśmy się pociągiem do Kolonii. Najpierw zwiedziliśmy katedrę pod wezwaniem św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny, a następnie Muzeum Czekolady Lindt. Wszystkim uczniom, zarówno polskim jak i niemieckim bardzo spodobało się to miasto. W środę ponownie udaliśmy się do szkoły. Na zajęciach z techniki dokończyliśmy składanie auta, a później odbyła się lekcja poświęcona globalnemu ociepleniu. Wieczorem większość uczniów miała zorganizowane przyjęcie pożegnalne. Czwartek był ostatnim dniem u naszych sąsiadów. Przed szkołą wspólnie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i pożegnaliśmy się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Z wielkim smutkiem wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Bardzo spodobała nam się niemiecka kultura, język oraz kraj. Z pewnością wszyscy będą tęsknić, ale na szczęście wspomnienia zostaną na długo w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.